Protect: İndirilen Dosyaların Güvenlik Kontrolü

Uyarı. Yandex Browser bir antivirüs uygulamasının koruyucu özelliklerinin tümüne sahip olmasa da sisteminize zararlı olabilecek dosyaların indirilmesini engeller. Protect teknolojisi aynı zamanda, antivirüs uygulamalarının engellemediği bilgisayar tehditlerine karşı tarayıcıyı korur. Tam koruma için her ikisinin de kullanılmasını öneriyoruz.
 1. İndirilen Dosyaları Virüslere Karşı Otomatik Denetleme
 2. Tehlikeli Dosyaları Engelleme
 3. Şüpheli Dosyalar Hakkında Uyarılar
 4. Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı devre dışı bırakma

İndirilen Dosyaları Virüslere Karşı Otomatik Denetleme

İnternetten indirdiğiniz dosyalar kötü amaçlı veya istenmeyen programlar barındırabilir. Bunlar, bilgisayarınıza müdahale ederek cihazınızı yavaşlatır, bilgilerinizi çalar, bilgisayarınızdan spam yayar ve tarayıcınızın kontrol dışı çalışmasına neden olur.

Bu nedenle Yandex Browser, hem açık şekilde hem de arka planda yüklenen tüm arşiv ve yürütülebilir dosyaları denetler. İndirilmekte olan dosyanın belirli özelliklerini işaretleyen Yandex Browser, bunları güvenlik kontrolü için Yandex sunucusundaki özel antivirüs bulutuna gönderir. Dosyanın tamamının güvenlik kontrolüne gönderilmemesi bu kontrol işlemini büyük ölçüde hızlandırır. Bu süre boyunca açılamaz halde kalan bu dosyanın Akıllı satır'ın sağındaki simgesi yarı saydam görünür.

Kontrol sonrasında virüslü ve şüpheli dosyalar simgesiyle işaretlenir.

Tehlikeli Dosyaları Engelleme

Sisteme yüklenen kötü amaçlı programlar bilgisayara müdahale ederek cihazı yavaşlatır, içindeki önemli bilgileri değiştirir veya çalar, şifreleri ele geçirir, spam yayar ve ağa bağlı diğer cihazlara bulaşır.

Yüklenen dosya kötü amaçlı bir yazılım içerdiğinde Yandex Browser bu dosyayı engeller. İstenmeyen yazılımın bulaştığı dosya simgesiyle işaretlenir. Bunu açmaya denediğinizde bir uyarı mesajı görüntülenir.

Kötü amaçlı yazılım barındıran dosyalar, Yandex Browser tarafından uzantılarının sonuna infected eklenerek muhafaza edilir. Bu şekilde zararlı dosyanın ne tarayıcı üzerinden ne de başka herhangi bir program aracılığıyla çalıştırılması mümkün olmaz. Antivirüs uygulamanız tarafından bir tehlike olarak algılansa da, ilgili dosya artık sisteminiz için hiçbir tehlike arz etmez.

Virüslü dosyayı hemen silmediyseniz, bunu daha sonra yapabilirsiniz:

 1.  → İndirilenler'e tıklayın veya Ctrl + J. kısayol tuşunu kullanın.
 2. İstediğiniz dosyanın adının üzerine gelin ve Daha fazla → Listeden kaldır öğelerine tıklayın.

Şüpheli Dosyalar Hakkında Uyarılar

Bazı dosyalar ve arşivler açıldıktan sonra, istenmeyen reklamlar gösteren, dış kaynaklı sayfaları tarayıcıda otomatik olarak açan ve sizin bilginiz dışında başka işlemler yapan programları ve eklentileri kullanıcının dikkatini çekmeden yükler.

Yandex Browser, bu tür dosyaları şüpheli olarak algılayarak onları simgesiyle işaretler. Bunları açmayı denediğinizde bir uyarı mesajı görüntülenir.

Şüpheli dosyaları hiçbir zaman açmamanızı öneririz. Ama eğer bunu yapmak durumundaysanız:

 1.  → İndirilenler'e tıklayın veya Ctrl + J. kısayol tuşunu kullanın.
 2. İmleci gerekli dosya adının üzerine getirin ve şu eylemleri yapın: Daha fazla → .

Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı devre dışı bırakma

Uyarı. İndirilen dosyaların güvenlik kontrolünü devre dışı bırakmak için Yandex Browser kötü amaçlı site ve programlara karşı koruma sistemini tamamen devre dışı bırakmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

İndirilen dosyaların güvenlik kontrolünü devre dışı bırakmak için:

 1. Şu yolu takip edin:  → Ayarlar.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

İndirilen dosyaların güvenlik kontrolünü etkinleştirmek için aynısını yapın ve Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini etkinleştirin.