Hesabımın ele geçirildiğini düşünüyorum

Yandex hesabınızın alışık olmadığınız şekilde davranması (örneğin arkadaşlarınız e-posta adresinizden kesinlikle göndermediğiniz iletiler almaya başladıysa veya geçmiş giriş kayıtlarınızda tanımadığınız web bağlantıları veya yazılımlar olduğunu görüyorsanız) kullanıcı hesabınızın bir başkası tarafından ele geçirilerek istenmeyen değişikliklere maruz kaldığı anlamına gelebilir.

Kullanıcı hesabınızı tekrar kendi kontrolünüz altına almanız için şifrenizi bir an önce değiştirin ve tanımadığınız telefon numaralarını ile e-posta adreslerini silin. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatımızı adım adım takip edin.

Hesaba giriş yapamıyorsanız

Hesaba erişim yetkinizi yenileyin. Bunu kendi başınıza yapamadığınızda Destek Servisi'ne gönderilecek anketi doldurun.

Hesaba giriş yapabiliyorsanız

Şifrenizi değiştirin ve dolandırıcının sizin hesabınıza artık erişemediğine emin olun:

 1. Telefon numaralarım sayfanızın sadece sizin telefon numaralarınızın içerdiğini ve korumalı numarayı silme işleminin başlatılmış olmadığını kontrol edin.

  Telefon numaranızı kullanıcı hesabınıza henüz bağlamadıysanız lütfen bunu bir an önce yapın. Bağlanmış geçerli bir telefon numarası hesabınız için e-posta adresinden veya güvenlik sorusundan daha sağlam bir güvenlik unsurudur.

 2. E-posta adresleri sayfasından tanımadığınız adresleri silin.

  Yandex'e ait olan alan adlarındaki kullanıcı adınızı içeren (<kullanıcı adınız>@yandex.com.tr, <kullanıcı adınız>@yandex.com veya <kullanıcı adınız>@ya.ru gibi) tüm adreslerin size ait olduğunu unutmayın. Bu e-posta hesabınızın eş adlarıdır.

 3. CureIt! (Dr.Web) veya Virus Removal Tool (“KasperskyLab”) olmak üzere yardımcı antivirüs programlarından birini kullanarak bilgisayarınızı antivirüs kontrolünden geçirin.

  Bilgisayarınızı devamlı olarak virüslerden korumak için bir antivirüs uygulaması ve güvenlik ekranı kurun (bunlar zaten kurulu değilse). Bu amaç için listemizden ücretsiz bir antivirüs uygulaması seçebilirsiniz. Bilgisayarınızı devamlı virüslere karşı tarayın ve antivirüs veri tabanlarını güncellemeyi unutmayın.

 4. Yandex hesabınıza bir sosyal ağ hesabınız üzerinden giriş yapıyorsanız o ağın saldırganlar tarafından ele geçirilmediğine emin olun, aksi takdirde Yandex hesabınızdaki kişisel verileriniz de riske atılmış olacaktır.

 5. Android veya iOS tabanlı bir mobil cihaz kullanıyorsanız Yandex hesabınız için en sağlam koruma sistemi olan iki aşamalı kimlik doğrulamayı ayarlayın.

Hesabınızı ele geçirmek ve bunu bu tehlikeden korumak için kullanılabilen yöntemler hakkında bilgi almak için Kullanıcı hesabınızı koruma sayfasına geçin.