Soru ve cevap

Aile arama modu nasıl ayarlanır?

Arama satırının sağındaki menüyü açın ve Aile arama modunu seçin.Gelişmiş arama nasıl ayarlanır?

Gelişmiş aramaya geçmek için arama sorgunuzu girin ve Bul butonuna, ardından ekranın sağ üst kısmında Filtreleri göster butona tıklayın. Arama filtreleri arama satırının altında görüntülenir.Belirli bir siteden görseller nasıl bulunur?

 1. Sorguyu girin ve Bul butonuna tıklayın.
 2. Ekranın sağ üst kısmında Filtreleri göster butona tıklayın.
 3. Sitede filtresini seçin ve açılan pencerede istediğiniz sitenin adresini yazın.


Bir görselin tüm boyutları nasıl açılır?

Görselin sağında Diğer boyutlar ve benzer görseller butonuna tıklayın.

En büyük boyutlu görsel nasıl kaydedilir?

Uyarı. Görselin telif haklarına konu olabilir ve belirli durumlarda görseli kullanmak için yazarının ve/veya hak sahibinin izninin alınması gerekebilir.
 1. Arama sonuçlarında görseli tıklatarak açın. Sağdan görselin altındaki açılan listede görselin başka boyutlarda olan kopyalarına yönlendiren bağlantılar yer alır. En üstteki kopya her zaman en büyüktür. İstenen boyutun bulunduğu bağlantıya gidin. 2. Görsel, yeni bir tarayıcı sekmesinde (veya penceresinde) açılır. Farenin sağ düğmesini tıklatın ve Resmi farklı kaydet… menü öğesini seçin.

Görselden bir ürün nasıl satın alınır ve ürün hakkında nasıl ayrıntılı bilgi edinilir?

Yandex, robot tarafından otomatik olarak indekslenen bilgiler dışında bulunan resimlerle ilgili bir bilgiye sahip değildir. Bulunan görselle ilgili sorunuz varsa, herhangi bir ürün satın almak veya daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız görselin bulunduğu sitenin yönetimine başvurun (sitelerde genellikle iletişim bilgileri veya geri bildirim formu vardır). Görselde temsil edilen kişiye de site yönetimi aracılığıyla danışılabilir.

Görsel intihale karşı nasıl korunur?

Yandex.Görsel servisi yalnızca internette erişimin serbest olduğu görsellerde arama yapar. Resim herhangi bir sitenin, örneğin bir sosyal ağ sitesinin sayfasında görünüyorsa, indekslenmesi yasaklanmadığı sürece arama sistemlerinin erişimine açık hale gelir.

Yandex intihalle ilgili soruların açıklığa kavuşturulması konusunda yetkili değildir. Size ait bir görselin başka sitelerin sayfalarında bulunmasını istemiyorsanız lütfen bu sitelerin yönetimine başvurarak resmi kaldırmalarını isteyin.

Bir görsel arama sonuçlarından nasıl kaldırılır?

Yandex.Görsel servisi görselleri kendisi yayınlamaz; yalnızca internette serbest erişime açık olan resimlerde arama işlemini yerine getirir. Görselin arama sonuçlarında görüntülenmesini istemiyorsanız lütfen görselin bulunduğu siteye geçin (site adresi, fare imleci görselin üzerine getirildiğinde görüntülenir) ve site yönetimine başvurarak resmi kaldırmalarını veya indekslemeye yasaklamalarını isteyin. İlgili görsel, siteden silindikten yaklaşık iki ile üç hafta sonra arama sonuçlarından kaldırılır.

Robot, görsellerin kopyalarını da bulabilmektedir; bu nedenle görsel belirli bir siteden kaldırıldıktan sonra bile başka sitelerde bulunabilir. Görselin başka sitelerde kopyalarının bulunup bulunmadığını kontrol edin. Kopyaları varsa, tek tek sitelerin yönetimlerine başvuruda bulunarak görseli kaldırmalarını isteyin.

Bulunan görsel neden sorguya uygun değil?

Bazen sorguya uygun arama sonuçları çok az olabilir. Böyle durumlarda sorgunun yalnızca bir kısmına (bazı sözcüklerine) uygun görseller de arama sonuçlarına dahil edilebilir.

Yandex, kullanıcının sorgusuna en uygun görselleri bulur. Fakat sıralama yapılırken görsellerle birlikte yayınlanan metinlerin yanı sıra diğer faktörler de dikkate alındığı için bulunan görselleri içeren sayfalar bazen hiçbir açıklama içermeyebilir.

Görsel nasıl şikayet edilir?

Arama sonuçlarının sorgunuza uygun olmadıklarını veya kabul edilmez bilgileri içerdiklerini düşünüyorsanız Şikayet et butonunun yardımıyla bizi bilgilendirebilirsiniz:

 1. Fare imlecini küçük görselin üzerine getirin.
 2. Görselin altında simgesine tıklayın.
 3. Şikayetinizin nedenini belirtin:
  • Sorguya uygun değil
  • Rahatsız edici veya olumsuz içerik: Olumsuz içeriğe sahip görseller (örneğin kaza kurbanları, şiddet sahneleri, fizyolojik patolojiler);
  • Porno.
 4. Şikayet et butonuna tıklayın.

Yorumunuz kontrol edildikten sonra Arama servisinin otomatik algoritmaları tarafından Yandex.Görsel arama sonuçlarının kalitesini arttırmak için dikkate alınır.

Not. “Yetişkinler için” uygun içeriği arama sonuçlarından gizlemek için Çocuklar için arama modunu etkinleştirin.