Yandex Tarihi

Yandex.Haritalar

Yandex.Haritalar kullanıma açıldı. İlk etapta Avrupa’nın ve Rusya'nın üç büyük şehrinin haritası sunulmuştu: Moskova, St. Petersburg ve Kiev. Bu haritalarda adreslerin yanı sıra müze, sinema ve benzeri önemli mekanlar da aranabiliyordu.

Bloglarda Arama

Blogların popülaritesinin arttığı sıralarda Yandex, insanların birçok farklı konuda neler yazdıklarını takip etmek için kullanılabilecek olan "Bloglarda ve Forumlarda Arama" adlı servisini kullanıma açtı. Servis kapsamında konuların popülerliklerine göre sıralamasını da görmek mümkündü. Ancak bir süre sonra sıralamalarda hile yapılmaya başlanmasıyla bu özellik kapatıldı. Bu sebeple Yandex ofisi önünde küçük bir protesto bile düzenlenlendi.

Yandex.WiFi

Yandex, kablosuz internet bağlantısının tanıtılıp yaygınlaştırılmasıyla ilgilenmeye başladı ve internet sağlayıcılarla birlikte Yandex.WiFi programını başlattı. Yandex, ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunmak isteyen kafe ve restoranlara gerekli bilgi desteğini sağlarken, internet sağlayıcılar ise gerekli altyapıyı indirimli olarak kuruyordu.