Yandex, World Tourism Forum’da!

30 Nisan 2015, 12:52

Bugün, ana sponsorlarından biri olarak İstanbul’da ilk defa düzenlenen “World Tourism Forum”daydık. Dünya turizmine yön veren önemli şirketleri ve temsilcilerini İstanbul’da bir araya getiren forum, aynı zamanda Türkiye’de turizm ile ilgili önemli bilgilerin de paylaşıldığı bir etkinlik oldu.

TripAdvisor, Facebook, Amadeus gibi sektöre yön veren firmalardan önemli konuşmacıları dinleme ve sektörle ilgili değerli bilgiler edinme fırsatını bulduğumuz günün ilk sunumlarından birini ise Türkiye’den sorumlu COO’muz Milena Djuricic yaptı.

Turizm sektöründeki firmaların Yandex reklam çözümlerini kullanarak hedef kitlelerine nasıl ulaşabileceklerine dair bilgiler veren Milena, Rusya’daki internet kullanıcılarının tatillerini planlarken Yandex.ru’da yaptıkları aramalar üzerinden de bir takım ilginç istatistiksel veri paylaştı. Bunlardan başlıcalarını aşağıda görebilirsiniz: 

  • Rusya'da gerçekleşen seyahat aramalarında ilk başta paket tur, ikinci sırada otel ve daha sonra havayolu aramaları geliyor.
  • Ruslar arasında en popüler ülke Türkiye. Kemer ise Ruslar için en popüler tatil mekanı. Tatil sezonunda Kemer otelleri ayda 2 milyon kere aranıyor.
  • Ruslar lüks tatilleri çok seviyor. Genelde 4 ve 5 yıldızlı otelleri arıyorlar.
  • Sağlık turizmi aramalarında da Rusya'da en hızlı büyümeyi kaydeden ülke Türkiye.

Sunumun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

World Tourism Forum kapsamında Dünya Turizm Ödülleri’ne de ev sahipliği yapıldı. Organizasyonun uluslararası değerlendirme komitesi tarafından 36 kategoride Dünya Turizm Ödülleri’nin dağıtıldığı gecede Yandex de Rusça konuşulan pazarlarda sunduğu fırsatlardan ötürü “Turizm sektörüne en iyi reklam çözümleri sunan firma” ödülünü aldı.  

İstanbul’un ardından Dubai, Azerbaycan ve Katar’da benzer etkinliklerle yoluna devam edecek olan World Tourism Forum, gelecek yıl Türkiye’de yeniden düzenlenecek.

- Yandex.Türkiye Satış Ekibi