Yandex.Direct: Masraflar

Rapor, Yandex.Direct reklamlarındaki tıklama sayısı ve maliyeti hakkında bilgi sağlar. Bu veriler; hemen çıkma oranı, sayfa görüntüleme derinliği ve sitede geçirilen süre gibi ziyaretlerle ilgili verilerle tamamlanır. Böylelikle bir Yandex.Direct kampanyasının etkinlik analizi için gerekli tüm bilgiler tek bir raporda sunulur.

Ziyaret verileri ancak Yandex.Direct kampanyası reklamındaki bağlantının yönlendirdiği siteye kurulu bir sayaç üzerinden erişilebilir.

Not. Raporlarda kullanılabilen istatistikler 1 Kasım 2015'ten başlar.

Bu raporda segmentasyon, segmentleri birbiriyle karşılaştırma ve hedef seçimi gibi bazı ayarlar istenilen şekilde yapılabilir. Hedef raporunun oluşturulmasıyla “tıklamalar”, “tıklama maliyeti” ve “ortalama tıklama maliyeti” değerleri değişmez.

Tıklama maliyeti

Tıklama maliyeti KDV dahil hesaplanarak Yandex.Direct kullanıcı hesabı ayarlarında belirtilmiş para biriminde görüntülenir. Hesap ayarlarının ödeme dövizine uygun olarak yapılıp yapılmaması, görüntülenen tıklama maliyeti değerini etkileyebilir.

Hesap ayarlarınızı ödeme dövizine göre (örneğin Rus Rublesi gibi) yaptıysanız maliyet değeriniz uygulanan indirim dahil (bu indirim 1 Eylül 2015'e kadar uygulandığı taktirde) ve ister Ruble ve isterseniz kredi olarak hesaplanıp kullanılabilecek.

Seçtiğiniz para birimi, analiz edeceğiniz dönemde fiyat tekliflerinde kullanılan birimden farklıysa maliyet değeri 0 olarak görüntülenebilir.

Verilere erişim

Raporun görüntülenmesi için Yandex.Metrica sayacına misafir erişim yetkisine ve görüntülemek istediğiniz Yandex.Direct kampanyalarına erişim yetkisine sahip olmanız gerekir. Bir örnek inceleyelim.

Sayacın A1 adlı bir kullanıcı hesabı üzerinde, Direct kampanyalarının ise adı A2 olan ayrı bir kullanıcı hesabı üzerinde kayıtlı olduğunu düşünelim.

Raporun A1 Yandex.Metrica kullanıcı hesabı üzerinden görüntülenmesi

Raporun A1 kullanıcı hesabı üzerinden görüntülenebilmesi için A2 adlı Yandex.Direct hesabının sahibi A1 adlı hesabı Yandex.Direct kampanyalarının ait olduğu müşteri temsilcileri listesine eklemelidir (A2 hesap sahibinin bu eylemi yapmaya yetkili olması kaydıyla).

Raporun A2 Yandex.Metrica kullanıcı hesabı üzerinden görüntülenmesi

Raporun A2 kullanıcı hesabı üzerinden görüntülenebilmesi için A1 adlı Yandex.Metrica hesabının sahibi Yandex.Direct hesap sahibine bu sayaca erişim için misafir erişim yetkisi vermelidir.

Birden fazla Yandex.Direct müşterisinin kampanyasına erişim yetkiniz varsa bu müşterilerin ana temsilci listesine Yandex.Metrica arayüzü üzerinden erişilebilecektir.

Yandex.Direct verileri ile Yandex.Metrica verileri arasındaki fark nedir?

İlk geçiş ilişkilendirme modeli seçildiğinde rapor tıklamalar ve bunların maliyeti hakkında bilgiler içermeyebilir. Bu durum, reklamın tıklanması site ziyaret edilmeden önce gerçekleşip tıklamanın yapıldığı gün seçilen raporlama döneminin dışında olduğunda ortaya çıkar.

Böylelikle ziyaret raporda görüntülenir, tıklama ise görüntülenmez. Çözüm olarak rapor için daha geniş bir zaman aralığı seçmeniz önerilir.