Yandex Tarihi

Yandex Data Factory

Kurumsal şirketlere ve çeşitli girişimlere Büyük Veri (Big Data) konusunda çözümer sunan uluslararası bir proje olan Yandex Data Factory (YDF) kuruldu. YDF, Yandex'in makine öğrenimi, görüntü ve ses tanıma, derin nöral ağlar ve doğal ses işleme gibi teknolojilerini kullanarak, iş dünyasına ellerinde sürekli biriken büyük ölçekteki veriden faydalanmaları konusunda yardımcı oluyor.

Bigisayar Bilimleri Fakültesi

Yandex, Moskova'daki “Yüksek Ekonomi Okulu” ile birlikte Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’ni açtı. Bu fakülte iki yönde uzman yetiştiriyor: yazılım mühendisliği ve uygulamalı matematik ve enformatik. Okullarını dereceli bitirenler ve okullar arası yarışların kazananları bu fakülteye kayıt yaptırmak için birbiriyle yarışıyor. Yüksek Ekonomi Okulu tarihinde bu kadar yüksek ilgi gören bir fakülte daha olmamıştı.

Servisler

İki yeni servis kullanıcılarla buluştu: Yandex.City ve Yandex.Master. Yandex.City aradığınız kurumu bulmanıza ve seçim yapmanıza yardım ederken Yandex.Master'in sayesinde günlük ihtiyaçlarınızı kolayca giderebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Haberler servisinin mobil uygulaması piyasaya sürüldü.