Ek Adresler

Farklı gönderim adresleri kullanarak arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla yazışmaya devam edebilirsiniz. Bir durum için Yandex’teki ana e-posta adresinizi seçin, başka bir durum için e-posta aliaslarından birini, üçüncü bir durum için ise başka bir servisteki adresinizi (örneğin, Gmail veya Mail.Ru) seçin.

 1. E-posta eş adları (alias)
 2. Özel e-posta adresi
 3. Diğer servislerde e-posta adresleri
 4. E-postaların hangi adresten gönderileceğini seç

E-posta eş adları (alias)

Yandex’e kaydolduğunuzda aşağıdaki e-posta adreslerini alırsınız:

 • ülkenizin alan adında ana adres, örneğin, alice.the.girl@yandex.com.tr;
 • com alan adında ek adres.
Not. Ek adreslerin tam listesi Yandex ID’de belirtilen ülkeye göre değişiklik gösterir.

Ek Adres, ana e-posta adresinizin eş adresleridir.

Eş adresler kullanıcı adınızın benzersiz olması için gereklidir. Yandex’e Türkiye’de kaydolduysanız ABD veya İngiltere’deki başka bir kullanıcı aynı kullanıcı adıyla e-posta kutunuzun bir kopyasını oluşturamaz.

Not. Eğer e-posta kutusunu alice.the.girl gibi nokta işareti içeren bir kullanıcı adıyla oluşturduysanız bu kutu için eş kullanıcı adlarının yanı sıra alice-the-girl eş alanı da oluşturulacaktır.

Ayrıca telefon numaranızı eş ad olarak kullanabilirsiniz.

Özel e-posta adresi

Premium tarifesindeki Yandex 360 aboneleri, özel e-posta adresi kullanabilirler. Özel e-posta adresi kolay akılda kalır ve kolayca paylaşılır. Örneğin, inbox@aliornek.ru veya ugur@mutfaktasarimi.ru şeklindeki adresler, bu tür özel e-posta adreslerine örnektir.

Özel e-posta adresi açtığınızda, bu, Yandex'teki ana e-posta adresinizin eş adresi (alias) olarak kullanılır. Bu özel adres, tüm e-postalarınız için varsayılan olarak kullanılır. Posta kutunuza giriş yapmak için bu adreslerin ikisini de kullanabilirsiniz.

Özel e-posta adresini şu anda sadece .ru ile bitecek şekilde alabilirsiniz. Siteyi tümüyle alan adına taşımak mümkün değildir; yalnızca e-posta adresinizi bağlayabilirsiniz.

Abonelik süresi sona erdiğinde özel adresinizi 30 gün daha kullanılabilirsiniz; bu süre içinde aboneliğinizi yenileyebilirsiniz. 30 günlük ek süre dolduğunda özel adres devre dışı bırakılır.

 1. Nasıl bağlanır?
 2. Nasıl devre dışı bırakılır?

Nasıl bağlanır?

 1. Sağ üst köşedeki simgesine tıklayın.
 2. Özel e-posta adresi seçin.
 3. Size önerilen e-posta adreslerinden birini seçin veya kendiniz bir e-posta adresi girin ve bunun müsait olduğundan emin olun.
  Not. Seçilen adres, kamu yararına, insan haklarına ve ahlaka aykırı sözcükler içermemelidir. Ahlaka mugayir ifadeler, insanlık dışı eylemlere çağrılar, aşağılayıcı ya da dini inançlara hakaret eden sözcükler vb. buna dahildir.
 4. Bağla butonuna tıklayın. Henüz abone değilseniz, e-posta adresini seçtikten sonra tarife seçip abonelik ücretini ödemeniz gerekir.

Bir kullanıcı sadece bir özel e-posta adresi kullanabilir.

Nasıl devre dışı bırakılır?

Uyarı. Özel e-posta adresi devre dışı bırakıldıktan sonra bu adresi kullanarak e-posta gönderilemez, e-postalar alınamaz ve bu adresi e-posta kutunuza giriş için kullanamazsınız. İlgili alan adı başka kullanıcıların kullanımına açık hale gelir.
 1. Sağ üst köşedeki simgesine tıklayın.
 2. Özel e-posta adresi seçin.
 3. Devre dışı bırak butonuna tıklayın ve eylemi onaylayın.

Onaydan sonra yandex.ru alan adının kullanıldığı ana e-posta adresiniz e-posta göndermek için kullanılmaya başlar.

Tekrar özel e-posta adresi alabilmek için minimum 6 ay beklemeniz gerekir. Daha sonra aynı alan adında özel e-posta adresi kullanmak isterseniz, bu alan adının müsait olması (başka bir kullanıcı tarafından kullanılmıyor olması) gerekir.

Özel e-posta adresi hakkında yanıtlanmasını istediğiniz sorularınız varsa lütfen sayfanın alt kısmındaki form üzerinden bize ulaşın.

Diğer servislerde e-posta adresleri

E-postanızın farklı bir e-posta servisinde (örneğin, Gmail veya Mail.ru) kullandığınız hesaptan gönderilmesini istiyorsanız, bu adresi E-posta adresleri sayfasında ekleyin ve erişimi doğrulayın. Erişimi doğruladıktan sonra Kimden alanına Yandex'teki adresinizin eş adı dışında diğer servisteki e-posta adresinizi de ekleyebilirsiniz.

Uyarı. Farklı bir e-posta servisindeki hesabınızı ekliyorsanız, bu hesaptan Yandex hesabınıza e-postaların toplanmasını ayarlayın. Toplayıcı ayarlanmadan bu adresten ileti gönderilemez. Toplayıcıyı ayarlarken kullanıcı adı yerine adresi tam olarak belirtin, örneğin cheshire.katze@forestmail.com.

Toplayıcı doğru ayarlanmış olmasına rağmen başka bir e-posta servisindeki adresten ileti gönderemiyorsanız bu durum, o servisin güvenlik kurallarının, Yandex.Mail de dahil olmak üzere başka e-posta servisleri üzerinden ileti göndermeyi engellediği anlamına gelir.

E-postaların hangi adresten gönderileceğini seç

Tüm e-posta iletileri için

E-posta iletilerinin hangi adresten gönderileceğini Gönderen hakkında bilgi bölümünde seçebilirsiniz. Bu adres tüm e-postalar için varsayılan olarak kullanılır. Ayrıca bu adres, kullanıcı adı ve profil resmine tıklandığında Yandex.Mail sayfalarının sağ üst köşesinde de görüntülenir.

Belirli e-posta iletisi için

E-posta oluşturma sayfasında gönderici adresi seçilebilir. Bu durumda seçilen adres sadece bu e-posta iletisi için kullanılır.

 1. Sağ üst köşedeki Kopya, Kimden ˅ butonuna tıklayın.
 2. Gönderen alanındaki isme tıklayın.