Başlarken

1. Adım: Kullanıcı girişi yapın

Yandex.Metrica ile çalışabilmeniz için Yandex'te kullanıcı hesabınızın olması gerekir. Yandex'te kullanıcı hesabınız yoksa lütfen kaydolun.

Ayrıca bir Yandex.Direct reklam kampanyanız varsa veya Yandex.Market ortaklık programı katılımcısı bir internet mağazası sahibiyseniz bu giriş bilgilerinizi kullanmanız daha uygun olur. Böylelikle kullandığınız farklı servisler arasında daha çabuk ve kolay geçiş yapabilirsiniz.

2. Adım: Sayaç oluşturun

Sayaç ekle butonuna tıklayın. Sayacın genel ayarları sayfası açılır.

Burada dikkat etmeniz gereken bölümler şöyle:

Genel

Site adresini belirtmeniz zorunludur.

Daha fazla bilgi için Genel bölümüne başvurun.

Sayaç kodu

Bu bölüm üzerinden sayaç kodunu oluşturarak Bilgi Sağlayıcı'yı, Oturum Kaydı'nı ve diğer özellikleri çalıştırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Genel bölümüne başvurun.

3. Adım: Sayacı siteye kurun

İpucu. Sayacın kurulumu için sitenin destek sorumlusuna başvurmanız önerilir.

Ayarlar menüsündeki Sayaç kodu sekmesinde Kopyala butonuna tıklayın. Ardından bu kodu sitenin tüm sayfalarının HTML kodlarına ekleyin. Verilerin tam ve doğru hesaplanması için sayaç kodunu sayfa başlangıcına mümkün olduğunca yakın yerleştirmenizi öneririz. Ayrıntılı bilgi için Sayaç kurma bölümüne başvurun.

Kurulum işlemi tamamlanmış sayaca Sayaçlarım sayfasından erişebilirsiniz. Veriler kurulum işlemi tamamlanır tamamlanmaz toplanmaya başlar ve sayaç kodunun sayfaya yüklenmesini takiben birkaç dakika içerisinde Sayaçlarım sayfasında sayaç kodu yükleme doğruluğu kontrolü işaretini görürsünüz.

Sorular ve yanıtlar

  1. Sayaç kodu denetleme ve hedef ayarlama
  2. Siteye sayaç kodunu yükleme hatası
  3. Yandex.Reklam Ağı sayacının içindeki istatistikleri alma
  4. Sitenin sayfalarına birden fazla sayaç yükleme
  5. Tek bir sayaç birkaç siteye eklendi

Sayaç kodu denetleme ve hedef ayarlama

Sayaç kodunun yükleme ve ayarlama doğruluğunu kontrol etmek için _ym_debug=1 parametresini kullanın. Ayrıntılı bilgi için Sayaç oluşturma ve kurma bölümüne başvurun.

Siteye sayaç kodunu yükleme hatası

Muhtemelen sayaç kodunun içindeki süslü parantezleri hatalı işleyen Smarty şablon oluşturucusu kullanıyorsunuz.

JavaScript kodunun bu şablon oluşturucusunda doğru işlenmesi için Yandex.Metrica sayaç kodunun önüne ve arkasına özel {literal}{/literal} öğesi eklenmeli (bkz. belgeler) veya sayaç kodunun içinde süslü parantezlerin görüntülenmesi için {ldelim}{rdelim} öğesi kullanılmalıdır (bkz. belgeler).

Yandex.Reklam Ağı sayacının içindeki istatistikleri alma

YRA sayaç kodu, YRA blokları içeren site sayfalarına otomatik yüklenir. Tam istatistikleri almak için Yandex.Metrica sayaç kodunu sitenin tüm sayfalarına ekleyin. Sayaç kodu Sayaç düzenleme sayfasından alınabilir (Sayaç kodu).

Tıklama haritasının ve hemen çıkma oranının görüntülenmesinin yanı sıra servisin diğer ek özelliklerini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Sayaç kodu bölümüne başvurun.

Uyarı. http veya https içermeyen //mc.yandex.ru/metrika/watch.js URL'si doğru biçimdir. Bu bir hata değildir.

Sitenin sayfalarına birden fazla sayaç yükleme

Ayrıntılı bilgi için Birden fazla sayaç yükleme bölümüne başvurun.

Tek bir sayaç birkaç siteye eklendi

Site adresi ve Ek adresler alanlarında belirtilmemiş olsalar bile, sayacın bulunduğu tüm siteler için istatistik toplanır (bilgi için Genel bölümüne başvurun). Popüler raporu gibi bazı raporlarda bu tür sitelerin URL'si gri renkle belirginleştirilir.