Protect: SMS Dolandırıcılığına Karşı Koruma

Siteye mobil telefon üzerinden kullanıcı girişi yapıldığında veya mobil telefona SMS mesajı gönderildiğinde dolandırıcılık girişimlerine rastlanabilir. Örneğin, kullanıcı yaptığı ödeme karşılığında aradığı hizmeti almayabilir veya mobil telefon hesabından sürekli para çekilmeye başlayabilir. Protect adı verilen kapsamlı koruma sistemi sayesinde Yandex Browser dolandırıcılar tarafından kullanılabilen sitelerin izini sürer ve bunları engeller.

 1. Şüpheli sitelerin engellenmesi
 2. SMS Dolandırıcılığı Örnekleri
 3. Ek Güvenlik Önlemleri
 4. Korumanın Devre Dışı Bırakılması
 5. Web Siteniz Yandex Tarafından Engelleniyorsa

Şüpheli sitelerin engellenmesi

Yandex, phising amacıyla kullanılan siteler ile dolandırıcılar tarafından kullanılması muhtemel olan kaynakların izini sürer. Bu tür sitelerin adresleri özel bir veritabanında saklanır. SMS dolandırıcılığıyla bağlantısı olan bir kaynağa girmeyi denediğinizde, Yandex Browser tehlikeli içerik barındırması olası olan sayfayı engelleyerek tarayıcı penceresinde özel bir mesaj gösterir ve Akıllı Satır'da simgesini göstererek sizi uyarır.

Uyarı.

Bu tür bir siteyi ziyaret ederken etraflıca düşünmenizi öneririz. Bu durum aşağıdaki nedenlerden dolayı tehlikeli olabilir:

 • Site, mobil telefon hesabınızdan paranın çekilmesiyle sonuçlanacak eylemler yapmanızı önerebilir. Önerilen hizmetin ücretli olduğuna dair bu sitede hiçbir bilgi belirtilmemiş ya da sitenin fark edilmesi zor bir kısmında yer alıyor olabilir.
 • Ücretli hizmetleri hiç almamanız veya ilgili hizmetin söz verildiği şekilde verilmeme ihtimali vardır.

SMS Dolandırıcılığı Örnekleri

Dolandırıcıların web sitelerine veya virüslü kaynaklara girmeniz ya da bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklenmiş olması aşağıda açıklanan durumlarla sonuçlanabilir (Not: Geçmişte güvenli sayılan bir web sitesi bugün virüs barındırabilir):

Uyarı. Kötü amaçlı yazılımlar sitelerde girdiğiniz bilgileri çalarak haberiniz olmadan dolandırıcılara aktarabilir. Bu nedenle, antivirüs uygulamanızı sürekli açık tutmanızı öneririz.
Cep telefonunuzu kullanarak sitede kayıt işlemi
 1. Çeşitli bahanelerle site, cep telefonunuzun numarasını girmenizi önerebilir. Örneğin, siteye kaydolmak veya robot olmadığınızı kanıtlamak için programın güncellemesinin etkinleştirilmesi, sosyal ağda hesabınızın engellenmemesi gibi bahaneler sunulabilir.
 2. Telefonunuza siteye girmeniz istenen bir giriş kodu gelebilir.

 3. Bu kodu girdikten sonra ücretli bir servise abone olabilirsiniz.
 4. Böylelikle, telefon hesabınızdan her gün 1 veya 2 TL gibi çok fazla olmayan bir tutarda otomatik kesinti yapılmaya başlar.
Telefonunuzdan bir mobil telefon numarasına mesaj gönderme
 1. Cep telefonunuzdan sitede belirtilen bir numaraya mesaj göndermeniz talep edilebilir.
 2. İstenilen SMS mesajını gönderdiğinizi düşünelim. Ancak bu mesajın bedeli tarifenizde belirlenen SMS mesajı bedelinden çok daha yüksek çıkar. Oysa ki ziyaret ettiğiniz o sitede bu abonelik fiyatına dair hiç bir bilgi belirtilmemiş veya sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.

 3. Telefonunuzdan mesaj gönderildikten sonra cep telefonu hesabınızdan bir kereye mahsus olmak üzere 100-200 ruble gibi bir rakam çekilebilir. Her gün düzenli olarak para çekilmesi gibi durumlarla da karşılabilir.

Ek Güvenlik Önlemleri

Protect aktif koruma sisteminin virüslü ve şüpheli site veritabanı toplam 80.000'den fazla site adresi içermektedir fakat dolandırıcılara ait belirli bir kaynak henüz şikayet edilmememişse bu kaynağın adresi veritabanına dahil edilmemiş olabilir. Web dolandırıcılığından zarar görmemeniz için çok basit güvenlik kurallarına uymanız yeterli:

 • Tamamen güvenmediğiniz sitelerde cep telefonu numaranızı girmeyin.
 • Bu sitelerde belirtilen numaralara cep telefonunuzdan mesaj göndermeyin.
 • Her türlü kişisel veriyi, banka kartı numarasını veya PIN kodu gibi elektronik ödemeler için kullanılan gizli bilgileri web üzerinden aktarmayın.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. SMS dolandırıcılığına karşı korumayı devre dışı bırakmak için Yandex Browser'daki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

SMS dolandırıcılığı korumasını devre dışı bırakmak için:

 1. Şu yolu takip edin:  → Ayarlar.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

SMS dolandırıcılığı korumasını yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.

Web Siteniz Yandex Tarafından Engelleniyorsa

Sitenizin, SMS dolandırıcılığıyla ilgisi olduğundan şüphelenilen kaynaklar listesine yanlışlıkla dahil edildiğini düşünüyorsanız, SMS dolandırıcılığı sayfasındaki talimatları uygulayın.