Firefox’un Türkçe Sürümünde Varsayılan Arama Motoru Yandex!

25 Mart 2015, 13:51

Türkiye’de hizmet vermeye başladığımız ilk günden bu yana Türkiye’deki internet kullanıcılarına arama motoru alanında farklı ve iyi bir alternatif sunmak adına Yandex arama deneyimini sürekli olarak geliştiriyoruz. Yaptığımız çalışmaların doğru yolda olduğunu gösteren bir gelişme de, Mozilla ile Türkiye için yaptığımız iş birliği oldu. Önümüzdeki hafta kullanıma sunulması beklenen güncellemeyle birlikte Firefox’un Türkçe sürümünde varsayılan arama motorunun Yandex olacak!

Bu işbirliği, Mozilla’nın farklı ülkelerde yerel anlamda uygun ve başarılı hizmet verdiğini kendi bünyesinde yaptığı testlerle saptadığı arama motorlarını varsayılan olarak belirleme stratejisinin bir parçası. Detayları bir de Mozilla İş ve Hukuk İlişkilerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Denelle Dixon-Thayer’den dinleyelim:

“Firefox’u kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı seçenekler sunan bir tarayıcı haline getirmek için kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Tüm dünyada tek bir varsayılan arama motoru sunmak yerine, ülkeler özelinde yerel anlamda uygun bulduğumuz arama motorlarıyla iş birlikleri yapmaya yönelik ve daha esnek bir yol izlemeye başladık. Yandex ile hali hazırda var olan iş birliğimizin yeni bir adımı olarak, Türkçe sürümümüz için tercihimizin Yandex olduğunu duyurmak bizim için heyecan verici bir gelişme. Yaptığımız testler sonucunda Yandex, Türkiye’deki internet kullanıcıları için çok iyi ve yerel anlamda doğru sonuçlar veren bir arama motoru olduğunu kanıtladı ve yeni güncelleme ile birlikte Firefox kullanıcılarının varsayılan arama motoru olacak.”

Varsayılan arama motoru Yandex.com.tr’ye ayarlı Firefox, 30 Mart’ta Windows, Mac, iOS ve Android platformlarında kullanıma sunulacak.