Yandex Tarihi

Yandex.Browser

Yandex kendi web tarayıcısını geliştirdi. İnternette gezinmek için en önemli ihtiyaç bir tarayıcı olduğu için bu olay büyük önem taşıyordu. İlk sürüm Rusya için çıkarıldıktan sonra Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Türkiye için sürümler kullanıma açıldı.

Kişisel arama

Yandex'in Arama servisi kullanıcıların kişisel ilgi alanlarını hesaplamayı öğrendi. Servis; kullanıcının ne tür sorguları girdiğini, hangi sitelere geçiş yaptığını, İngilizce yanıtları kullanıp kullanmadığını baz alıyordu. Yandex arama sonuçlarını sıralarken ve ipuçlarını önerirken bu bilgileri kullanmaya başladı. Böylece kullanıcı Arama servisini kullandıkça daha net sonuçlar almaya başladı.

Banner için açık artırma

Yandex, Real Time Bidding (Gerçek Zamanlı Teklif) teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji medya reklamları için açık artırma teknolojisidir. Reklam siteleri satıcı rolünde yer alırken reklamverenlerin tarafındaki reklam yayınlama sistemleri ise alıcı rolünde olur. Reklam gösterimi için yapılan açık arttırma kullanıcı web sayfasını açtığı sırada 2 saniye sürüyordu.

Servisler

Yandex.Disk adlı bulut depolama servisi kullanıma açıldı. Diğer bulut servisleri gibi Disk'e de masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi çeşitli cihazlardan erişilebiliyordu. Kullanıcılar fotoğraflar, metinler, müzik, video ve diğer dokümanlarını saklayabilecekleri 10 GB'lık ücretsiz alana sahip oldular.
Bir diğer önemli gelişme ise Yandex.Navigasyon'un piyasaya sürülmesiydi. Uygulama, devamlı güncellenen yüzlerce şehrin haritalarını barındırıyordu. Trafik durumuna göre rota hesaplama ve sesli yol tarifi özelliği de mevcuttu ve tamamen ücretsizdi. Kısa zaman içerisinde uygulama birçok taksi şoföründe de görülmeye başlandı.
Bu sene genel olarak mobil uygulama bolluğu yaşandı. Navigasyon dışında mobil Müzik, Çeviri, Direct ve Yandex.Shell piyasaya sürüldü.