Yandex Tarihi

SpeechKit

YaC 2013 konferansında Yandex, SpeechKit adlı kendi geliştirdiği konuşma tanıma teknolojisini ve bu teknoloji ile çalışmak için API sundu. Bu teknoloji Yandex'in birçok mobil uygulamalarında ve harici geliştiricilerin ürünlerinde kullanmaya başlanacaktı. Bir sene sonra ise şirket konuşma tanıma bulut servisini ve konuşmayı metine çeviren ve yazılanları seslendiren uygulamayı kullanıma açacaktı.

Yandex ve CERN

Yandex, CERN Openlab'in ortak üyesi oldu. Yandex veri hesaplama ve işleme kaynaklarını ve teknolojilerini, otomatik öğrenme teknolojisi MatrixNet de dahil olmak üzere fizik alanında çalışma yapan bilim insanlarına sundu. Daha sonraları Yandex ve Veri Analiz Okulu, CERN tarafından düzenlenen bazı deneylerde yer alacaktı.

Yandex.Store

Yandex.Store adlı Android uygulama mağazası açıldı. Yandex.Store uluslararası statüye sahiptir ve dünya çapında alıcılara ve geliştiricilere hizmet vermektedir. Başlangıçta mağazada 5000 civarında ücretli ve ücretsiz uygulama, kullanışlı arama ve virüslere karşı koruma sunuluyordu. Banka kartıyla ödeme kabul edilirken Rusya'da bunun yanı sıra SMS ile de ödeme yapılabilmektedir.