Yandex Tarihi

Yandex.by

Yandex, Beyaz Rusya için hizmet vermeye başladı. Tüm servisler yerli ziyaretçi kitlesine yönetik tasarlandı ve aramalar Belarusça morfolojisini dikkate alarak yapılmaya başlandı. Aynı yıl içerisinde Yandex, Beyaz Rusya'da İş Ortakları Hizmet Merkezi'ni açtı. Böylece Belarus web siteleri Yandex.Reklam Ağı'na katılma ve yerel döviz türünde ödeme alma imkanını buldu.

Antivirüs

Şirket kendi antivirüs programını geliştirdi. Bu program davranış analizini baz alarak henüz antivirüs veritabanına girmeyen virüs içeren web sitelerini de tespit ediyordu. Şirket bu programı, Arama kullanıcılarını tehlikeli siteler hakkında uyarmak için kullanmaya devam ediyor. Daha sonra bu teknoloji diğer ürünlerde de kullanılmaya başladı. Harici geliştiriciler için Safe.Browsing API kullanıma açıldı.

Yandex.Start

Start-uplar'la çalışmak için Yandex.Start adlı program başlatıldı. Şirket ilginç fikirlere sahip genç ve yetenekli insanları bulup onlara yardım etmeye başladı. Birkaç yıl sonra Yandex.Start çerçevesinde start-uplar için Tolstoy Startup Camp adlı "master class" açıldı. Bu etkinlik yılda birkaç kez tekrarlanmaya başladı.

Yet another Conference

Yandex ilk defa Yet another Conference (kısa adı YaC) adlı teknoloji konferansını düzenledi. Daha sonra konferans her yıl düzenli yapılmaya başladı. YaC, her sonbaharda bilişim sektörü ile ilgilenen uzmanları aynı çatı altında topluyor.

Servisler

Yandex kendi müzik servisini kullanıma açtı. Bu servis kullanıcılara tamamen ücretsiz, kaliteli ve yasal şekilde müzik dinleme imkanı sağladı. Başlangıçta Yandex arşivinde 800 bin kadar parça bulunuyordu. Daha sonra bu sayı milyonlara ulaştı.
Aynı sene birkaç yeni servis daha açıldı: Emlak, Kariyer ve Hizmetler. Bu servislerin tamamı bilgi toplayıcıydı; verileri toplayarak kullanıcıya istediklerini bulmaya yardımcı oluyorlardı.