Protect: Şifre Yöneticisi

Şifrenin kaydedilmesi

Sitede girilen şifrenin kaydedilmesi

Kullanıcı adı kullanmadan bir şifre girmeyi denediğinizde tarayıcınız daha önce kaydedilmiş kullanıcı adlarından birini seçmenizi önerir.

Daha önceden ana şifre oluşturduysanız lütfen girin. Ana şifre kodlama algoritmasında kullanılır ve sadece siz hatırlayabildiğiniz için şifre deposunu güvenli bir şekilde korur.

Sitede otomatik oluşturulan şifrenin kaydedilmesi

Otomatik oluşturulan şifrenin kırılması zordur çünkü harf, sayı ve noktalama işaretlerinden oluşan rastgele bir dizidir. Böyle bir şifreyi hatırlamanıza gerek yoktur çünkü yönetici bu şifreyi otomatik olarak forma ekleyecektir ve bu şifreyi istediğiniz zaman görebilirsiniz. Depolanan şifreleri korumak için ana şifreyi kullanın.

Şifre oluşturmak için:

 1. İmleci şifre giriş kutusuna getirin.
 2. Görüntülenen simgesine tıklayın.
 3. Açılan listede oluşturulan şifreye tıklayın (tarayıcı kayıt veya şifre değiştirme formunu algıladıktan sonra otomatik olarak görüntülenir).
Yönetici aracılığıyla girilen şifrenin kaydedilmesi
 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin.
 3. Sayfanın sağ üst köşesinde Ekle butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede site adresini, kullanıcı adını ve giriş şifresini girin. Doğru şifreyi girip girmediğinizi kontrol etmek için simgesine tıklayın.
Совет. Benzer şekilde Şifre Yöneticisi'ne nüfus cüzdanı, pasaport veya vergi numarası gibi kişisel bilgileriniz de kaydedilebilir. Eşitleme işlemi tamamlandıktan sonra bu bilgilere kullandığınız tüm cihazlardan erişebilirsiniz. Şifreli olarak saklanan bu bilgilerin güvenliği için endişelenmeniz gerekmez.

Şifre görüntüleme, düzenleme ve silme

Примечание. Şifre Yöneticisini hızlı bir şekilde açmak için,  → Ayarlar → Genel Ayarlar, ardından Genel bölümünde Araç çubuğunda parola ve kart kısayol butonunu göster seçeneğini etkinleştirin. Buton Akıllı Satır'ın yanında görünür.
 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin.
 3. Şifrelerini kaydettiğiniz sitelerin listesi ekranınızda görüntülenir. Listeden istediğiniz siteyi bulup seçin. Site sayısı çok fazlaysa sol üst köşede Şifre arama alanına site adresini yazmaya başlayın; sağdaki liste küçültülür.
 4. İstenen sitenin adına tıklayın.
 5. Şifreyi inceleyin, değiştirin veya silin:

Açılan pencerenin Şifre alanında simgesine tıklayın.

Примечание. Bir ana parola belirlemediyseniz ve işletim sistemi hesabınız bir parola ile korunuyorsa, tarayıcı bir sistem şifresi isteyecektir.

Yönetici ayarlarını değiştirme

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Daha önce ana şifre oluşturduysanız açılan pencerede onu girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler bölümünde istenen seçenekleri seçin:
  • Şifreleri varsayılan olarak kaydet: Seçeneği devre dışı bırakmanız halinde tarayıcı girilen şifreleri kaydetmez fakat daha önce oluşturulan şifreleri giriş formlarına eklemeye devam eder.
  • Yetkilendirme formlarını otomatik doldur: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız tarayıcı, yetkilendirme formlarına kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmez. Bu seçenek etkin olduğunda tarayıcının veri giriş formlarına kullanıcı adlarını ile şifreleri veya sadece kullanıcı adlarını eklenmesine izin verebilirsiniz.
  • Otomatik kullanıcı girişi için sitelerin, şifreleri tarayıcıya kaydetmesine izin ver. Bazı siteler (CredentialManager API destekleyenler) şifre olmadan giriş yapılmasına olanak tanır. Giriş yapmak için simgesine tıklamanız ve kullanıcı adı seçmeniz yeterlidir. Otomatik kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak istiyorsanız seçeneğin işaretini kaldırın.
  • Şifrelere ve kartlara hızlı erişim butonunu araç panelinde göster seçeneğini etkinleştirdiğinizde şifreleri ve kartları simgesine tıklayarak açabilirsiniz.

Şifre Yöneticisi'nin devre dışı bırakılması

Примечание. Şifre Yöneticisi bilgisayarda devre dışı bırakılsa bile, diğer cihazlarda çalışmaya devam eder.

Üçüncü taraf bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız ve tarayıcının şifreleri kaydetmesini ve otomatik girmesini istemiyorsanız:

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin. Ana şifreyi unuttuysanız iletişim kutusunun dışında ekranın herhangi bir yerine sol tıklayın.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler bölümünde Şifre yöneticisini devre dışı bırak'a tıklayın.

Böylelikle tarayıcı şifreleri kaydetmeyi, sayfalardaki formlardaki şifreleri doldurmayı ve şifre depolama alanına erişmek için ana şifre sormayı durduracaktır. Önceden girilmiş şifreleriniz, bilgisayarda şifrelenmiş biçimde saklanır ve Şifre Yöneticisi'ni yeniden etkinleştirdiğinizde erişilebilir hale gelir.

Bunun için Şifre Yöneticisi ayarlarında Şifre Yöneticisi'ni etkinleştir'e tıklayın.

Şifre kaydetmeyi otomatik olarak devre dışı bırakma

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin.
 3. Solda Ayarlar'ı tıklayın, ardındanŞifreler bölümünde Şifreleri varsayılan olarak kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

Şifre kaydedilmiyor

Akıllı Satır'ın sağ kısmında simgesinin mevcut olup olmadığını kontrol edin: Bu simge, sayfada çerez dosyalarını engellediğiniz anlamına gelir. simgesi varsa:

 1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
 2. Siteler'i açın.
 3. Sayfayı aşağı kaydırın ve Gelişmiş site ayarları'na tıklayın.
 4. Çerez dosyaları bölümünde İzin verildi'yi etkinleştirin.
 5. Harici site verilerini ve dosyaları engelle seçeneğini devre dışı bırakın.
 6. Site Ayarları'na tıklayın.
 7. Sadece oturum için veya Engellendi listelerinde sorun yaşadığınız sitenin olup olmadığını kontrol edin. Site listede bulunuyorsa üzerine imleci getirin ve İzin ver bağlantısına tıklayın.

Silinen şifreleri kurtar

Güvenlik amacıyla, şifreler sunucuda şifrelenmiş biçimde saklanır. Bu nedenle, Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Cihazlarınızdan birinde şifreleri sildiyseniz, diğerinden geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem, cihaz henüz sunucudan parola silme bilgisi almadıysa gerçekleşir (örneğin, cihaz senkronize edilmiyor, devre dışı bırakılıyor veya parolalar kaldırıldığından beri biraz zaman geçti):

 1. Cihazınızın internet bağlantısını kesin. Bunu yapmak için:
  1. Cihazı fişten çekin ve SIM kartı çıkarın.
  2. Wifi yönlendiriciyi kapatın.
  3. Cihazı açın.
 2. Tarayıcıyı başlatın.
 3.  → Ayarlar → Genel Ayarlar yolunu takip edin.
 4. Eşitleme bölümünde Eşitleme ayarları'na tıklayın.
 5. Eşitlemeyi kapat'a tıklayın.
 6. Cihazınızı internete bağlayın.
 7. Eşitleme özelliğini açın.

Cihazdaki verilerin sunucuya eklenmesini bekleyin.