Görsele göre arama

Yandex, belirttiğiniz örneğe göre görselleri aramayı bilir. Bu tam bir görsel veya görselin bir kısmı olabilir. Aynı zamanda örnek, internette yer alabildiği gibi bilgisayarınızda veya diğer cihazda da kaydedilmiş olabilir.

Görsele göre arama, bilgisayar algoritmalarına dayalıdır. Arama sonucunda asıl görselin tam kopyalarının yanı sıra asıl görselinden önemsiz derecede farklı olan resimler de bulunabilir. Örneğin bunlar, aynı mimari eserin farklı fotoğrafları olabilir.

Not. Aramanın etkinliği, Yandex tarafından indekslenmiş ve örnekle benzer olan resimlerin internette bulunmasına bağlıdır. Bu şekilde, tarihi bir yerin aynı fotoğrafını bulma olasılığı, özel bir kutlamanızın benzer fotoğrafını bulma olasılığından daha yüksektir.

Görsele göre aramayı başlatma

Servisin arama satırında butonuna tıklayın ve açılan pencerede aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak orijinal görseli yükleyin:

  • Orijinal resmi diyalog penceresine sürükleyin.
  • Dosya seçin bağlantısına tıklayın ve sabit diskte yer alan görsele yolu belirtin.
  • Görselin URL'sini arama satırına girin.

Ardından Bul butonuna tıklayın.

Görsele göre arama sonuçları gruplara birleşir. Görselin kopyasını başka bir boyutta açabilir veya benzer görsellerin hangi sitelerde bulunabildiğini öğrenebilirsiniz.

Başka bir sitede yer alan görseli arama

Yandex.Browser veya başka tarayıcılar için Yandex Elements kullanıyorsanız görseli hemen hemen her siteden arayabilirsiniz. Bunu yapmak için mevcut görsel için içerik menüsünü açın ve Bu resme göre Yandex'te bul öğesini seçin.

Not. Site sayfasından görsele göre arama imkanı, bu sitenin tasarım özellikleriyle sınırlı olabilir.