Yandex Tarihi

MatrixNet

Yandex ekibi MatrixNet adlı bir otomatik öğrenme metodu geliştirdi. MatrixNet sayesinde aramanın kalitesi büyük ölçüde arttırıldığı için bu çığır açan bir adımdı. Bu yeni teknoloji yardımıyla arama motoru sıralama yaparken eskiye göre çok daha fazla faktörü ve kombinasyonu hesaplayabiliyordu.

Şehir oyunu

Yandex yeni arama platformlarına isim vermeye başladı. Her yeni isim bir öncekinin son harfiyle başlıyordu. Ekim ayında Rusya'nın 19 büyük şehrinde kullanıcı bölgelerini hesaplayan “Arzamas” adlı platform sunuldu. Aralık sonunda “Snezhinsk” adlı yeni arama platformu hazırdı. Bu platform 1250 şehri kapsıyordu. “Snezhinsk'ten” sonra “Krasnodar”, ardından da “Reykjavik” geldi. Bu şehir oyunu birkaç sene devam etti.

Yandex.kz

Yandex, Kazakistan pazarına girdi. Yandex'in tüm ana servisleri Kazakistan'da kullanıma açıldı: Mail, Haritalar, Oto, Seferler, Haberler, Market. Arama, Kazakça’nın özelliklerini hesaplayabiliyor ve “yerel” sorgulara yerel web sitelerinin yanıtlarını verebiliyordu. Arama sonuçları sayfası Rusça veya Kazakça olmak üzere ayarlanabiliyordu.

Ticari ofis

Ekaterinburg'da ilk ticari şube açıldı. Buna benzer şubeler daha sonra diğer şehirlerde de açıldı. Böylece müşterilere daha yakın olabildik. Ticari ofislerin görevi yerel reklamverenlere Yandex ürünleri konusunda yardımcı olmaktı.

Bu sırada...

2008 yılında patlayan ekonomik krize rağmen Yandex'te içerik bazlı reklam %14 büyüdü. İçerik reklamları piyasasında şirketin payı %78'e ulaştı. Reklam gösterim sayısı yıl sonuna doğru aylık 20,3 milyona ulaştı.