Ücretsiz antivirüs programları

Ücretsiz antivirüs programları

Bilgisayarın sürekli korunmasını sağlamak için, devamlı güncellenen virüs veritabanına sahip bir antivirüs programı kurun. Antivirüs programının, bilgisayarda kurulu olan diğer programların çalışmasını sürekli takip edecek şekilde ayarlanması tavsiye edilir.

Ücretli bir antivirüs programı kurma imkanınız yoksa aşağıda listelenen ücretsiz antivirüs programlarından birini kullanabilirsiniz. Bu programların çoğu, ücretli antivirüs programlarının işlevselliği sınırlandırılmış deneme sürümleridir. Ancak, bu tür bir program kullanmak bile hiçbir antivirüs programı kullanmamaktan daha iyidir.

Ücretsiz antivirüs programları:

Virüsün, bilgisayarı tamamen bloke etmesi

Virüs, işletim sisteminin çalışmasını tamamen bloke ediyorsa antivirüs tarayıcısını içeren kurulum diski imajını kullanabilirsiniz:

Bilgisayarı kurulum diski yardımıyla kontrol etmek için:

  1. Disk imajını, virüslü olmayan başka bir bilgisayara indirin.
  2. Bir taşıyıcıya kaydedin (CD/DVD veya flash sürücü).
  3. Hazırladığınız taşıyıcıyı virüslü bilgisayara yerleştirerek veya bağlayarak tekrar başlatın.
  4. Bilgisayar başlatılırken BIOS'a girin. Normalde bu, F2, Del veya Esctuşuna arka arkaya tıklayarak yapılır. Tıklayacağınız tuşu, bilgisayar başlatılırken ekranın alt kısmındaki komuttan öğrenebilirsiniz (örneğin, “Press F2 to run SETUP”).
  5. Virüslü bilgisayarın BIOS'unda Boot Sequence'ı, bilgisayarınızın ilk önce kaydettiğiniz çevre birim aygıtından başlatılacağı şekilde ayarlayın.
  6. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bu defa bilgisayar, çevre birim aygıtından başlatılıp antivirüs programını çalıştırır.
  7. Denetlemeyi başlatın ve antivirüs programının, sistemi sona kadar kontrol etmesini ve bulduğu virüsleri silmesini bekleyin.
  8. Kurulum diskini çıkartın ve bilgisayarı tekrar başlatın. Boot Sequence ayarlarını değiştirdiyseniz eski haline getirin.
  9. Bilgisayarınız düzeldikten sonra ilk iş olarak bir antivirüs programı kurun.