iOS

Uyarı. Yandex.Disk uygulaması en az 8.0 sürümü iOS platformu tarafından desteklenmektedir.

iOS için Yandex.Disk uygulaması Disk'teki dosyaları yönetmenize olanak sağlar. Uygulamayı AppStore sayfasından kurabilirsiniz.

Bağlantıyı içeren QR kodu:

E-posta hesabınızın kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptığınızda servis sayfasındaki ile aynı dosya ve klasör listesini görürsünüz.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Dosya ve klasör listesini güncellemek için aşağı çekin. Uygulama yeni verileri sorgularken ekranın üst kısmında “Güncelleniyor” metni görüntülenir.

 1. Disk'e dosya yükleme
 2. Dosyayı diğer uygulamalarda açma
 3. Dosya bulma
 4. Dosya ya da klasör bağlantısını paylaşma
 5. Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini ayarlama
 6. Dosya silme
 7. Çevrimdışı modunda dosyalarla çalışma
 8. Görselleri düzenle
 9. Hata bildir

Disk'e dosya yükleme

iOS'tan yükleme

Dosyayı yüklemek istediğiniz klasörü açın ve butonuna tıklayın.

Uygulama galeriden dosya seçme, telefonun kamerasını kullanarak yeni fotoğraf çekme veya yeni klasör oluşturma seçeneklerini sunar.

Galeriden dosya yüklerken istediğiniz albümü seçin. Sonra albümdeki dosyaları işaretleyin ve Bitti butonuna tıklayın.

Dosyayı diğer uygulamalarda açma

Dosyayı “Yandex.Disk” uygulamasında açın ve butonuna tıklayın.

Bununla aç... seçimini yapın.

Yandex.Disk, bu dosya türüyle çalışan uygulamaların listesini görüntüler.

Klasördeki bir dosyayı veya alt dizini bulmak için arama satırına öğe adının bir kısmını girin. Disk, gerekli dosyalara ve klasörlere filtre uygular.

Not. Yalnızca o an açık olan klasörde arama yapılır. Alt dizinlerdeki dosyalar bulunmaz.

Dosya ya da klasör bağlantısını paylaşma

iOS aracılığıyla paylaşma

Gerekli dosyaları ya da klasörleri işaretleyin ve ekranda görünen panelde Paylaş butonuna tıklayın.

Bağlantıyla ne yapılması gerektiğini belirtin; onu SMS ile gönderme veya panoya kopyalama seçeneğiniz vardır.

Not. Paylaştığınız tüm dosyaların ve klasörlerin listesini Bağlantılar sayfasında bulabilirsiniz.

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini ayarlama

Mobil cihazınızdaki tüm fotoğraf ve video dosyalarını Disk'e otomatik olarak yükleyebilir ve bunları Disk'teki “Kameradan yüklenenler” klasöründe ya da diğer herhangi bir klasörde saklayabilirsiniz. Uygulama ilk kez başlatıldığında otomatik yükleme ayarları penceresi görüntülenir.

Uygulamada şu otomatik yükleme yolları desteklenir:

 • Sadece Wi-Fi ile yükle. Fotoğraflar ve videolar yalnızca Wi-Fi bağlantısı olduğunda yüklenir.
 • Herhangi bir ağ ile. Fotoğraflar ve videolar herhangi bir Internet bağlantısı (Wi-Fi veya mobil internet) bulunduğunda yüklenir.
  Uyarı. Mobil internet bağlantısı kullanıldığında, bu servis için mobil hesabınızdan sizden bir ücret alınabilir. Bu ücret tutarı cep telefonu operatörünüzün tarifesine göre değişir.

Uygun olanı seçip Tamam butonuna tıklayın. Otomatik yükleme kendiliğinden başlar. Otomatik yüklemeyi daha sonra ayarlamak istiyorsanız Geç butonuna tıklayın.

Not. İnternet bağlantısı kesilirse, yeniden iletişim kurulduktan sonra yükleme işlemi otomatik olarak devam eder.

Mobil cihazınızda bulunan tüm fotoğraf ve video dosyaları varsayılan olarak, otomatik oluşturulan “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenir. Klasördeki tüm dosyalar, oluşturulma (çekim) tarihi ve saatine göre yeniden adlandırılır. Fotoğraflarınızı mobil cihazda veya servis sayfasında resim görüntüleme modunda yönetebilirsiniz.

Not. Daha önce Windows programında, Mac OS uygulamasında veya Android uygulamasında mobil cihazınızdaki fotoğraf ve videoların otomatik olarak yükleneceği şekilde ayar yaptıysanız, iOS uygulaması Disk'e yalnızca yeni fotoğraf ve video dosyalarını yükler.

Fotoğraf ve video için otomatik yükleme seçeneğini değiştirmek veya kapatmak

Uygulama ayarlarını açın.

Fotoğraf için otomatik yükleme bölümünü açın.

Gerektiğinde bu özelliği açın.

Dosya silme

Gerekli olmayan dosyaları veya klasörleri silmek için ilgili öğeleri işaretleyip alt panelde Sil butonuna tıklayın. Daha sonra silme işlemini onayladığınızda, seçili tüm dosyalar Çöp Kutusu'na taşınır. Silinen dosyalar Çöp Kutusu'nda 30 gün boyunca depolanır, bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinir. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz.

Uyarı. Çöp Kutusu'na taşınan dosyalar, Disk'inizde yer kaplamaya devam eder. Yeterli alanınız yoksa, Çöp Kutusu'nu boşaltın.

Çevrimdışı modunda dosyalarla çalışma

Dosyalara internet bağlantısı olmadan erişim sağlayabilmek için ilgili dosyaları Çevrimdışı bölümüne ekleyin - dosyalar mobil cihazınıza kaydedilecektir. Değişiklik yapılırsa internet bağlantısı olduğunda bu dosyalar otomatik olarak Çevrimdışı bölümünde güncellenir.

Dosyaları Çevrimdışı bölümüne ekleme

Çevrimdışı bölümündeki dosyaları görüntüleme

Çevrimdışı bölümünden dosyaları silme

Gerekli dosyaları işaretleyip Çevrimdışı butonuna tıklayın. Çevrimdışı bölümüne eklenen dosyalar simgesi ile işaretlenecektir.

Ekranı sağa kaydırın ve Çevrimdışı öğesini seçin.

Gerekli dosyaları işaretleyip Çevrimdışı butonuna tıklayın.

Çevrimdışı bölümünü temizleme

Çevrimdışı bölümü temizlenirken dosyalar sadece mobil cihazdan silinir. Disk sunucularında dosyalar saklanmaya devam eder.

Uygulama ayarlarını açın.

Çevrimdışını temizle öğesini seçin.

Temizleme işlemini onaylayın.

Görselleri düzenle

Görselleri doğrudan uygulamada düzenleyebilirsiniz; boyut, keskinlik, ışık, karşıtlık gibi değerleri değiştirebilir ayrıca görsele çeşitli efektleri ve filtreleri uygulayabilirsiniz.

Düzenleme bölümüne geçmek için görseli açıp simgesine tıklayın:

Görsel hazır olduğunda Kaydet butonuna tıklayın; tüm değişiklikler yeni dosyada kaydedilecektir. Kaynak görsel değişmeyecektir.

Görsel düzenleyicisi, Aviary şirketi tarafından sunulmuştur.

Hata bildir

"Yandex.Disk" uygulaması ile çalışırken bir hata ile karşılaşırsanız lütfen aşağıdaki formu kullanarak bizi bilgilendirin.