Kişiler

Yandex.Mail'de kişileri yönetmek için Kişiler listesi kullanılır. Kişiler listesine erişmek için sağ alt köşede Daha fazla butonuna tıklayın ve Kişiler'i seçin.
 1. Kişi bilgi kartı
 2. Kişi ekle
 3. Kişiyi değiştir
 4. Kişiyi sil
 5. Kişi Arama
 6. Yandex.Mail adres defterinin (Kişiler listesinin) telefondaki bilgilerle eşitlenmesi

Kişi bilgi kartı

Kişilerin her biriyle ilgili bilgiler kişinin bilgi kartında bulunur. Bu bilgilere erişmek için listede veya e-postanın görüntülendiği sayfada istediğiniz kişi adına tıklayın.

Kişinin bilgi kartı üzerinden şunları yapabilirsiniz:

 • yazışma geçmişini görüntülemeyi,
 • ekleri, bulunduğu klasör, tarihi, gönderen veya alıcı adı, içeriği vb. olmak üzere, istenilen kriterlere göre istenilen e-postayı bulmayı,
 • e-posta yazmaya hızlı bir şekilde geçiş yapmayı,
 • Yandex.Takvim aracılığıyla randevu veya toplantı düzenlemeyi,
 • Yandex.Messenger'da sohbet başlatmayı,
 • görüntülenen telefon numarasını aramayı.

Kişi ekle

Kişiler listesi veya adres defteri, daha önce e-postalarınızı gönderdiğiniz adreslerden otomatik oluşur.

Adresi manuel olarak da ekleyebilirsiniz:

 1. butonuna tıklayın.

 2. Kişi bilgileri düzenleme penceresinde gerekli alanları doldurun.

 3. Değişiklikleri kaydetmek için Bitti'ye tıklayın.

E-postanızın alıcısının adı Kişiler listenizde zaten açıkça belirtilmemişse bu kişi size yanıt verdiğinde Kişiler listenizde görüntülenecek ad, bu kişinin e-posta kutusunun ayarlarında belirttiği adla aynı olur.

Kişiyi değiştir

Kişi bilgilerini (adı, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi veya kişi hakkında istediğiniz bir yorum olmak üzere) düzenleyip eklemek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • Kişiler listesi arayüzü üzerinden. Listeden bir kişi seçin. Sağ üst köşede  → Kişiyi düzenle simgesine tıklayın, istediğiniz bilgileri girin ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta okuma sayfasındaki kişi bilgi kartında. E-postayı açıp gönderenin adına tıklayın. Sağ üst köşede  → Kişiyi düzenle simgesine tıklayın, istediğiniz bilgileri girin ve değişiklikleri kaydedin.

Kişiyi sil

Kişiler listesinden kişiyi silmenin birkaç yolu vardır:

 • Kişiler listesi arayüzü üzerinden. Listeden bir kişi seçin. Sağ üst köşede  → Kişiyi sil simgesine tıklayın.
 • E-posta okuma sayfasındaki kişi bilgi kartında. E-postayı açıp gönderenin adına tıklayın. Sağ üst köşede  → Kişiyi sil simgesine tıklayın.

Kişi Arama

Kişiler listesinde kişiyi hızlıca bulmak için dahili arama özelliğini kullanın. Bu özellik, yabancı isim ve soyadları için transliterasyonu desteklemektedir. Örneğin, Rusça “Безумный Шляпник” ("Deli Şapkacı") adlı kişiyi aramak için hem latin “b” hem de okunuşu aynı olan Kiril “б” harfi kullanılır.

E-posta oluştururken Alıcı alanında adın, soyadın veya e-posta adresinin ilk harflerini girerseniz ipuçları şeklinde isimleri bu harflerden başlayan kişilerin listesini görürsünüz. İlk önce yakın zamanda yazıştığınız kişiler alıcı olarak önerilir.

Yandex.Mail adres defterinin (Kişiler listesinin) telefondaki bilgilerle eşitlenmesi

Kişiler listenizi, akıllı telefonunuzdaki Kişiler listenizle eşitleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Yandex.Mail web arayüzü Yardım'ındaki Kişiler listesinin mobil cihazla eşitleme bölümünü okuyun.

Yandex.Mail uygulamasının çalışmasıyla ilgili bir sorunla karşılaşırsanız lütfen uygulamadaki geri bildirim formunu kullanarak hatayı bize bildirin:

 1. Ekranı sola çekin.
 2. Klasör listesinin altındaki Yardım ve destek öğesini seçin.
 3. Sorun öğesini seçin.
 4. Sorunun konusunu seçin.
 5. Sorunu mümkün olduğunca ayrıntılı açıklayın.
Uyarı. Mobil uygulama ile ilgili sorunlar için mesajlarınızı Yardım sayfalarından değil, uygulama üzerinden yazın. Bu şekilde başvurunuz ilgili uzmanlara ulaşır ve daha hızlı yanıt alırsınız. Bildirim uygulamadan gönderilirken uzmanlarımız ayrıca sorunun çözülmesine yardımcı olabilecek teknik bilgileri de görürler. Uygulama beklenmedik bir şekilde kapandığı için hata bildiriminizi uygulamadan gönderemiyorsanız geri bildirim formunu kullanın.