Protect: Şifre Yöneticisi

Şifrenin kaydedilmesi

Sitede girilen şifrenin kaydedilmesi

Kullanıcı adı kullanmadan bir şifre girmeyi denediğinizde Yandex Browser daha önce kaydedilmiş kullanıcı adlarından birini seçmenizi önerir.

Daha önceden ana şifre oluşturduysanız lütfen girin. Ana şifre kodlama algoritmasında kullanılır ve sadece siz hatırlayabildiğiniz için şifre deposunu güvenli bir şekilde korur.

Sitede otomatik oluşturulan şifrenin kaydedilmesi

Otomatik oluşturulan şifrenin kırılması zordur çünkü harf, sayı ve noktalama işaretlerinden oluşan rastgele bir dizidir. Şifreyi hatırlamanıza gerek yoktur çünkü yönetici bu şifreyi otomatik olarak forma ekleyecektir; ayrıca bu şifreyi istediğiniz zaman görebilirsiniz. Depolanan şifreleri korumak için ana şifreyi kullanın.

Şifre oluşturmak için:

 1. İmleci şifre giriş kutusuna getirin.
 2. Görüntülenen simgesine tıklayın.
 3. Açılan listede oluşturulan şifreye tıklayın. Yandex Browser, bir siteye kaydolma veya şifre değiştirme formunu algıladığında şifre otomatik olarak girilir.
Yönetici aracılığıyla girilen şifrenin kaydedilmesi
 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız şifre deposuna erişmek için onu girin.
 3. Sayfanın sağ üst köşesinde Ekle butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede site adresini, kullanıcı adını ve giriş şifresini girin. Doğru şifreyi girip girmediğinizi kontrol etmek için simgesine tıklayın.
İpucu. Benzer şekilde Şifre Yöneticisi'ne nüfus cüzdanı, pasaport veya vergi numarası gibi kişisel bilgileriniz de kaydedilebilir. Eşitleme işlemi tamamlandıktan sonra bu bilgilere kullandığınız tüm cihazlardan erişebilirsiniz. Şifreli olarak saklanan bu bilgilerin güvenliği için endişelenmeniz gerekmez.

Şifre görüntüleme, düzenleme ve silme

Not. Şifre Yöneticisini hızlı bir şekilde açmak için,  → Ayarlar → Arayüz, ardından Şifrelere ve kartlara hızlı erişim butonunu araç panelinde göster seçeneğini etkinleştirin. Buton Akıllı Satır'ın yanında görünür.
 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız şifre deposuna erişmek için onu girin.
 3. Şifrelerini kaydettiğiniz sitelerin listesi ekranınızda görüntülenir. Listeden istediğiniz siteyi bulup seçin. Site sayısı çok fazlaysa sol üst köşede Şifre arama alanına site adresini yazmaya başlayın; sağdaki liste küçültülür.
 4. İstenen sitenin adına tıklayın.
 5. Şifreyi inceleyin, değiştirin veya silin:

Açılan pencerenin Şifre alanında simgesine tıklayın.

Not. Bir ana şifre belirlemediyseniz ve işletim sistemi hesabınız bir şifre ile korunuyorsa, bu durumda Yandex Browser bir sistem şifresi sorar.

Yönetici ayarlarını değiştirme

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Daha önce ana şifre oluşturduysanız açılan pencerede onu girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler bölümünde istenen seçenekleri seçin:
  • Şifreleri varsayılan olarak kaydet: Seçeneği devre dışı bırakmanız halinde tarayıcı girilen şifreleri kaydetmez fakat daha önce oluşturulan şifreleri giriş formlarına eklemeye devam eder.
  • Yetkilendirme formlarını otomatik doldur: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız tarayıcı, yetkilendirme formlarına kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmez. Bu seçenek etkin olduğunda, Yandex Browser veri giriş formlarına, kullanıcı adları ile şifrelerin veya sadece kullanıcı adlarının eklenmesine izin verebilirsiniz.
  • Otomatik kullanıcı girişi için sitelerin, şifreleri tarayıcıya kaydetmesine izin ver. Bazı siteler şifre olmadan giriş yapılmasına olanak tanır. Giriş yapmak için simgesine tıklamanız ve kullanıcı adı seçmeniz yeterlidir. Otomatik kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak istiyorsanız seçeneğin işaretini kaldırın.
  • Şifrelere ve kartlara hızlı erişim butonunu araç panelinde göster seçeneğini etkinleştirdiğinizde şifreleri ve kartları simgesine tıklayarak açabilirsiniz.

Şifre Yöneticisi'nin devre dışı bırakılması

Not. Şifre Yöneticisi bilgisayarda devre dışı bırakılsa bile, diğer cihazlarda çalışmaya devam eder.

Üçüncü taraf bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız ve tarayıcının şifreleri kaydetmesini ve otomatik girmesini istemiyorsanız:

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız şifre deposuna erişmek için onu girin. Ana şifreyi unuttuysanız iletişim kutusunun dışında ekranın herhangi bir yerine sol tıklayın.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler bölümünde Şifre yöneticisini devre dışı bırak'a tıklayın.

Böylelikle tarayıcı şifreleri kaydetmeyi, sayfalardaki formlardaki şifreleri doldurmayı ve şifre depolama alanına erişmek için ana şifre sormayı durduracaktır. Önceden girilmiş şifreleriniz, bilgisayarda şifrelenmiş biçimde saklanır ve Şifre Yöneticisi'ni yeniden etkinleştirdiğinizde erişilebilir hale gelir.

Bunun için Şifre Yöneticisi ayarlarında Şifre Yöneticisi'ni etkinleştir'e tıklayın.

Şifre kaydetmeyi otomatik olarak devre dışı bırakma

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız şifre deposuna erişmek için onu girin.
 3. Solda Ayarlar'ı tıklayın, ardındanŞifreler bölümünde Şifreleri varsayılan olarak kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

Şifre kaydedilmiyor

Akıllı satırın sağ kısmında, simgesinin olup olmadığını kontrol edin. Bu, bu sayfadaki çerezleri engellediğiniz anlamına gelir. varsa:

 1. Şu yolu izleyin:   → Ayarlar → Siteler.
 2. Sayfayı aşağı kaydırın ve Gelişmiş site ayarları'na tıklayın.
 3. Çerez dosyaları bölümünde İzin verildi'yi etkinleştirin.
 4. Harici site verilerini ve dosyaları engelle seçeneğini devre dışı bırakın.
 5. Site Ayarları'na tıklayın.
 6. Sadece oturum için veya Engellendi listelerinde sorun yaşadığınız sitenin olup olmadığını kontrol edin. Site listede bulunuyorsa üzerine imleci getirin ve İzin ver bağlantısına tıklayın.

Silinen şifreleri kurtar

Güvenlik amacıyla, şifreler sunucuda şifrelenmiş biçimde saklanır. Bu nedenle, Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Cihazlarınızdan birinde şifreleri sildiyseniz, diğerinden geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem, cihaz henüz sunucudan parola silme bilgisi almadıysa gerçekleşir. Örneğin, cihaz henüz eşitlenmemişse, kapalıysa veya şifrelerin silinmesinin üzerinden çok zaman geçmemişse:

 1. Cihazınızın internet bağlantısını kesin. Bunu yapmak için:
  1. Cihazı fişten çekin ve SIM kartı çıkarın.
  2. Wifi yönlendiriciyi kapatın.
  3. Cihazı açın.
 2. Yandex Browser'ı başlatın.
 3.  → Ayarlar → Genel Ayarlar yolunu takip edin.
 4. Eşitleme bölümünde Eşitleme ayarları'na tıklayın.
 5. Eşitlemeyi kapat'a tıklayın.
 6. Cihazınızı internete bağlayın.
 7. Eşitleme özelliğini açın.

Cihazdaki verilerin sunucuya eklenmesini bekleyin.