Tarayıcı kullanma bilgilerinin silinmesi

Tarayıcınız kullanım kolaylığı açısından bazı tarama bilgilerini kaydeder. Örneğin girilen şifreler, otomatik doldurma verileri, arama sorguları, ziyaret edilen sayfaların adresleri bunların arasındadır. Tarayıcıda çalışırken kullanıcı kimliğinin gizlenmesi için iki seçenek kullanılabilir:

 • Siteyi ziyaret etmeden önce. Gönderdiğiniz sorguları ve ziyaret bilgilerinizi gizli tutmak istiyorsanız Gizli Mod'u kullanın ve ayrıca kişisel bilgilerin korunması için genel kurallara uyun.
 • Siteyi ziyaret ettikten sonra. Web taramanız sırasında Gizli Mod'u kullanmadıysanız tarayıcınıza kaydedilen tarama verilerinizi silebilirsiniz.
Uyarı.
 • Fakat siteyi ziyaret ettikten sonra verileri silmek, bu verilerin ziyaretiniz sırasında zaten web saldırganlarının eline geçmiş olabileceği için önerilir bir yöntem değildir.
 • Ayrıca tarama verilerinizi sildikten sonra şifreleriniz gibi önemli bilgileri kaybetmiş olursunuz.
 1. Verilerin silinmesi
 2. Silemeyeceğiniz veriler
 3. Eşitleme etkinleştirilmişse

Verilerin silinmesi

Silebileceğiniz veriler
Veri türüAçıklama
Görüntüleme geçmişiZiyaret ettiğiniz sayfaların internet adresleri ve bu sayfalardan kaynaklanan tüm IP adresleri.
İndirme geçmişiTarayıcı üzerinden indirdiğiniz dosyaların listesi. Lütfen dikkat! Bu listeyi silmeniz ilgili dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmaz.
Önbelleğe kaydedilen dosyalarDaha sonraki ziyaretlerinizde sayfanın yüklenmesini hızlandırmak için önbelleğe kaydedilen web sayfası öğeleri.
Çerezler ile diğer site ve plugin verileri
Kaydedilen şifrelerSitelerde kimliğinizin otomatik doğrulanması amacıyla Yandex Browser'a kaydettiğiniz şifreler.
Otomatik form doldurma verileriÇevrimiçi bilgi formlarına girdiğiniz otomatik doldurma bilgileri.
Medya lisanslarıİçerik oynatma lisansları. Örneğin, satın alınmış filmler ve müzikler. Bilgisayarınızı satmadan veya hediye etmeden önce bu lisansları iptal edin.
Verileri silmek için
 1. Ctrl + Shift + Del (Windows) veya Shift + + Backspace (macOS) tuş kombinasyonunu kullanın.
 2. Şu kayıtları sil listesinde, verilerin silinmesi gereken dönemi seçin.
 3. Silinecek veri türlerini seçin.
 4. Tarama verilerini temizle butonuna tıklayın.

Silemeyeceğiniz veriler

Veri türüAçıklama
EklentilerEklentiler bilgisayarınıza veya Yandex kullanıcı hesabınıza veri kaydedebilir. Bu bilgileri temizlemek için eklentinin kendisini kaldırın.
Site İzinleriSite öğelerini işleme kuralları (açılan pencereler, mikrofon erişimi vs.) ve belirli sitelere yönelik istisnalar ayarlardan silinir.

Eşitleme etkinleştirilmişse

Bilgisayarınızda eşitleme açıksa bilgisayarınızdan sildiğiniz veriler bir sonraki eşitlemede eşitlenen tüm diğer cihazlarınızdan da silinir.