Protect: İndirilen Dosyaların Güvenlik Kontrolü

Внимание. Yandex Browser bir antivirüs uygulamasının koruyucu özelliklerinin tümüne sahip olmasa da sisteminize zararlı olabilecek dosyaların indirilmesini engeller. Protect teknolojisi aynı zamanda, antivirüs uygulamalarının engellemediği bilgisayar tehditlerine karşı tarayıcıyı korur. Tam koruma için her ikisinin de kullanılmasını öneriyoruz.
 1. İndirilen Dosyaları Virüslere Karşı Otomatik Denetleme
 2. Tehlikeli Dosyaları Engelleme
 3. Şüpheli Dosyalar Hakkında Uyarılar
 4. Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı devre dışı bırakma

İndirilen Dosyaları Virüslere Karşı Otomatik Denetleme

İnternetten indirdiğiniz dosyalar kötü amaçlı veya istenmeyen programlar barındırabilir. Bu programlar bilgisayarınıza müdahale ederek cihazınızı yavaşlatır, bilgilerinizi çalar, bilgisayarınızdan spam yayar ve tarayıcınızın kontrol dışı çalışmasına neden olur.

Bu nedenle, Yandex Browser yüklenmek üzere olan tüm arşivleri ve yürütülebilir dosyaları hem açık şekilde hem de arka planda denetler. İndirilmekte olan dosyanın belirli özelliklerini işaretleyen tarayıcınız bunları güvenlik kontrolü için Yandex sunucusundaki özel antivirüs bulutuna gönderir. Dosyanın tamamının güvenlik kontrolüne gönderilmemesi bu kontrol işlemini büyük ölçüde hızlandırır. Bu süre boyunca açılamaz halde kalan bu dosyanın Akıllı Satır'ın sağındaki simgesi yarı saydam olur.

Kontrol sonrasında virüslü ve şüpheli dosyalar simgesiyle işaretlenir.

Tehlikeli Dosyaları Engelleme

Sisteme yüklenen kötü amaçlı programlar bilgisayara müdahale ederek cihazı yavaşlatır, içindeki önemli bilgileri değiştirir veya çalar, şifreleri ele geçirir, spam yayar ve ağa bağlı diğer cihazlara bulaşır.

İndirilen dosya kötü amaçlı yazılım içeriyorsa, Yandex Browser tarafından engellenir. İstenmeyen yazılımın bulaştığı dosya simgesiyle işaretlenir. Bunu açmaya denediğinizde bir uyarı mesajı görüntülenir.

Kötü amaçlı yazılım barındıran dosyalar tarayıcınız tarafından isimlerine infected uzantısı eklenerek muhafaza edilir. Bu şekilde zararlı dosyanın ne tarayıcı üzerinden ne de başka herhangi bir program aracılığıyla çalıştırılması mümkün değildir. Antivirüs uygulamanız tarafından bir tehlike olarak algılansa da bu şekilde sisteminiz için hiçbir şekilde tehlike teşkil edemeyecek bu dosyayı

hemen veya daha sonra sistemden silebilirsiniz:

 1.  → İndirilenler öğesine tıklayın veya Ctrl + J tuşlarına basın.
 2. İstediğiniz dosyanın adının üzerine gelin ve Daha fazla → Listeden kaldır öğelerine tıklayın.

Şüpheli Dosyalar Hakkında Uyarılar

Bazı dosyalar ve arşivler açıldıktan sonra, istenmeyen reklamlar gösteren, dış kaynaklı sayfaları tarayıcıda otomatik olarak açan ve sizin bilginiz dışında başka işlemler yapan programları ve eklentileri kullanıcının dikkatini çekmeden yükler.

Yandex Browser bu tür dosyaları şüpheli olarak algılayarak simgesiyle işaretler. Bunları açmayı denediğinizde bir uyarı mesajı görüntülenir.

Şüpheli dosyaları hiçbir zaman açmamanızı öneririz. Yine de bu tür bir dosya açma ihtiyacınız olduğunda şu eylemleri gerçekleştirin:

 1.  → İndirilenler öğesine tıklayın veya Ctrl + J tuşlarına basın.
 2. İmleci gerekli dosya adının üzerine getirin ve şu eylemleri yapın: Daha fazla → .

Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı devre dışı bırakma

Внимание. İndirilen dosyaların güvenlik kontrolünü etkisiz hale getirmek için tarayıcınızın kötü amaçlı site ve programlara karşı koruma sistemini tamamen devre dışı bırakmanız gerekecek. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

İndirilen dosyaların güvenlik kontrolünü devre dışı bırakmak için:

 1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

İndirilen dosyaların güvenlik kontrolünü yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.