Yandex Tarihi

St. Petersburg'a doğru

Moskova’dan sonra ilk geliştirme ofisi St. Petersburg'da açıldı. Daha sonraları yetenekli geliştiricilerin keşfedildiği birçok şehre geliştirme ofisleri açılmaya başlandı.

Trafik

Yandex.Haritalar'a Trafik servisi eklendi. “Moskova haritasında trafik” projesi, Moskova ve çevresini kapsıyordu. Kırmızı şeritler yoğun trafik, sarı şeritler yer yer yoğun trafik, yeşil şeritler ise akıcı trafik anlamına geliyordu. Zaman içerisinde trafik haritası Rusya ve Ukrayna’daki tüm şehirlerin yanı sıra Minsk ve İstanbul gibi şehirlerde de kullanıma açıldı.

Araştırmalar

Yandex'in servisleri internet ve kullanıcılarıyla ilgili sürekli bir bilgi kaynağıydı. Yandex ilk halka açık araştırmasını yayınladı. “Rus İnterneti'nin Blogosferi” isimli bu araştırma Bloglarda Arama servisi verilerine dayanıyordu. Daha sonra kullanıcıların ilgi gösterdiği arama alanlarından yoldaki trafik durumuna kadar çeşitli konularda düzenli olarak araştırmalar yayınlanmaya devam etti.

Yandex.Tarife

Yandex, geniş bantlı interneti tanıtan ve uygun fiyatlar sunan sağlayıcıları listelediği bir site açtı. Bu model başarılı oldu ve sadece birkaç ay içerisinde programa yüzden fazla sağlayıcı katıldı.