Ayarlar

Sekmelerin formu ve konumu

Sekmeleri tarayıcı penceresinin alt kısmına taşıyabilirsiniz:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar → Arayüz.
  2. Sekmeler ve gruplar bölümünde Sekmelerin görünüm ayarları'na tıklayın.
  3. Konum bölümünde Altta seçeneğini ekinleştirin.

Böylelikle sekmeleriniz altta görüntülenmeye başlar. Sekmeleri üste taşımak için Sekmelerin görünüm ayarları bölümünde Üstte seçeneğini etkinleştirin.

Sekme formunu değiştirmek için:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar → Arayüz.
  2. Sekmeler ve gruplar bölümünde Sekmelerin görünüm ayarları'na tıklayın.
  3. Form bölümünde sekme formunu seçin.

Sekme sayısı ve boyutu

Yandex Browser'da çok fazla sayıda sekmenin açılması bilgisayarınızın işlemcisini gereğinden fazla yükleyebilir ve belleğini aşırı derecede doldurabilir; ne var ki, bu istediğiniz sayıda sekme açmanıza engel değildir.

Not. Bir kullanıcının tarayıcısında aynı anda onlarca sekme açık olabilir. Bilgisayarın belleğini ve kaynaklarını aşırı derecede yüklememek için Yandex Browser başlatıldığında en fazla 10 sekme yükler. Burada önemli olan, sekmelerin aynı anda değil, ardı ardına yüklenmesidir. Video sadece aktif sekmede oynatılmaya başlar.
Sekme Boyutu

Tarayıcıda 50'den fazla açık sekmeniz varsa, bunların sağında yatay kaydırma simgesi görüntülenir. Çok sayıda sekme açık olduğunda, sekme genişliğinin görülmeyecek şekilde daralmaması için:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar → Arayüz.
  2. Sekmeler ve gruplar bölümünde Minimum sekme genişliğini kısıtla seçeneğini etkinleştirin.
Sekme önizleme

Çok sayıda sekme açık olduğunda bu sekmelere geçiş yapmak zorlaşır. Bu nedenle, sekme başlığının üzerine imleçle gelindiğinde tarayıcı sayfanın ufak boyutlarda ekran görüntüsünü gösterir. Sekmelerin önizlemesini devre dışı bırakmak istiyorsanız:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar → Arayüz.
  2. Sekmeler ve gruplar bölümünde Üzerine gelindiğinde sekmenin küçük simgesini göster seçeneğini devre dışı bırakın.
Sekme kopyalama
Yanlışlıkla harici bir uygulamadan aynı bağlantı ile birkaç kez geçiş yaparsanız Yandex Browser'da aynı sekmeyi birkaç kez açmış olursunuz. Bu durumu önlemek için   → Ayarlar → Arayüz yolunu izleyip Harici uygulamalardan geçiş yapıldığında sekmeler çoğaltılmasın seçeneğini etkinleştirin.