Yeni Yandex.Haritalar, Daha Çok Panorama ve Daha Geniş Kapsamlı Trafik Bilgisi

Her geçen gün biraz daha iyileştirip, sizlerin de geri dönüşlerine göre geliştirmeye devam ettiğimiz Haritalar’da, geride bıraktığımız bir yıla yakın sürede birçok yenilik ve değişiklik oldu. Sizlerle olanların bir özetini burada paylaşmak istedim.

Yandex.Haritalar yenilendi

Yandex.Haritalar bir süredir yepyeni arayüzüyle karşınızda. Sizlerin geri bildirimlerine de dayanılarak yapılan düzenlemelerde özellikle tasarım anlamında radikal değişiklikler yapılarak servisin sade bir görünüm kazanması sağlandı. Artık daha geniş bir ekranda hizmet veren Yandex.Haritalar daha interaktif bir deneyim sunuyor. Panorama servisinde yaptığımız değişikliklerle de artık 360 derecelik sokak fotoğraflarının keyfini tam ekranda çıkartabiliyoruz.

8 yeni şehir panoramalarımıza eklendi

Sizlerden her gün yüzlerce mesaj alıyoruz. Bazı kullanıcılarımız ürünlerimizde yapabileceğimiz iyileştirmeler hakkında bizimle fikirlerini paylaşırken, kimisi de Panorama gibi popüler servislerimizde kendi şehirlerinin hatta sokaklarının yer alma isteklerini bize iletiyor. Bize iletilen bu dilekleri dikkatlice değerlendiriyoruz ve kullanıcılarımızın istekleri doğrultusunda panorama çekimi yapacağımız şehirleri belirlerken belli başlı kriterleri göz önüne alıyoruz. Bunların başında şehrin internet ve dijital harita kullanım oranı, nufüs yoğunluğu ve genç nüfusun dağılımı, turistik cazibe merkezlerinin varlığı, şehrin ülkemiz için manevi değeri  (Çanakkale gibi örneğin) gibi faktörler bulunmakta. Bu çerçevede son 1 yılda Panoramalarımıza Konya, Diyarbakır, Adana, Çanakkale, Tekirdağ, Eskişehir, Sakarya, Denizli olmak üzere tam 8 şehir daha ekledik. Bunun yanı sıra en son 2011 yılında çekimini gerçekleştirmiş olduğumuz İstanbul panoramalarını da sadece yenilemekle kalmadık, ayrıca İstanbul panorama kapsama alanını 6 kat artırdık. Böylece 2015 yılında toplam 11.283km yol kat etmiş ve 345.296 Panorama, 1.381.184 adet fotoğraf çekimi gerçekleştirmiş olduk.

2015 yılı eklemeleriyle birlikte Yandex Panoramalar artık Türkiye’nin tam 17 şehrini kapsıyor. 2015 yılının son aylarında 2 şehrin daha panoramalarını güncelleyeceğimizi buradan duyurmuş olalım.

 

İzmir, Bursa ve Antalya trafik yoğunluğu endeksi oluşturuldu

Bilindiği gibi trafik sorunu ülkemizde artık sadece İstanbul ve Ankara gibi nüfus yoğunluğun yüksek olduğu şehirlerimizde değil. Trafiğe kaydı yapılan araç sayısının her geçen gün arttığı düşünülürse, benzer problemlerin diğer şehirlerimizde de ortaya çıktığını ve trafik sıkışıklığının günlük hayatı etkileyecek düzeye gelmeye başladığını görüyoruz. Buradan yola çıkarak İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Yandex olarak son bir yılda İzmir, Bursa ve geçtiğimiz günlerde de Antalya’nın trafik durumunu sizlerle paylaşmaya başladık. Geliştirilen puan cetveline göre trafik durumunu takip etmek isteyen kullanıcılar, hem Yandex’in ana sayfasında, hem Yandex.Haritalar’da, hem de Yandex.Navigasyon’da ilgili trafik endekslerini görebiliyor.

Yandex.Navigasyon ve Yandex.Haritalar uygulamaları ile haritalar artık cihazlara indirilebiliyor

Ülkemizdeki GSM operatörlerinin 3G veri paketlerine bakıldığında Türkiye’nin halen birçok Avrupa ülkesine göre mobil interneti çok daha yukarılarda fiyatlandırdığını görmekteyiz. Bu da mobil internet kullanıcılarının her megabaytı titizlikle sayarak kullanması anlamına geliyor. Bu durumda 3G kullanıcıları ister istemez kotalarını harcayacakları mecraları önceliklendirmek durumunda kalıyor ve bu savaş genelde facebook, twitter gibi sosyal medya uygulamalarının üstünlüğüyle sona eriyor. Buradan yola çıkarak, dijital haritalarımızı indirebilme opsiyonu getirdik. Böylece Yandex kullanıcılarına daha az veri harcayarak hizmetlerimizi kullanmalarına imkan sağladık. Fakat şunu belirtmemiz gerekiyor ki, haritalarımızın indirilebilir olması, uygulamalarımızın tamamen çevrimdışı kullanılır olduğu anlamına gelmiyor. Kullanıcılarımız uygulama içerisinde arama yapmak için veya trafik duruma erişmek için halen daha internet kullanımına ihtiyaç duymakta. Yandex.Navigasyon’un tamamen çevrimdışı çalışması için kullanıcılarımızdan gelen yoğun isteğin farkındayız. Bu yönde bazı çalışmalar yürütüyoruz fakat böyle bir ürünü piyasaya yakın zamanda sürebilir miyiz bunu şu anda kestirmek bir hayli güç.

Onur Karahayıt, Yandex.Türkiye Haritalar Ürün Müdürü

22 yorum
başka bir uygulama , yahut web sayfasında kullanım için api oluşturmaya izin veriyor mu acaba yandex haritalar ?
merhaba bu yazım onurbey için 
onur bey ben görme engelli biriyim telefonumdan yandexnavi i kullanamıyorum nedeni şu android işletim sistemindeki ( talkback) ekran okuyucusunu kullanıyorum bunula bir çok navigasyon programına erişebilirken yandexnavi uygulamasına erişemiyorum lütfen talkback erişimi ,içinde bi çalışma yapabilirmisiniz ben yandexnavi kullanmak istiyorum artık
kolaylıklar diliyorum
Sertaç Kaya
5 Mart 2019, 19:01
Renovexin, tamamen bitkisel içeriğe sahip, efervesan tablet şeklinde üretilen ve dünyada yok satan bir saç çıkartıcı, saç dökülmesi önleyici üründür. Saç dökülmesini engelleyeceğini vaat eden şampuan ve serumlar gibi bir ürün değildir.Renovexin Saç Tableti Hakkında Şikayet Varmı, Kimler Şikayet Etmiş
info@imeryonetim.com
7 Mart 2019, 19:35
Mezitli Bina ve Apartman Yönetimi profesyonel yönetim firmasıdır. Yandex haritalarda görünmektedir.
ayhan caglayan
12 Mart 2019, 16:38
gayet güzel bir yenilik olmuş 


lastik satın al
Günde toplamda 2 tablet içiyorsunuz. Sabah kalkınca yeşil olandan ve akşam yatarken kırmızı olandan. Dikkat etmeniz gereken tek şey kesinlikle fazla adette bu üründen kullanmamanızdır.


renovexin nasıl tüketilmeli, günde kaç defa içilir
Gerçekten faydalı bir ürün olduğu konusunda tüm kullanıcılarımız hemfikirdir. Bizlere ulaşan kötü bir yorum yada bir yan etki yada zarar söz konusu olmamıştır. Kullanıcıların memnuniyet oranı yüksek olan ürün Q-Clinic Köpek Balığı Kremi almak için acele ediniz. Orjinallik garantisi verdiğimiz ürün sınırlı sayıda stoklarımızdadır.


Q-Clinic Köpek Balığı Kremi Faydaları
Özellikle lojistik firmalar büyük şehir şartlarından kaynaklanan birçok zorlukla karşı karşıya kalıyor. Yol durumu, farklı teslimat zamanları, slotxo kurye ve depoların çalışma saatlerindeki değişiklikler, teslimat noktalarındaki farklı hizmet saatleri, yükün ağırlığı ve boyutları, yükleme-indirme yöntemleri ve yüke özel uyumluluk koşulları firmaların iş kalitesini etkileyebiliyor. Rota Optimizasyonu kullanan firmalar ise en hızlı ve en uygun maliyetli sıralamayı belirleme avantajına sahip oluyor. Algoritması ve geniş servis alt yapısı ile %100 otomatik planlama yapabilen Rota Optimizasyonu, firmaların verimliliğini artırmada etkili bir model.
It is a very good function. DRAGON PHOENIX Nowadays, maps are very important in traveling. The more accurate the search provider has a map function, the more users will be added. Because before traveling anywhere, even if it is a familiar area that we have to look at the routes and traffic of that area Before it can be planned to travel first