Tarayıcı kullanma bilgilerinin silinmesi

Tarayıcınız kullanım kolaylığı açısından bazı tarama bilgilerini kaydeder. Örneğin girilen şifreler, otomatik doldurma verileri, arama sorguları, ziyaret edilen sayfaların adresleri bunların arasındadır. Tarayıcıda çalışırken kullanıcı kimliğinin gizlenmesi için iki seçenek kullanılabilir:

 • Siteyi ziyaret etmeden önce. Gönderdiğiniz sorguları ve ziyaret bilgilerinizi gizli tutmak istiyorsanız Gizli Mod'u kullanın ve ayrıca kişisel bilgilerin korunması için genel kurallara uyun.
 • Siteyi ziyaret ettikten sonra. Web taramanız sırasında Gizli Mod'u kullanmadıysanız tarayıcınıza kaydedilen tarama verilerinizi silebilirsiniz.
Внимание.
 • Fakat siteyi ziyaret ettikten sonra verileri silmek, bu verilerin ziyaretiniz sırasında zaten web saldırganlarının eline geçmiş olabileceği için önerilir bir yöntem değildir.
 • Ayrıca tarama verilerinizi sildikten sonra şifreleriniz gibi önemli bilgileri kaybetmiş olursunuz.
 1. Verilerin silinmesi
 2. Silemeyeceğiniz veriler
 3. Eşitleme etkinleştirilmişse

Verilerin silinmesi

Silebileceğiniz veriler
Veri türü Yorum
Görüntüleme geçmişi Ziyaret ettiğiniz sayfaların internet adresleri ve bu sayfalardan kaynaklanan tüm adresler.
İndirme geçmişi Tarayıcı üzerinden indirdiğiniz dosyaların listesi. Lütfen dikkat! Bu listeyi silmeniz ilgili dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmaz.
Önbellekte saklanan dosyalar Daha sonraki ziyaretlerinizde sayfanın yüklenmesini hızlandırmak için önbelleğe kaydedilen web sayfası öğeleri.
Çerezler ile diğer site ve plugin verileri
Kaydedilen şifreler Sitelerde kimliğinizin otomatik doğrulanması amacıyla Yandex Browser'a kaydettiğiniz şifreler.
Otomatik form doldurma verileri Çevrimiçi bilgi formlarına girdiğiniz otomatik doldurma bilgileri.
Medya lisansları İçerik oynatma lisansları. Örneğin, satın alınmış filmler ve müzikler. Bilgisayarınızı satmadan veya hediye etmeden önce bu lisansları iptal edin.
Verileri silmek için
 1. Ctrl + Shift + Del (Windows) veya Shift + + Backspace (macOS) tuşlarını kullanın.
 2. Şu kayıtları sil listesinde, verilerin silinmesi gereken dönemi seçin.
 3. Silinecek veri türlerini seçin.
 4. Temizle butonuna tıklayın.

Silemeyeceğiniz veriler

Veri türü Yorum
Eklentiler. Uzantılar, verileri bilgisayarınızda veya Yandex ID'de saklayabilir. Bu bilgileri temizlemek için eklentinin kendisini kaldırın.
Site eklentileri Site öğelerini işleme kuralları (açılan pencereler, mikrofon erişimi vs.) ve belirli sitelere yönelik istisnalar ayarlardan silinir.

Eşitleme etkinleştirilmişse

Bilgisayarınızda eşitleme açıksa bilgisayarınızdan sildiğiniz veriler bir sonraki eşitlemede eşitlenen tüm diğer cihazlarınızdan da silinir.