Bilgi düzenleme

Kurum sahibinin yanı sıra herhangi bir Yandex kullanıcısı, kurum bilgilerinin düzenlenmesi için talep gönderebilir.

Kullanıcı bir değişiklik talebi oluşturduysa kurum sahibi bu konuda bir mesaj alır ve düzenleme sayfasında düzenlemeyi onaylayabilir veya reddedebilir.

Rehber arayüzünde verilerin değiştirilmesi

Verileri değiştirmek için Kurumlarım sayfasında şirket adındaki bağlantıya tıklayın.

Kurum hakkında → Veriler bölümünde şunları değiştirebilirsiniz:

 • Statü: Kurumunuz için güncel olanı seçin.
 • Logo: Dosyayı 200×200 piksel, en fazla 10 MB olacak şekilde, PNG veya JPG formatında yükleyin.
 • Kapak: Yandex servislerinde kurum profili arka planı olacak görsel ekleyin. Görsel için koşullar: PNG veya JPG formatında, en fazla 10 MB dosya. Önerilen boyut: 1440 × 360 piksel.

  Logo ve kapak içeriği koşulları fotoğraf koşulları ile aynıdır.

 • Şirket hakkında: Şirketinizin neler yaptığını en fazla 200 karakter olacak şekilde listeleyin.
 • Faaliyet alanı: Belirtilen öğeler arasından ana olanı seçin.
 • Çalışma saatleri
 • Site
 • Sosyal ağlar
 • Telefon: Ek numara, yorum, telefon numarasının gizlenmesi gerekip gerekmediğini belirtin
 • E-posta
 • Kurum adı
 • Kısa ad: Haritalarda etiketlerde görüntülenecek kısaltılmış ismi belirtin
 • Konum
  Adres: Konuma kat ve ofis numarası ekleyin

  Kurum taşındıysa adresi değiştirin veya haritadaki etiketi gerekli yere taşıyın. Taşınma prosedürünü yerine getirmek için Taşınıyorum seçin. Yeni adrese göre yeni kart otomatik olarak oluşturulur. Fotoğrafları ve yorumları eski adresten bu adrese aktarabilirsiniz. Eski adrese ait kartta kurumun taşındığını belirten işaret olur.

  Kurumun adresini netleştirmek için yeni adresi girin veya haritadaki etiketi gerekli yere taşıyın. Adresi netleştir seçin. Denetim yapıldıktan sonra karttaki adres değiştirilecektir.

Özellikler sekmesinde seçilen kategorilerde ek parametreleri belirtebilirsiniz (örneğin: ortalama hesap, ücretsiz Wi-Fi, kartla ödeme).

Ayrıntılar sekmesinde kurumun varsa vergi kimlik ve ticari sicil numarasını belirtin.

Ayrıca, fotoğraf ekleyebilir veya silebilirsiniz.

Yaptığınız değişiklikler denetlenerek kısa sürede Yandex Haritalar'da gösterilecektir.

Kullanıcılar tarafından yapılan düzenlemeler

Kullanıcılar Yandex Haritalar'daki kurum kartında düzenlemeler yaptıysa bildirim alırsınız. İstenen kurumun Kurum hakkında → Değişiklikler bölümüne gidin, düzenlemeleri kabul veya reddedin.

"Bilgi sahibi tarafından doğrulandı" simgesi kurumlar için kullanıcılar tarafından yapılan değişikliklere Düzenlemeler sayfasından erişilebilir. Üç gün içinde reddetmezseniz düzenlemeler aynen yayınlanır.

Öncelikli gösterim rezervasyonu yapan kurumlar için de kullanıcılar tarafından yapılan değişikliklerDüzenlemeler sayfasından erişilebilir. Reddedilmezlerse, düzenlemeler reklam kampanyası bittikten sonra yayınlanır.

Yayınlanan tüm düzenlemeler Kurum hakkında → Veriler bölümünden değiştirilebilir.

Yandex Haritalar'da verilerin değiştirilmesi

 1. Kurumu Yandex Haritalar'da bulun, kurum kartına geçin ve Hata düzelt bağlantısına tıklayın.

 2. Açılan pencerede değişiklik seçeneklerinden birini seçin, verileri düzeltin veya yorum yazın. Gönder butonuna tıklayın.

  Not.

  Kurum sahibiyseniz Hata düzelt penceresinde Yanlış bilgi seçin, açılan penceredeki bağlantıyla Rehber'e gidin ve Rehber arayüzünde verileri düzeltin.

Düzenlemeleri aynı anda kurum kartında görebilirsiniz. Düzenlemelerin denetlenmesi tamamlanana kadar bu değişiklikleri sadece siz görürsünüz. Bu süre zarfında kartta şu mesajı görürsünüz: “Kurum hakkındaki bilgileri güncellediğiniz için teşekkür ederiz. Şu anda düzeltmeler denetleniyor ve sadece siz görebiliyorsunuz, ama daha sonra tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir olacaklardır”.

Yaptığınız değişiklikler bilgi sağlama kurallarımıza aykırı değilse denetleme süreci tamamlandıktan sonra güncel bilgiler tüm kullanıcılara gösterilir. Talebin işlenmesi yaklaşık üç gün sürmektedir.

Üç gün içerisinde yapılan denetlemeden sonra kurum bilgileri Yandex Haritalar'da ve Rehber'de güncellenir. Arama sonuçlarındaki adres bloğunda ise bilgiler bir hafta içinde güncellenir.