iOS

iOS için “Yandex.Disk” uygulaması Disk'teki dosyaları yönetmenize olanak sağlar. Uygulamayı AppStore sayfasından kurabilirsiniz.

Bağlantıyı içeren QR kodu:

E-posta hesabınızın kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptığınızda servis sayfasındaki ile aynı dosya ve klasör listesini görürsünüz.

Uyarı. İki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız “Yandex.Disk” uygulamasına giriş yapmak için “Yandex.Anahtar” uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Dosya ve klasör listesini güncellemek için aşağı çekin. Uygulama yeni verileri sorgularken ekranın üst kısmında “Güncelleniyor” metni görüntülenir.

Dosya ya da klasör bağlantısını paylaşma

iOS aracılığıyla paylaşma

1. Gerekli dosyaları ya da klasörleri işaretleyin ve ekranda görünen panelde Paylaş butonuna tıklayın.

2. Bağlantıyla ne yapılması gerektiğini belirtin; onu SMS ile gönderme veya panoya kopyalama seçeneğiniz vardır.

Not. Paylaştığınız tüm dosyaların ve klasörlerin listesini Herkese açık dosyalar sayfasında bulabilirsiniz.

Dosyayı diğer uygulamalarda açma

1. Dosyayı “Yandex.Disk” uygulamasında açın ve butonuna tıklayın.

2. Bununla aç... seçimini yapın.

3. Yandex.Disk, bu dosya türüyle çalışan uygulamaların listesini görüntüler.

Disk'e dosya yükleme

iOS'tan yükleme

1. Dosyayı yüklemek istediğiniz klasörü açın ve butonuna tıklayın.

2. Uygulama galeriden dosya seçme, telefonun kamerasını kullanarak yeni fotoğraf çekme veya yeni klasör oluşturma seçeneklerini sunar.

3. Galeriden dosya yüklerken istediğiniz albümü seçin. Sonra albümdeki dosyaları işaretleyin ve Bitti butonuna tıklayın.

Klasördeki bir dosyayı veya alt dizini bulmak için arama satırına öğe adının bir kısmını girin. Disk, gerekli dosyalara ve klasörlere filtre uygular.

Not. Yalnızca o an açık olan klasörde arama yapılır. Alt dizinlerdeki dosyalar bulunmaz.

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini ayarlama

Mobil cihazınızdaki tüm fotoğraf ve video dosyalarını Disk'e otomatik olarak yükleyebilir ve bunları Disk'teki “Kameradan Yüklenenler” klasöründe ya da diğer herhangi bir klasörde saklayabilirsiniz. Uygulama ilk kez başlatıldığında otomatik yükleme ayarları penceresi görüntülenir.

Uygulamada şu otomatik yükleme yolları desteklenir:

  • Sadece Wi-Fi ile yükle. Fotoğraflar ve videolar yalnızca Wi-Fi bağlantısı olduğunda yüklenir.
  • Herhangi bir ağ ile. Fotoğraflar ve videolar herhangi bir Internet bağlantısı (Wi-Fi veya mobil internet) bulunduğunda yüklenir.
    Uyarı. Mobil internet bağlantısı kullanıldığında, bu servis için mobil hesabınızdan sizden bir ücret alınabilir. Bu ücret tutarı cep telefonu operatörünüzün tarifesine göre değişir.

Uygun olanı seçip Tamam butonuna tıklayın. Otomatik yükleme kendiliğinden başlar. Otomatik yüklemeyi daha sonra ayarlamak istiyorsanız Geç butonuna tıklayın.

Not. İnternet bağlantısı kesilirse, yeniden iletişim kurulduktan sonra yükleme işlemi otomatik olarak devam eder.

Mobil cihazınızda bulunan tüm fotoğraf ve video dosyaları varsayılan olarak, otomatik oluşturulan “Kameradan Yüklenenler” klasörüne yüklenir. Klasördeki tüm dosyalar, oluşturulma (çekim) tarihi ve saatine göre yeniden adlandırılır. Fotoğraflarınızı mobil cihazda veya servis sayfasında resim görüntüleme modunda yönetebilirsiniz.

Not. Daha önce Windows programında, Mac OS uygulamasında veya Android uygulamasında mobil cihazınızdaki fotoğraf ve videoların otomatik olarak yükleneceği şekilde ayar yaptıysanız, iOS uygulaması Disk'e yalnızca yeni fotoğraf ve video dosyalarını yükler.

Fotoğrafların ve videoların otomatik yükleme yolunu değiştirmek ya da kapatmak için uygulamanın ayarlarını açıp Otomatik yükleme bölümünde gerekli seçimi yapın:

Dosya silme

Gerekli olmayan dosyaları veya klasörleri silmek için ilgili öğeleri işaretleyip alt panelde Sil butonuna tıklayın. Daha sonra silme işlemini onayladığınızda, seçili tüm dosyalar Çöp Kutusu'na taşınır. Silinen dosyalar Çöp Kutusu'nda 30 gün boyunca depolanır, bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinir. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz.

Uyarı. Çöp Kutusu'na taşınan dosyalar, Disk'inizde yer kaplamaya devam eder. Yeterli alanınız yoksa, Çöp Kutusu'nu boşaltın.