Hızlı başlangıç

1. Adım: Kullanıcı girişi yapın

Yandex.Metrica ile çalışabilmeniz için Yandex ID gereklidir. Kullanıcı hesabınız yoksa kaydolun.

Ayrıca bir Yandex.Direct reklam kampanyanız varsa veya Yandex.Market ortaklık programı katılımcısı bir internet mağazası sahibiyseniz bu giriş bilgilerinizi kullanmanız daha uygun olur. Böylelikle kullandığınız farklı servisler arasında daha çabuk ve kolay geçiş yapabilirsiniz.

2. Adım: Sayaç oluşturun

Sayaç ekle butonuna tıklayın. Sayacın ayarlar sayfası açılır. Ayrıntılar için Sayaç nasıl oluşturulur ve kurulur bölümüne bakın.

Eğitim videosu. Sayaç kodu oluşturma.

Videoyu izle

3. Adım: Sayacı siteye kurun

İpucu. Sayacın kurulumu için sitenin destek sorumlusuna başvurmanız önerilir.

Ayarlar menüsündeki Sayaç sekmesinde Kopyala butonuna tıklayın. Ardından bu kodu sitenin tüm sayfalarının HTML kodlarına ekleyin. Verilerin tam ve doğru hesaplanması için kodu sayfa başlangıcına mümkün olduğunca yakın yerleştirmenizi öneririz. Ayrıntılar için Sayaç kurulumu bölümüne bakın.

Kurulum işlemi tamamlanmış sayaca Sayaçlarım sayfasından erişebilirsiniz. Veriler hemen toplanmaya başlar.

Eğitim videosu. Sayaç kodunun siteye eklenmesi

Videoyu izle

Başka neler yapabilirim?

Sayaçta yapılandırabileceğiniz başka araçlara da göz atarak Metrica’yı siteniz için daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bunun için Ayarlar → Raporları etkinleştirsayfasına geçin.

Bu sayfada aşağıdaki bilgileri edinebilirsiniz:
  • Yandex.Metrica’daki yeni araçların ve raporların yayınlanması,
  • Bunların sayacınıza yönelik yapılandırılma koşulları.

Soru-Cevap

Sitede sayaç bulunma ve veri toplama kontrolü
Sayaç kodunun doğru kurulup kurulmadığını ve istatistiklerin toplanıp toplanmadığını kontrol edebilirsiniz.
Hedef ayarları kontrolü
Hedeflerin doğru yapılandırılıp yapılandırılmadığı _ym_debug=1 parametresi kullanılarak kontrol edilebilir. Ayrıntılar için bkz. Hedef kontrolü.
Siteye sayaç kodunu yükleme hatası

Muhtemelen sayaç kodunun içindeki süslü parantezleri hatalı işleyen Smarty şablon oluşturucusu kullanıyorsunuz.

JavaScript kodunun bu şablon oluşturucusunda doğru işlenmesi için Yandex.Metrica sayaç kodunun önüne ve arkasına özel {literal}{/literal} öğesi eklenmeli (bkz. belgeler) veya sayaç kodunun içinde süslü parantezlerin görüntülenmesi için {ldelim}{rdelim} öğesi kullanılmalıdır (bkz. belgeler).

Yandex.Reklam Ağı sayacının içindeki istatistikleri alma

YRA sayaç kodu, YRA blokları içeren site sayfalarına otomatik yüklenir. Tam istatistikleri almak için Yandex.Metrica sayaç kodunu sitenin tüm sayfalarına ekleyin. Ayar (Sayaç) sayfasından sayaç kodu alınabilir.

Tıklama haritasının ve hemen çıkma oranının görüntülenmesinin yanı sıra servisin diğer ek özelliklerini etkinleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Temel ve gelişmiş sayaç ayarları bölümüne bakın.

Sitenin sayfalarına birden fazla sayaç yükleme

Bu konuda ayrıntılı bilgi Siteye birden fazla sayaç kurma bölümünde sunulmuştur.

Tek bir sayaç birkaç siteye eklendi

Site adresi ve Ek site adresleri alanlarında belirtilmemiş olsalar bile sayacın kurulduğu tüm siteler için istatistikler toplanır (bkz. Temel ve ek sayaç ayarları). Popüler raporu gibi bazı raporlarda bu tür sitelerin URL'si gri renkle belirginleştirilir.

Sayacın çalışma kontrolünü kendiniz yapamadıysanız lütfen aşağıdaki önerilerden yararlanın.

Bu, şu birkaç nedenden dolayı olabilir:

  • Sayacın yanlış ayarlanmış olması. Örneğin, CMS'in sayaç kodunda değişiklikler yaptığı durumda. Sayacı yeniden yüklemeniz veya CMS destek ekibinizle iletişime geçmeniz gerekir.
  • Sitedeki Yandex.Metrica sayacının çalışması, doğru çalışmayan komut dosyaları tarafından engelleniyor. Bu tespit, tarayıcı konsolu yardımıyla doğrulanabilir.

Bu, bilginin Yandex.Metrica'ya gönderildiği anlamına gelir. Bu durumda, veriler aşağıdaki nedenlerden dolayı raporlarda görüntülenmeyebilir:

  • Veriler, farklı bir numara ile sayaca gönderiliyordur.
  • Sayaç ayarlarında, Filtreler sekmesinde çok katı filtreler bulunmaktadır. Gereksiz filtreleri kaldırın.
  • Sayaç ayarlarında, Filtreler sekmesinde, Ziyaretlerimi dikkate alma filtresi aktiftir. Bu, sayacın ziyaretlerinizi hesaba katmadığı anlamına gelir; “Incognito (gizli)” modunda siteyi ziyaret etmeyi deneyin.