Yandex’e giriş

 1. Oturum açma yöntemlerinin ayarlanması
 2. Birden fazla kullanıcı hesabı arasında geçiş yapma
 3. Başkasına ait bir cihazda Yandex’e nasıl güvenli giriş yapılır

Yandex’in Mail ve Disk gibi kişisel servisleriyle çalışabilmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanılarak hesaba giriş yapmanız gerekir:

Oturum açma yöntemlerinin ayarlanması

Hesabınıza giriş yapmak için kullanılabilecek yöntemleri seçebilirsiniz:
 1. Güvenlik sekmesini açın.
 2. Giriş yöntemi bölümünde geçerli giriş yöntemine tıklayın ve seçim yapın:
  • Şifre + SMS : Sadece şifreyle giriş yapmaktan daha güvenlidir. Giriş yapmak için önce şifreyi, ardından SMS kodunu girmeniz gerekir. Böylece, dolandırıcılar şifrenizi öğrense bile telefonunuza erişmeden hesabınıza giremez.
  • Tek kullanımlık şifre güvenli bir yoldur. Giriş yapmak için Yandex Key uygulamasında oluşturulan tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekir.
  • Şifre + tek kullanımlık şifre , en güvenli yoldur. Giriş yapmak için önce normal bir şifre, ardından Yandex Key uygulamasından veya TOTP RFC algoritmasına dayalı başka bir uygulamadan tek kullanımlık bir şifre girmeniz gerekir.
  • Normal şifre: En basit olanıdır. Giriş yapmak için şifre girmeniz yeterlidir. Bu yöntem yeterince güvenli sayılmaz: Şifreyi öğrenen dolandırıcı hesabınızı kolayca ele geçirebilir.
 3. Gerekirse şifre girmeyi gerektirmeyen yardımcı yöntemleri etkinleştirin:

Birden fazla kullanıcı hesabı arasında geçiş yapma

Yandex’te birden fazla hesabınız varsa tekrar kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenize gerek kalmadan bu hesaplar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunu yapmak için sağ üst köşede kullanıcı görseline tıklayıp listeden istediğiniz hesabı seçin veya yeni bir hesap ekleyin.

Servisin başlığındaki isme tıkladığınızda 3 kullanıcı adını içeren bir liste açılır.

Hesabınızı Yandex’in bu işlemi destekleyen diğer servislerinde seçebilirsiniz. Seçtiğiniz hesabınız ana hesabınız olarak algılanır; Hesaplar arasında geçiş yağma özelliğinin henüz desteklenmediği servislerde oturumunuz bu hesap altında açılır.

Listeye en fazla 15 hesap eklenebilir. Listedeki kullanıcı adlarından herhangi birini listeden çıkarmak için o hesaba geçiş yapın ve Çıkış yap bağlantısına tıklayın. İçinde bulunduğunuz kullanıcı hesabı listeden çıkarılır ve bir sonraki kullanıcı hesabına otomatik olarak geçersiniz.

Başkasına ait bir cihazda Yandex’e nasıl güvenli giriş yapılır

Bir cihazda üç ay boyunca Yandex servislerine giriş yapmadıysanız, şifreyi tekrar girmeniz gerekir. Bu, kişisel bilgisayar veya ev bilgisayarı için kullanışlı bir yol olmakla birlikte, genel kullanımdaki bilgisayarlarda (örneğin bir internet kafede) tehlikelidir. Oturumu kapatmayı unutursanız, sizden sonra bu bilgisayarı kullanan kişi verilerinize erişebilir.

Başkasına ait bir bilgisayarda hesabınızı korumak için tarayıcıda gizli modutarayıcıda gizli modu kullanın.

Bilgisayarda gizli modu destekleyen tarayıcı yoksa:

 • Otomatik form doldurma ve şifre kaydetme otomatik form doldurma ve şifre kaydetme özelliğini kapatın.

 • Çalışmaya başlamadan önce önbelleği temizleyin ve çerez dosyalarını silin.

 • Çalışmayı bitirirken:

  • Hesabınızdan çıkış yapın; sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza ve ardından açılan menüde Çıkış yap öğesine tıklayın.
  • Tekrar önbelleği temizleyin ve çerez dosyalarını silin.
 • Başkasına ait bir cihazda hesabınızı kapatmayı unuttuysanız Güvenlik sekmesinde Tüm cihazlarda çıkış yap bağlantısına gidin.