Site izleme

Site erişimi ile ilgili sorunları bildirmek için Yandex Direct'te izleme özelliği çalışmaktadır. İzleme özelliği, ana sayfayı sorgulayarak site erişimini takip eder ve reklam bütçenizin boşa harcanmaması için otomatik olarak reklam gösterimlerini durdurur. Siteniz yeniden erişilebilir olduğunda gösterimler otomatik olarak başlar.

Site erişimi ile ilgili sorunlar ve reklam gösterimlerinin durdurulması hakkında bildirim size e-posta ve SMS yoluyla gönderilir.

İzleme özelliğinin çalışma yöntemi

İzleme özelliği, ana sayfayı sorgulayarak sitenin erişebilirliğini kontrol eder. Siteye 15 dakikadan fazla bir süre erişilmemesi durumunda reklam gösterimleri durdurulur. Siteye erişim sağlandığında reklam gösterimleri yeniden başlatılır.

Siteye erişim kontrolü için kullanılan robota ait useragent: Mozilla/5.0 (compatible; YandexMetrika/2.0; +http://yandex.com/bots yabs01). Bazı sunucularda tanınmayan web tarayıcılarından sorgu kabul etmemek üzere yapılan ayarlar sitenin yanlışlıkla erişilmez olarak algılanarak yanlış uyarıların gönderilmesine yol açabilir.

Sitenin erişebilirliği denetlendiğinde Yandex Direct robotu, sayfaları robots.txt veya meta-tag'lerde indeksleme için engelli olsalar bile indirebilir. Crawl-delay sınırlaması da aşılmış olabilir.

Uyarı.

Site ödeme yapılmadığı için kapatıldıysa ve hata mesajı yerine web sitesi barındırma servisinin sağlayıcısının sayfası gösteriliyorsa reklamın otomatik kapanma özelliği çalışmayabilir. Bu durumda robot, siteyi çalışan olarak görür ve reklam gösterimlerini durdurmaz.

İzleme özelliği nasıl etkinleştirilir

Kampanya Sihirbazı aracılığıyla oluşturulan kampanyalar için site izleme özelliği varsayılan olarak etkin durumdadır. Bu özellik devre dışı bırakılamaz.

İzleme özelliğini tüm diğer kampanyalar için etkinleştirmek üzere kampanya düzenleme sayfasında Gelişmiş ayarlar'da Site izlemesi seçeneğini işaretleyin.

İzleme özelliğini etkinleştiren kullanıcılara e-posta yoluyla iki tip bildirim gönderilir:

  • erişiminde bir sorun olduğu siteye yönlendiren reklamların durdurulmasına dair bir mesaj;

  • erişim sorunu giderilen siteye yönlendiren reklamların gösterimine devam mesajı.

Uyarıları almak için mobil telefon kısa mesaj servisini de kullanabilirsiniz. Kısa mesaj uyarılarını alabilmeniz için mesajların iletileceği mobil telefon numaranızı belirtmeniz gerekir. SMS uzunluğu sınırlamaları nedeniyle gönderilen bildirimler site adreslerini ve reklam kampanyalarının numaralarını içermez.

SMS bildirimlerini etkinleştirmek için kampanya parametreleri sayfasında Gelişmiş ayarlar → Bildirimler → SMS bildirimleri → Bildirimlerin gönderileceği eylemler bloğunda Site izleme sonuçları seçeneğini etkinleştirin. Ayrıca bildirimleri almak istediğiniz dönemi de seçebilirsiniz.

İzleme durumunu kampanya sayfasının en üst kısmında bulabilirsiniz. Durdurulan reklamlar Aktif sekmesinde gösterilmeye devam eder fakat ünlem ile işaretlenir.

Başka sorunuz var mı?

Uyarı. Müşteri Hizmetleri'nden uzmanlar, siz hangi kullanıcı adından kendileriyle iletişime geçtiyseniz, yalnızca o kullanıcı adından başlatılmış olan reklam kampanyalarıyla ilgili danışmanlık verebilirler. Kullanıcı adınızı ekranın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Uzman, sadece başvurunun işlenmesi sırasında verilerinize erişim kazanacaktır.