Hesabımın ele geçirildiğini düşünüyorum

Yandex hesabınızın alışık olmadığınız şekilde davranması (örneğin arkadaşlarınız e-posta adresinizden kesinlikle göndermediğiniz iletiler almaya başladıysa veya geçmiş giriş kayıtlarınızda tanımadığınız web bağlantıları veya yazılımlar olduğunu görüyorsanız) kullanıcı hesabınızın bir başkası tarafından ele geçirilerek istenmeyen değişikliklere maruz kaldığı anlamına gelebilir.

Bilgisayarı virüslerden koruyun

Hesabınızın saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, öncelikle bilgisayarınızı ücretsiz bir antivirüs programı (örneğin CureIt! Dr.Web veya Virus Removal Tool “Kaspersky Labs”) ile taratın.

Bilgisayarınızı devamlı olarak virüslerden korumak için bir antivirüs uygulaması ve güvenlik ekranı kurun (bunlar zaten kurulu değilse). Bu amaç için listemizden ücretsiz bir antivirüs uygulaması seçebilirsiniz. Bilgisayarınızı devamlı virüslere karşı tarayın ve antivirüs veri tabanlarını güncellemeyi unutmayın.

Erişim ayarlarını kontrol edin ve şifreyi değiştirin

Yandex'e sizmiş gibi girmeyi başaran bir hacker, şifrenizi değiştirmiş olsanız bile hesaba erişimi tekrar ele geçirebilir. Dolandırıcının kurtarma araçlarını bağlayıp bağlamadığını kontrol etmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Hesaba giriş yapamıyorsanız

Hesaba erişim yetkinizi yenileyin. Bunu kendi başınıza yapamadığınızda Destek Servisi'ne gönderilecek anketi doldurun.

Hesaba giriş yapabiliyorsanız

Hacker'ın hesabınıza erişemediğinden emin olun ve parolanızı değiştirin:

  1. Telefon numaralarım sayfanızın sadece sizin telefon numaralarınızın içerdiğini ve korumalı numarayı silme işleminin başlatılmış olmadığını kontrol edin.

    Telefon numaranızı kullanıcı hesabınıza henüz bağlamadıysanız lütfen bunu bir an önce yapın. Bağlanmış geçerli bir telefon numarası, hesabınız için e-posta adresinden veya güvenlik sorusundan daha sağlam bir güvenlik unsurudur.

  2. E-posta adresleri sayfasından tanımadığınız adresleri silin.

    Yandex'in kendi alan adlarındaki tüm adreslerin size ait olduğunu unutmayın, örneğin: "hesap adınız"@yandex.com, "hesap adınız"@yandex.com.tr veya "hesap adınız"@ya.ru. Bunlar e-posta hesabınızın eş adlarıdır ve silinemezler.

  3. Yandex hesabınıza bir sosyal ağ hesabınız üzerinden giriş yapıyorsanız o ağın saldırganlar tarafından ele geçirilmediğine emin olun, aksi takdirde Yandex hesabınızdaki kişisel verileriniz de riske atılmış olacaktır.

  4. Şifrenizi öğrenmiş olabilecek kişilerin erişimini engellemek için hesabınızınşifresini değiştirin.

  5. Android veya iOS tabanlı bir mobil cihaz kullanıyorsanız Yandex hesabınız için en sağlam koruma sistemi olan iki aşamalı kimlik doğrulamayı ayarlayın.

Hesabınızı korumak için kullanılabilecek yöntemler hakkında bilgi almak için Kullanıcı hesabınızı koruma sayfasına geçin.

Bize ulaşın