Görselleri indeksleme

Bir sitedeki görsellerin Yandex.Görsel araması sonuçlarına girmesi için sitenin sayfalarının indekslenmiş olması gerekir. İndekslenen sayfalardan görsellerle ilgili bilgiler alınır.

Görseller src özelliğindeki (img etiketinin) ve ayrıca data-src ve data-original özelliklerindeki bağlantılara tıklanarak indirilir (bu durumda src özelliğinin görsele yönlendirecek bağlantıyı içermesi zorunlu değildir).

robots.txt dosyasında indeksleme için yasaklı olmayan görseller veya robots.txt dosyasında indeksleme için yasaklı olmayan sayfalarda bulunan görseller görsel arama sonuçlarına dahil olur.

Yandex, kullanıcının sorgusuna en uygun görselleri bulur. Görsel arama işleminde görsel açıklamaları gibi farklı ek bilgiler kullanılır. Görsellerin anlamlı açıklamaları yoksa arama sonuçlarına girmeyebilirler. Fakat görsellerin açıklamaları sıralama işleminde kullanılan tek faktör değildir. Bu nedenle, bulunan görselleri içeren sayfalarda sorguda yer alan sözcüklerin hiçbiri olmayabilir.

Yandex yalnızca standart grafik biçimlerindeki (JPEG, GIF ve PNG) görselleri indeksler. Komut dosyasıyla açılan görseller ve arka plan görselleri genellikle indekslenmez. Zor ulaşılan içeriğin indekslenmesi için Sitemap dosyası kullanılabilir.