Protect: SMS Dolandırıcılığına Karşı Koruma

Siteye mobil telefon üzerinden kullanıcı girişi yapıldığında veya mobil telefona SMS mesajı gönderildiğinde dolandırıcılık girişimlerine rastlanabilir. Örneğin, kullanıcı yaptığı ödeme karşılığında aradığı hizmeti almayabilir veya mobil telefon hesabından sürekli para çekilmeye başlayabilir. Protect adı verilen kapsamlı koruma sistemi sayesinde Yandex Browser dolandırıcılar tarafından kullanılabilen sitelerin izini sürer ve bunları engeller.

 1. Şüpheli sitelerin engellenmesi
 2. SMS Dolandırıcılığı Örnekleri
 3. Ek Güvenlik Önlemleri
 4. Korumanın Devre Dışı Bırakılması
 5. Web Siteniz Yandex Tarafından Engelleniyorsa

Şüpheli sitelerin engellenmesi

Yandex, phising amacıyla kullanılan siteler ile dolandırıcılar tarafından kullanılması muhtemel olan sitelerin izini sürer. Bu tür sitelerin adresleri özel bir veritabanında saklanır. SMS dolandırıcılığıyla bağlantısı olan bir siteye girmeyi denediğinizde Yandex Browser tehlikeli içerik barındırması olası olan sayfayı engelleyerek tarayıcı penceresinde özel bir mesaj gösterir ve Akıllı Satır'da simgesini göstererek sizi uyarır.

Внимание.

Bu tür bir siteyi ziyaret ederken etraflıca düşünmenizi öneririz. Bu tür kaynakların ziyaret edilmesi şu sebeplerden dolayı tehlikeli olabilir:

 • Site, mobil telefon hesabınızdan paranın çekilmesiyle sonuçlanacak eylemler yapmanızı önerebilir. Oysa ki önerilen hizmetin ücretli olduğuna dair bu sitede hiç bir bilgi belirtilmemiş ya da sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.
 • Bu durumda ücretini ödediğiniz hizmeti hiç almayabilir veya önerilen şekilden çok farklı olarak alabilirsiniz.

SMS Dolandırıcılığı Örnekleri

Dolandırıcılıkla ilgili veya virüslü web sitelerine geçiş yapmanız ya da bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımın yüklenmiş olması aşağıda açıklanan durumlarla sonuçlanabilir (Not: Geçmişte güvenli sayılan bir web sitesi bugün virüs barındırabilir!):

Внимание. Kötü amaçlı yazılımlar sitelerde girdiğiniz bilgileri çalarak haberiniz olmadan dolandırıcılara aktarabilir. Bu nedenle, antivirüs uygulamanızı sürekli açık tutmanızı öneririz.
Cep telefonunuzu kullanarak sitede kayıt işlemi
 1. Çeşitli bahanelerle site, cep telefonunuzun numarasını girmenizi önerebilir. Örneğin, siteye kaydolmak veya robot olmadığınızı kanıtlamak için programın güncellemesinin etkinleştirilmesi, sosyal ağda hesabınızın engellenmemesi gibi bahaneler sunulabilir.
 2. Telefonunuza siteye girmeniz istenen bir giriş kodu gelebilir.

 3. Bu kodu girmekle ücretli bir servise abone olabilirsiniz.
 4. Böylelikle, telefon hesabınızdan her gün 1 veya 2 TL gibi çok fazla olmayan bir tutarda otomatik kesinti yapılmaya başlar.
Telefonunuzdan bir mobil telefon numarasına mesaj gönderme
 1. Cep telefonunuzdan sitede belirtilen bir numaraya mesaj göndermeniz talep edilebilir.
 2. İstenilen SMS mesajını gönderdiğinizi düşünelim. Ancak bu mesajın bedeli tarifenizde belirlenen SMS mesajı bedelinden çok daha yüksek çıkar. Oysa ki ziyaret ettiğiniz o sitede bu abonelik fiyatına dair hiç bir bilgi belirtilmemiş veya sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.

 3. Telefonunuzdan mobil telefon numarasına mesaj gönderildikten sonra cep telefon hesabınızdan bir kerelik veya sürekli ve mükerrer olarak 10 ya da 20 TL gibi belirli bir kesinti yapılmaya başlayabilir.

Ek Güvenlik Önlemleri

Protect aktif koruma sisteminin virüslü ve şüpheli site veritabanı toplam 80.000'den fazla site adresi içermektedir fakat dolandırıcılar tarafından kullanılan belirli bir site henüz şikayet edilmememişse bu sitenin adresi veritabanına dahil edilmemiş olabilir. Web dolandırıcılığından zarar görmemeniz için çok basit güvenlik kurallarına uymanız yeterli:

 • Tamamen güvenmediğiniz sitelerde cep telefonu numaranızı girmeyin.
 • Bu sitelerde belirtilen numaralara cep telefonunuzdan mesaj göndermeyin.
 • Her türlü kişisel verileri veya banka kart numarası ya da PIN kodları gibi elektronik ödemeler için kullanılan gizli bilgileri web üzerinden aktarmayın.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Внимание. SMS dolandırıcılığına karşı korumayı devre dışı bırakmak için tarayıcınızdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

SMS dolandırıcılığı korumasını devre dışı bırakmak için:

 1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

SMS dolandırıcılığı korumasını yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.

Web Siteniz Yandex Tarafından Engelleniyorsa