Kayıt

Nasıl hesap açabilirim

Yandex.Mail'e erişmek için Yandex'te bir hesaba ihtiyacınız vardır. Hesabınız yoksa aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Adınızı ve soyadınızı yazın.
 2. Mail'de ve Yandex'in diğer servislerinde giriş yapmak için bir (kullanıcı adı) oluşturun veya önerilen seçeneklerden birini seçin.
  Uyarı. Kayıt tamamlandıktan sonra kullanıcı adı değiştirilemez.
 3. Hesaba erişmek için kullanılacak şifreyi oluşturun ve şifrenizi unutmayın. Kötü niyetli kişilerin kişisel bilgilerinize erişmemeleri için şifreniz güvenli bir şifre olmalıdır.
 4. Cep telefon numaranızı yazın. Bu numarayı kullanarak şifrenizi yeniden oluşturabilir ve bildirimleri alabilirsiniz, ayrıca bunu ek kullanıcı adı olarak da kullanabilirsiniz. Eğer telefon numarasını daha sonra eklemek istiyorsanız, bu işlemi daha sonra Telefon numaraları sayfasından yapabilirsiniz. Eğer telefon numarası belirtmek istemiyorsanız, Telefonum yok bağlantısına tıklayın ve kontrol sorusunu seçin ve bu soru için cevap girin. Bu bilgiler şifreyi kurtarmak için gereklidir.
 5. Resimdeki karakterleri girin (otomatik kayıtlara karşı koruma).
  Not. Resimdeki karakterler anlayamadıysanız Görseli yenile bağlantısına tıklayın.
 6. Kullanıcı sözleşmesi şartlarını kabul ettiğinizi ve kişisel bilgilerinizin işlenmesine onay verdiğinizi gösteren kutucuğun işaretli olduğundan emin olun.
 7. Kaydol butonuna tıklayın.

Kayıttan sonra, kullanıcı adı, @ simgesi ve yandex.com.tr adlı domainden oluşan (ya da onun domain rumuzlarından biri) bir elektronik adrese sahip olacaksınız. Örneğin; just.mad.hatter@yandex.com.tr. Eş alan adı kayıt sırasında otomatik olarak belirlenir.

İstediğiniz zaman kişisel bilgilerinizi düzenleyebilir, başka bir güvenlik sorusunu belirleyebilir, sizinle irtibata geçmek için alternatif e-posta adresleri yazabilir veya telefon numaraları listesini düzenleyebilirsiniz.

Kullanıcı adını nasıl değiştirebilirim

Yandex'te kaydolurken oluşturduğunuz kullanıcı adınızı değiştiremezsiniz fakat yeni bir kullanıcı adı kaydedebilirsiniz. Bunun için sayfanın sağ üst köşesindeki hesap menüsünden Çıkış bağlantısına, daha sonra Giriş yap bağlantısına tıklayın.

Açılan sayfada E-posta hesabı aç tuşuna basın.

Uyarı. Yeni bir e-posta hesabını oluşturduysanız ve eski e-postalarınıza erişmek istiyorsanız eski hesabınızdan e-posta aktarımını ayarlamanız gerekir. Adreslerin ikisinden de e-postaları göndermek istiyorsanız eski adresinizi ek adres olarak ekleyebilirsiniz.

Nasıl Doğru Şifre Oluşturulur?

Basit bir şifre hesabınızın en büyük tehdididir. Sıradan kelimeler (sifre, fil) ve tahmin edilebilir karakter grupları (qwerty, 123456) şifre kırma programları tarafından kolayca çözülebilir. Lütfen Yandex'in basit şifrenin oluşturduğu tehlikelerle ilgili uyarılarını görmezden gelmeyin. Ayrıca şifre için bilinen bilgileri kullanmayın: isim, doğum tarihi ya da kimlik numarası.

Tahmin edilmesi zor bir şifre oluşturmak için:

 • hem küçük hem de büyük Latin harfleri,

 • rakamlar,

 • ~ ve ' dışındaki diğer karakter ve semboller.

Türkçe bir sözcük grubunu İngilizce klavye düzeninde yazmak da iyi bir seçenektir. Örneğin, «яблочный_сок» öbeği İngilizce klavyede z,kjxysq_cjr olarak görünür. Böyle bir şifreyi kırmak çok zordur, ancak hatırlamak oldukça kolaydır.

Внимание. Şifrenizi asla kimseye söylemeyin! Yandex çalışanları hiçbir zaman şifrenizi sormaz.

Özel E-posta Adresi

İnternet mağazalarında, forumlarda veya diğer kaynaklarda kaydolurken gerçek e-posta adresinizi belirtmek istemiyorsanız kullanıcı adınıza + simgesi ve bu siteyi hatırlayabileceğiniz herhangi bir kelime ekleyin. Yaklaşık olarak şöyle bir adresinizin ortaya çıkması gerekir: alice.the.girl+teaforum@yandex.com.tr. Bu adrese gönderilen e-postalar gerçek e-posta kutunuzun Spam klasörüne gelir.

Yandex'teki özel mail adresi siteye yeniden kaydolmak için de yararlıdır. Örneğin, bu sitedeki hesabınızın şifresini unuttuysanız ve onu kurtaramıyorsanız özel e-posta adresine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kullanıcı Adı Yerine Telefon Numarası

Hesaba bağlanan telefon numarasını ek kullanıcı adı olarak da kullanmak mümkündür. Bunun için Telefon numaraları sayfasından telefon numarasını kullanıcı adı olarak kullan seçeneğini etkinleştirin.

Bir telefon numarası sadece tek bir hesap için ek kullanıcı adı olabilir. Bununla birlikte her hesaba tek bir ek kullanıcı adı bağlanabilir; böyle ek kullanıcı adı olarak sadece ana telefon numarası ayarlanabilir.

Mesela, siz +90 529 123-45-67 numarasını ek kullanıcı adı yaptınız. Artık bunları yapabilirsiniz:

 • Yandex kullanıcı adı talep edilen her yere telefon numarasını girin (sadece rakamlar, örneğin; 905291234567).

  Erişimi yeniden sağlama sayfası istisnadır: Orada kayıt sırasında oluşturduğunuz kullanıcı adını girmek zorunludur.

 • 905291234567@yandex.com.tr adresini eş e-posta olarak kullanın

Ek kullanıcı adına sahip olan e-postayla çalışma özellikleri

Böyle bir adrese ileti göndermek için numarayı istediğiniz biçimde girebilirsiniz (boşluk bırakmadan) - Mail, hem +905291234567@yandex.com.tr hem de 05291234567@yandex.com.tr tanıyacaktır.

Bu adrese gönderilen iletiler sizin Yandex.Mail kutunuza düşecektir. Ek kullanıcı adını devre dışı bırakırsanız veya numarayı hesaptan ayırırsanız adres çalışmayacaktır.

Telefon numarası başka bir kişiye geçer ve yeni sahibi numarayı ek kullanıcı adı olarak bağlarsa e-posta adresi de bu kişiye geçecektir. Bundan nasıl kurtulurum:

 • Eğer SIM kartınızı kaybettiyseniz, operatörünüzün şubesinden yenisini isteyin.

 • Telefon numaranızı değiştirdiyseniz Telefon numaralarım sayfasında eski numaranızı ayırın ve yeni numarayı hesabınıza bağlayın.