Protect: kısmi içerik engelleme

Genel olarak güvenli olan sayfalar bazen virüslü kaynaklardan kaynaklanan öğeleri (banner'ları, komut dosyalarını vb.) veya kripto para madenciliği için kullanılan komut dosyalarını içerebilir. Kapsamlı bir koruma sistemi olan Protect ile Yandex Browser bu tür öğeleri engeller. Zararlı olabilecek siteler hakkındaki bilgiler, Yandex'in ve iş ortaklarının ortak kullandıkları özel bir veritabanından temin edilir.

  1. Zararlı olabilecek öğelerin engellenmesi
  2. Kripto para madenciliği komut dosyalarının engellenmesi

Zararlı olabilecek öğelerin engellenmesi

Girdiğiniz sayfada virüslü sitelerde görülen öğeler tespit edilirse, Yandex Browser bunları engeller.

Engellenmiş içeriği yüklemek istiyorsanız:

  1. simgesine tıklayın.
  2. Reklamların ve izleyicilerin engellenmesi bölümünde Ayarla'ya tıklayın.
  3. Bu sitedeki reklamların engellenmesi bölümünde Bu sekme için engeli kaldır'a tıklayın.

Engellenen içerik bilgisayarınız için ciddi bir tehlike oluşturuyorsa bu içeriği yükleyemezsiniz. Bu durumda Bu sitedeki reklamların engellenmesi bölümünde Sekmede engeli kaldır bağlantısı görüntülenmez.

Yandex Browser, sadece sayfadaki güvenli öğeleri yüklediği için sayfa düzensiz görüntülenebilir.

Engellemenin devre dışı bırakılması

Uyarı. Tehlikeli içerikler için güvenlik kontrolünü devre dışı bırakmak istiyorsanız, Yandex Browser'daki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Tehlikeli içerik korumasını devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin:  → Ayarlar.
  2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
  3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

Tehlikeli içerik korumasını etkinleştirmek için aynı işlem sırasını takip edin.

Kripto para madenciliği komut dosyalarının engellenmesi

Bitcoin gibi farklı kripto para türleri madencilik denilen özel bir işlemle çıkarılabilir. Bu işlem çerçevesinde bilgisayar, sahibinin kripto para ile ödüllendirildiği özel hesaplamalar yapar.

Gizli madencilikte bu özel hesaplamalar için başkalarına ait bilgisayarlar ve mobil cihazlar kullanılır. Madencilik amaçlı JavaScript kodu web sayfalarına yüklenerek başkalarına ait bilgisayar veya mobil cihazlara izinsiz ve gizlice yaptırılabilir. Böyle bir kod, klasik anlamda kötü amaçlı sayılamasa da bilgisayarın belleğini çok aktif bir şekilde kullanır, şarjını harcar ve parçalarını aşırı derecede ısıtır.

"Madenci"lerin bilgisayar kaynaklarınızı izinsiz kullanmasını önlemek için Yandex Browser, kripto para madenciliği amaçlı komut dosyalarının sitelerden indirilmesini otomatik engeller. Sadece Yandex Browser'ın zaten bildiği komut dosyaları engellenmez. Tarayıcı, sitelerin oluşturduğu işlemcinin yükünü analiz eder ve daha önce bilinmeyen madencilik amaçlı komut dosyalarını engellemek amacıyla bu bilgileri kullanır.

Not. Ayrıca Yandex Browser, gizli kripto para madenciliğinde kullanılan örneğin eklentiler gibi diğer yöntemleri de engeller.

Fakat gerektiğinde tarayıcınızın ayarlarında reklam filtrelerini devre dışı bırakarak bu engeli kaldırabilirsiniz.