Hesabımın ele geçirildiğini düşünüyorum

Yandex hesabınızın alışık olmadığınız şekilde davranması (örneğin, arkadaşlarınız e-posta adresinizden kesinlikle göndermediğiniz iletiler almaya başladıysa veya geçmiş giriş kayıtlarınızda tanımadığınız web bağlantıları veya yazılımlar ortaya çıktıysa), kullanıcı hesabınızın bir başkası tarafından ele geçirildiği istenmeyen değişikliklere maruz bırakıldığı anlamına gelebilir.

Bilgisayarı virüslerden koruyun

Hesabın saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, öncelikle bilgisayarı ücretsiz bir antivirüs programı ile; örneğin CureIt! (“Dr. Web'den”) veyaVirus Removal Tool (“Kaspersky Labs'den”) taratın.

Bilgisayarınızı devamlı olarak virüslerden korumak için bir antivirüs uygulaması ve güvenlik ekranı kurun (bunlar zaten kurulu değilse). Bu amaç için listemizden ücretsiz bir antivirüs uygulaması seçebilirsiniz. Bilgisayarınızı devamlı virüslere karşı tarayın ve antivirüs veri tabanlarını güncellemeyi unutmayın.

Erişim ayarlarını kontrol edin ve şifreyi değiştirin

Yandex'e sizmiş gibi girmeyi başaran bir hacker, şifrenizi değiştirmiş olsanız bile e-posta kurtarma yöntemlerini kendisine göre düzenleyip hesaba erişimi tekrar ele geçirebilir. Bunun olmasını engellemek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Hesaba giriş yapamıyorsanız

Erişimi yenileyin. Bunu kendi başınıza yapamadığınızda Destek Servisi'ne gönderilecek anketi doldurun.

Hesaba giriş yapabiliyorsanız

Hacker'ın hesabınıza erişemediğinden emin olun ve parolanızı değiştirin:

 1. Telefon numaraları sayfanızın sadece sizin telefon numaralarınızı içerdiğinden ve korumalı numarayı silme işleminin başlatılmış olmadığından emin olun.

  Telefon numarasını kullanıcı hesabınıza henüz bağlamadıysanız lütfen numarayı bağlayın. Bağlanmış geçerli bir telefon numarası, hesabınız için e-posta adresinden veya güvenlik sorusundan daha sağlam bir güvenlik unsurudur.

 2. E-posta adresleri sayfasından tanımadığınız adresleri silin.

  Yandex'in kendi alan adlarındaki tüm adreslerin size ait olduğunu unutmayın, örneğin: "hesap adınız"@yandex.com, "hesap adınız"@yandex.com.tr veya "hesap adınız"@ya.ru . Bunlar e-posta hesabınızın eş adlarıdır ve silinemez.

 3. Yandex hesabınıza bir sosyal ağ hesabınız üzerinden giriş yapıyorsanız o ağın saldırganlar tarafından ele geçirilmediğine emin olun, aksi takdirde Yandex hesabınızdaki kişisel verileriniz de riske atılmış olacaktır.
 4. Şifrenizi öğrenmiş olabilecek kişilerin erişimini engellemek için hesabınızınşifresini değiştirin.
 5. Android veya iOS tabanlı bir mobil cihaz kullanıyorsanız Yandex ID için en sağlam koruma yöntemi olan iki aşamalı kimlik doğrulamayı ayarlayın.

Yandex.Mail ve Yandex.Disk'i kontrol edin

Kullanıcı hesabınız ele geçirildiyse, kullanıcı hesabında hacker'ların kötü amaçları içinde yaptığı herhangi bir değişiklik kalmadığından emin olun.

Yandex.Mail

Ziyaret günlüğü'ne göz atın. Yandex.Mail ele geçirilmişse (tanımadığınız birinin girmiş olduğunu görüyorsanız):

 1. Çöp Kutusu klasörüne gidin ve istenilen iletileri silinmekten kurtarın.
 2. E-postaların işlenme kuralları'nı kontrol edin ve şüpheli kuralları silin.
Yandex.Disk

İşlem geçmişine'ne göz atın. Yandex.Disk'iniz ele geçirilmişse Çöp Kutusu'na gidin ve istediğiniz silinen dosyaları geri alın.

Not. E-postaların ve dosyaların silinmiş olması, mutlaka hesabınızın ele geçirildiği anlamına gelmez. Bunun olası nedenlerine Yandex.Mail ve Yandex.Disk'in Yardım bölümünden göz atabilirsiniz.

Hesabınızı korumak için kullanılabilecek yöntemler hakkında bilgi almak için Kullanıcı hesabınızı koruma sayfasına geçin.