Tarayıcının cihazlar arasında eşitlenmesi

Eşitleme, cihazlarınızdaki tarayıcılar arasındaki veri alışverişidir. Verilerin ara düzeyde saklanması için Yandex sunucusu kullanılır; buraya bilgiler güvenli bir kanaldan, şifreler ise kodlanmış şekilde aktarılır. Sunucudaki veriler Yandex servislerinde kullanılan giriş sistemiyle korunur. Eşitleme, tüm cihazlarınızdan verilere erişim ve cihaz kaybolduysa veya bozulduysa verilerin geri yüklenmesini sağlar.

 1. Eşitleme nedir?
 2. Eşitleme nasıl etkinleştirilir?
 3. Eşitlenecek Veri Listesini Düzenleme
 4. Eşitlenen verileri silme
 5. Eşitlemeyi Devre Dışı Bırakma

Eşitleme nedir?

Примечание. Başkasının cihazında veya genel kullanıma açık olan cihazlarda eşitlemeyi etkinleştirmeyin; bu cihazlarda Gizli Mod kullanılabilir.

Varsayılan olarak eşitlenen öğeler: Sekmeler, favoriler, şifreler, tarama geçmişi, eklentiler, plug-in'ler ve otomatik veri doldurma formları.

Eşitleme sayesinde;

 • Eşitlenmiş cihazlarda, şifreli bir depoda saklanan şifrelerin gerektiğinde otomatik girilmesini ve Ana Şifreyi unuttuysanız siteye erişimi yinelemenizi sağlayan Şifre Yöneticisi özelliğinden yararlanabilir,
 • Eşitlenmiş cihazlarda açık sekmeleri ve favorileri görüntüleyebilir,
 • Tarayıcıyı tüm cihazlarınızda aynı şekilde ayarlayabilir,
 • Cihazınız bozulsa bile şifrelerinizi, favorilerinizi, açık sekmeleri ve tarayıcı ayarlarınızı kurtarabilir,

İstediğiniz zaman eşitlemeyi kapatabilir veya eşitlemek istediğiniz veri listesini değiştirebilirsiniz.

Eşitleme ayarlarına hızla ulaşmak için menünün üst kısmındaki widget'ı kullanın:  → Eşitlemeyi ayarla. Etkinleştirmek için:

 1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
 2. Genel Ayarları açın.
 3. Genel bölümünde Eşitleme widget'ını menüde göster seçeneğini etkinleştir.

Veriler hangi sıklıkla eşitlenir?

Eşitlemeyi etkinleştirdikten sonra sunucuda depolanan verileri her değiştirdiğinizde eşitleme gerçekleştirilecektir. Örneğin bir cihaza Favoriler'i eklediğinizde tarayıcınız bu yeni favoriyi sunucuya gönderir ve başka cihazlarda yaptığınız tüm değişiklikleri (son eşitleme anından itibaren) sunucudan aynı anda indirir.

Eşitleme nasıl etkinleştirilir?

Внимание. Tarayıcınızda birkaç profil kullanıyorsanız eşitlemeye başlamadan önce kendinize ait profilinizin etkin olduğundan emin olun; aksi takdirde kendi ayarlarınızı ve verilerinizi şu anda aktif olan başka bir profilin verileriyle karıştırabilirsiniz.

Eşitleme özelliğinden yararlanabilmeniz için:

 • Tüm cihazlara (bilgisayar, akıllı telefon, tablet) Yandex Browser kurulmuştur.
 • Tüm cihazlar aynı şeyi kullanır.

Eşitleme sırasında iki tür kimlik doğrulama kullanabilirsiniz:

 • kimlik doğrulama;
 • (hesaba tek kullanımlık şifrelerle erişilir).

Eşitlemeyi etkinleştirmek için:

 1.  → Verileri kaydet seçeneğine tıklayın.
 2. Eşitleme sayfasında Yandex'teki kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Yandex'te kayıtlı değilseniz:
  • Hesap oluştur bağlantısına tıklayarak Yandex'e kaydolabilir,
  • Facebook, Twitter, Google, VK.com, Odnoklassniki.ru veya Mail.ru sosyal ağ logosuna tıklayarak ilgili kullanıcı hesabınızla Yandex'e kaydolabilirsiniz. Bu durumda Yandex ID oluşturulur.
 3. Eşitlemeyi aç butonuna tıklayın.
 4. Ayarları değiştir bağlantısına gidin ve eşitlemek istediğiniz verileri belirtin.

  Bu aşamada tarayıcı, Yandex sunucularında ücretsiz olarak dosya saklamanızı sağlayan hizmetinden faydalanmanızı önerecektir. Bilgisayarınızda bu uygulama zaten kuruluysa tarayıcı, dosyaları tarayıcıdan Yandex.Disk'e kaydedebilmeniz için uygulamayı etkinleştirmenizi önerir.

 5. Kapat butonuna tıklayın.
Примечание. Cihazların eşitlemesini ilk defa etkinleştirdiğinizde işlem birkaç dakika ila yarım saat sürebilir. Veriler, tarayıcının çalışmasını yavaşlatmamak için kademeli olarak yüklenir.

Eşitlenecek Veri Listesini Düzenleme

 1.  → Ayarlar → Senkronizasyon ayarları öğesine tıklayın.
 2. Sadece gerekli verilerin eşitleneceği şekilde seçenekleri ayarlayın.
Примечание. Önbellek eşitlenmez. Ana şifre özelliği etkinse, banka kartlarının eşitlenmesi özelliği kullanılabilir olacaktır.

Eşitlenen verileri silme

Внимание. Sunucudan silinen veriler hiçbir şekilde geri alınamaz. Dolayısıyla tek isteğiniz sadece kullanmayacağınız bilgisayarı devre dışı bırakmaksa eşitlenmiş verileri silmeniz kesinlikle önerilmez. Bu durumda bilgisayarınızı eşitlemeden devre dışı bırakın sonra profilinizi tüm verilerle silin.

Eşitlenen tüm cihazlardan verileri silmek için:

 1.  → Ayarlar → Senkronizasyon ayarları öğesine tıklayın.
 2. Eşitlenen verileri sil satırına tıklayın.
 3. Veriler silinsin mi? penceresi açılır. Evet, sil'e tıklayarak hesabın tüm verilerinin eşitleme sunucusundan silinmesini doğrulayın.

Böylelikle verileriniz sunucudan ve (bir sonraki eşitleme işlemi sırasında) hesabınıza bağlı olan tüm eşitlenmiş cihazlardan silinecektir.

Eşitlemeyi Devre Dışı Bırakma

 1.  → Ayarlar → Senkronizasyon ayarları öğesine tıklayın.
 2. Eşitlemeyi kapat'a tıklayın.
Примечание. Unutmayın, bu durumda sadece sunucu ile iletişim kesilir ve daha önce indirilen veriler tarayıcıda kalır. Bu bilgisayarda onlara ihtiyacınız yoksa, bunları manuel olarak silin. Ayrıca eşitleme verileri tüm cihazlarda silebilirsiniz.