Yandex Tarihi

Veri Analizi Okulu

Yandex, veri analizi ve internetten bilgi alma konusunda uzman yetiştiren iki yıllık ücretsiz bir kurs olan Veri Analizi Okulu'nu açtı. Okul önceleri sadece Moskova'da faaliyet gösteriyordu, fakat daha sonra Novosibirsk, Ekaterinburg, Minsk ve Kiev'de de şubeler açıldı. Okulun ana amacı, teknolojinin gelişmesinde önemli rol oynayan bilimsel ortamı desteklemekti.

Metrica

Metrica, reklamverenlere reklam etkililiğini takip etmeye yardımcı olan araç olarak öncelikle Yandex.Direct'te kullanılmaya başlandı. Web sitenize Metrica sayacını eklediğinizde sayfa görüntülemenin derinliğini, dönüşüm oranı ve müşteri çekmenin maliyetini öğrenebiliyordunuz. Bir yıl sonra Metrica sadece reklamverenlere değil isteyen herkese açık, ayrı bir servis olarak hizmet vermeye başladı.

Yerel ağ

2007 yılında bölgelerin yerel trafiği, ulusal trafiğe göre daha ekonomikti. Bu nedenle Yandex Yerel Ağ programını başlatmaya karar verdi. Şirket, cihazlarını bölgelerde yerleştiriyordu ve insanlar Yandex servislerini yerel ağ fiyatlarıyla kullanabilsinler diye belirli kanalları kiralıyordu.

Servisler

Yandex.Foto ve Ya.ru kullanıma açılıdı. Adres ve kurum arama özelliği ve trafik haritasını içeren Yandex.Haritalar'ın mobil sürümü yayınlandı. Bunun yanı sıra Yandex.Mail'in PDA sürümü çıktı.

Bu sırada...

Rusya nüfusunun dörtte biri internet kullanmaya başladı ve aylık ziyaretçi sayısı 26 milyona ulaştı.