Ücretsiz antivirüs programları

Bilgisayarınızda virüs olup olmadığını acil olarak kontrol etmeniz gerekiyorsa ücretsiz Dr.Web CureIt! ve Kaspersky Virus Removal Tool araçlarını kullanmanızı öneririz.

Bilgisayarın sürekli korunmasını sağlamak için devamlı güncellenen virüs veritabanına sahip olan antivirüs programını kurun. Antivirüs programının, bilgisayarda kurulu olan diğer programların çalışmasını sürekli takip edecek şeklinde ayarlanması tavsiye edilir.

Ücretli bir antivirüs programı kurma imkanınız yoksa aşağıda listelenen ücretsiz antivirüs programlarından birini kullanabilirsiniz. Bu programların çoğu, ücretli antivirüs programlarının işlevselliği sınırlandırılmış deneme sürümleridir.Ücretli bir antivirüs programı kurma imkanınız yoksa aşağıda listelenen ücretsiz antivirüs programlarından birini kullanabilirsiniz.

Ücretsiz antivirüs programları:

Virüsün, bilgisayarı tamamen bloke etmesi

Virüs, işletim sisteminin çalışmasını tamamen bloke ediyorsa antivirüs tarayıcısını içeren kurulum diski imajını kullanabilirsiniz:

Bilgisayarı kurulum diski yardımıyla kontrol etmek için:

  1. Disk imajını, virüslü olmayan başka bir bilgisayara indirin.

  2. Onu gerekli taşıyıcıya kaydedin (CD/DVD veya flash sürücü).

  3. Hazırladığınız taşıyıcıyı virüslü bilgisayara yerleştirerek veya bağlayarak onu tekrar başlatın.

  4. Bilgisayar başlatılırken BIOS'a girin (normalde bu, F2 tuşuna sık sık tıklayarak yapılır).

  5. Virüslü bilgisayarın BIOS'unda Boot Sequence'ı, bilgisayarınızın ilk önce kaydettiğiniz çevre birim aygıtından başlatılacağı şekilde ayarlayın.

  6. Bilgisayarı tekrar yeniden başlatın. Bu defa bilgisayar, çevre birim aygıtından başlatılıp antivirüs programını başlatmalı.

  7. Denetlemeyi başlatın ve antivirüs programının, sistemi sona kadar kontrol etmesini ve bulduğu virüsleri silmesini bekleyin.

  8. Kurulum diskini çıkartın ve bilgisayarı tekrar başlatın. Boot Sequence ayarlarını değiştirdiyseniz onları eski haline getirin.

  9. Bilgisayarınızı iyileştirdikten sonra ilk önce ona bir antivirüs programını kurun.