Yandex Tarihi

YNDX

Mayıs ayında Yandex, New York'taki NASDAQ borsasında hisse satmaya başladı. Hisseler YNDX kısa adıyla satıldı.

Türkiye

Yandex ilk defa eski Sovyetler alanının dışına çıktı. Şirket 20 Eylül'de, Türkiye pazarına girerek yandex.com.tr’yi kullanıma açtı. Türkiye'deki kullanıcılara Arama, Mail, Haritalar, Navigasyon ve daha birçok hizmet sunuluyor.

Crypta

Yandex Crypta adlı yeni bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde internetteki davranışları baz alınarak çeşitli kullanıcı grupları sınıflandırılabiliyordu. Örneğin Crypta orta yaşlı ev hanımlarını öğrencilerden ayırt edebiliyordu. Bu teknoloji reklamverenler için yeni ürünler geliştirirken kullanıldı.

Yandex.Algoritma

Şirket Yandex.Algoritma adında bir programlama şampiyonası düzenledi. Bir sonraki sene şampiyona uluslararası seviyeye yükseldi. Algoritma-2013'e 84 ülkeden gelen 3000 programcı katıldı. Final St.Petersburg'da Knyaz Vladimir Sarayı'nda düzenlendi.

Servisler

Yandex.Çeviri servisi kullanıma açıldı. Bu servis istatistiksel otomatik robot çevirisi yapıyordu; kuralları ve sözlükleri değil istatistiği baz alarak çevirmekteydi. 2011'de translate.yandex.ru adresinde İngilizce, Ukraynaca ve Rusça dillerinde çift yönlü çeviri yapılabiliyordu. Daha sonra dil seçenekleri çoğaldı.
Birkaç yeni mobil uygulama daha çıktı: Arama, Mail, Yandex.Money ve Market. Bu uygulamalar zaten varolan web servislerine ek olarak geliştirildi. Bunun yanı sıra Yandex.Taksi servisi kullanıma açıldı. Başlangıçta bu servis mobil uygulama olarak tasarlanmıştı. Servisin web sürümü bir yıl sonra açıldı.