Otomatik fotoğraf yükleme

Telefon veya tabletinizle birçok foto çekiyorsanız medya dosyalarının Yandex.Disk'e sınırsız otomatik yüklemesini ayarlayın. Böylece cihazınıza bir şey olsa bile fotoğraflarınız kaybolmaz.

Sınırsız otomatik yükleme etkinleştirildiğinde fotoğraf Disk'inizde alan kaplamaz ve servis sayfası ile mobil uygulamada Fotoğraflar bölümünden erişilebilir. Otomatik yükleme sırasında ekran görüntüleri de Fotoğraflar bölümüne aktarılır.

Yükleme sırasında internet bağlantısı kesilirse bağlantı yeniden kurulduktan sonra işlem otomatik olarak devam eder.

Ayrıca bilgisayarda da saklanması için fotoğrafları Yandex.Disk 3.0 programını kullanarak bilgisayara indirebilirsiniz. (Windows için, macOS için kullanım kılavuzu). Eğer fotoğrafKameradan yüklenenler klasörüne yüklenmesini ve bilgisayarda eşitlenmesini istiyorsanız sınırsız otomatik yüklemeyi devre dışı bırakın.

Sınırsız otomatik yüklemeyi etkinleştir

Uygulama ilk kez başlatıldığında

Uygulama ilk kez başlatıldığında otomatik yükleme ayarları penceresi görüntülenir. Etkinleştir öğesine tıkladığınızda otomatik yükleme otomatik olarak başlar. Sadece Wi-Fi ağına bağlandığında fotoğraflar varsayılan olarak yüklenir. Fotoğrafların hem Wi-Fi hem de mobil ağ üzerinden yüklenmesi için Sadece Wi-Fi ile yükle özelliğini devre dışı bırakın.

Otomatik yüklemeyi daha sonra ayarlamak istiyorsanız pencereyi kapatın.

Uygulama ayarlarında
 1. Uygulama ayarlarını açın.
 2. Fotoğraf için otomatik yükleme bloğunda gerekli otomatik yükleme seçeneğini seçin.

Fotoğrafların hangi ağ üzerinden yükleneceğini seç

Uygulama sadece Wi-Fi veya herhangi bir ağ üzerinden (Wi-Fi, mobil internet) fotoğraf yükleyebilir. Ayarlarda uygun seçeneği seçin.

Uyarı. Mobil internet bağlantısı kullanıldığında, bu servis için mobil hesabınızdan sizden bir ücret alınabilir.

Sınırsız otomatik yüklemeye nasıl geçebilirim?

Eğer daha önce otomatik yüklemeyi kullandıysanız (fotoğrafKameradan yüklenenler klasörüne yüklendiyse) sınırsız otomatik yüklemeye geçebilirsiniz:

 1. Yandex.Disk mobil uygulamasını en güncel sürüme güncelleyin.
 2. Uygulama ayarlarını açın.
 3. Fotoğrafları otomatik yükleme'ye dokunun.
 4. Sınırsız otomatik yükleme seçeneğini etkinleştirin.

Sınırsız yüklemeyi devre dışı bırakma

 1. Uygulama ayarlarını açın.
 2. Fotoğrafları otomatik yükle öğesine tıklayın.
 3. Sınırsız otomatik yükleme özelliğini kapatın.

Sınırsız yüklemeyi devre dışı bıraktığınızda fotoğraf Kameradan yüklenenler klasörüne yüklenmeye ve Disk'inizde alan kaplamaya başlar.

Fotoğraf ile işlemler

Otomatik yüklenen fotoğraf, standart dosyalar ile yapılan görüntüleme, indirme, paylaşma gibi tüm işlemler yapılabilir. Fakat fotoğrafı Disk'teki başka bir klasöre kopyalarsanız, Çöp Kutusu'na aktarırsanız veya düzeltirseniz, bu fotoğraf Disk'inizde alan kaplamaya başlar.

Fotoğraf hangi klasörde depolanır?

Otomatik yüklenen dosyalar Fotoğraflar ve Şerit bölümlerinde görüntülenir.

Sınırsız yükleme etkinleştirildiğinde fotoğraf Kameradan yüklenenler klasörüne yüklenmez ve bilgisayardaki program ile eşitlenmez. Fotoğrafları eşitlemek için Fotoğraflar bölümü açın ve fotoğrafları Disk'te gerekli klasöre kopyalayın.

Sınırsız yüklemeyi devre dışı bıraktım

Fotoğraf otomatik oluşturulan Kameradan yüklenenler klasörüne yüklenir. Bu durumda dosyalar Disk'te alan kaplar.

Bende sınırsız yüklemenin etkinleştirilmiş olup olmadığını nereden öğrenebilirim?

 1. Yandex.Disk uygulamasının ayarlarında otomatik yüklemenin etkinleştirilmiş olup olmadığını kontrol edin.
 2. Telefonunuzla birkaç fotoğraf çekin.
 3. Fotoğrafların Disk'e otomatik yüklendiğinden emin olun.
 4. Bu fotoğrafların Fotoğraflar bölümünde görüntülendiğini ve Kameradan yüklenenler klasöründe görüntülenmediğini kontrol edin.

Mobil uygulamada ayarlara girebilir ve Fotoğrafları otomatik yükleme bloğunda Sınırsız otomatik yükleme seçeneğinin etkin olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Fotoğraflar yüklenmiyor

Dosyalar yüklenmiyorsa Disk uygulamasının başlatılıp başlatılmadığını kontrol edin. Otomatik yükleme, ancak uygulama başlatılmışsa (arka planda çalışsa bile) gerçekleşir. Uygulama çalışan uygulamalar listesinden tamamen kaldırılmışsa dosyalar yüklenmez.

Fotoğraf kalitesi düştü

Görseller yükleme sırasında ilaveten sıkıştırılmadığı için Disk'te orijinal kalitede saklanır. Ancak veri kullanımını azaltmak ve Disk ile çalışmayı hızlandırmak amacıyla, uygulamada görüntülemek üzere Disk daha düşük çözünürlüklü önizleme oluşturur. Görseli orijinal kalitede görüntülemek için mobil cihazınıza indirin.

Yandex.Disk uygulamasının çalışmasıyla ilgili bir sorunla karşılaştıysanız, lütfen, uygulamanın içindeki geri bildirim formunu kullanarak hatayı bize bildirin:

 1. Uygulama ayarlarını açın.
 2. Yardım ve Geri Bildirim → Sorun bildir ögesini seçin.
 3. Sorunun konusunu seçin.
 4. Sorunu mümkün olduğunca ayrıntılı açıklayın.
Not. Mobil uygulama ile ilgili sorunlar hakkında lütfen Yardım sayfalarından değil, uygulamanın kendi içinden yazın. Bu şekilde başvurunuz gerekli uzmanlara ulaşır ve daha hızlı yanıt alırsınız. Ayrıca uygulamadan gönderildiği zaman uzmanlarımız sorunu çözmeye yardımcı olan teknik bilgileri görürler.

Uygulama beklenmedik bir şekilde kapatılıyorsa ve bu uygulamadan bize e-posta gönderemiyorsanız hata mesajını üzerinden gönderin.