Veri aktarım yöntemi

Video görüntülemek için YouTube gibi büyük bir video barındırma sitesine ait yerleşik oynatıcı kullanıyorsanız, Yandex'e veri aktarımı için ek biçimlendirme gerekli değildir; robot, sitenizdeki videoları dizinler ve video arama sonuçlarına ekler.

Diğer durumlarda, videolarla ilgili verileri iletmek için mikroformatı kullanabilirsiniz:

Semantik işaretleme (veya mikro işaretleme), video içeriğindeki değişikliklerle ilgili bilgileri hızlı bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

Verileri aktarmak için:

 1. Site sayfalarına videonun mikro işaretlemesini ekleyin.

  Robotumuz OpenGraphProtocol standardına göre veya Schema.org standardının VideoObject şemasıyla işaretlenmiş sayfalarda video dizinleyebilir.

  Open Graph yardımıyla ekle

  Sayfaları doğru bir şekilde işaretlemek için html etiketinde bir ad alanı belirtmeniz gerekir, head öğesinde ise videoyla ilgili bilgiler içeren meta etiketi dahil edilmelidir.

  Yandex uzantısı için ad alanı prefix="og: http://ogp.me/ns#" ile birlikte html etiketinde belirtilmelidir.

  <html prefix="og: http://ogp.me/ns# 
         video: http://ogp.me/ns/video#">
  Schema.org yardımıyla ekle

  Videoyla ilgili bilgileri robota iletmek için özel nitelikler yardımıyla sayfaların HTML koduna doğrudan işaretleme eklemek gerekir.

 2. Sayfalarınızdaki meta verilerin doğru olarak tanındığını kontrol edin. Bu işlem semantik işaretleme doğrulayıcısı yardımıyla yapılabilir. Doğrulayıcı hakkında daha fazla bilgi için Yardım bölümüne bakınız.

 3. İşaretlenmiş videoları robota bildirin.

  Open Graph ve Schema.org işaretlemeleri site sayfasında kaydedildiklerinden dolayı, bunlar için, işaretli site sayfalarına linkler içeren standart bir sitemap dosyası oluşturmak yeterlidir.

 4. Aramada videoların görüntülendiğini kontrol edin.

  İşaretlenmiş site sayfaları dizine eklendikçe belirtilen video bağlantıları otomatik olarak aramada görüntüleceklerdir. Bir süre geçmesine rağmen aramada videolar görüntülenmezse bize yazın.

Video içeriği kısıtlamaları

Bazı video içeriklerini dizinlememe hakkımız saklıdır. Aşağıdakiler bu gruptandır:

 • İçerik moderasyonu olmayan sitelerde bulunan materyaller,

 • Saldırgan ve/veya pornografik içerik videoları,

 • Yürürlükteki Rusya Federasyonu yasalarına aykırı yayınlanan videolar,

 • Yandex arama motoru Kullanıcı Sözleşmesi koşullarına uymayan sitelerde yayınlanan materyaller.

Video sayısında maksimum veya minimum sınır yoktur. Herhangi bir miktar ve hacimde videolarınızı işleme kapasitesine sahibiz ve ayrıca video içerik tabanınızın artış dinamiklerini de hesaba katıyoruz.