Kayıt

Yandex.Mail'de nasıl hesap oluşturulur?

Yandex.Mail erişimi için Yandex ID gereklidir. Hesabınız yoksa aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Adınızı ve soyadınızı yazın.
 2. Mail'de ve Yandex'in diğer servislerinde giriş yapmak için bir kullanıcı adı oluşturun veya önerilen seçeneklerden birini seçin.
  Uyarı. Kayıt tamamlandıktan sonra kullanıcı adı değiştirilemez.
 3. Yandex ID erişimi için bir şifre düşünün ve aklınızda tutun. Kötü niyetli kişilerin kişisel bilgilerinize erişmemeleri için şifreniz güvenli bir şifre olmalıdır.
  Not. Şifre metnini görüntülemek için şifre giriş satırındaki simgesine tıklayın.
 4. Cep telefon numaranızı yazın. Bu numarayı kullanarak şifrenizi yeniden oluşturabilir ve bildirimleri alabilirsiniz, ayrıca bunu ek kullanıcı adı olarak da kullanabilirsiniz. Telefon numarasını daha sonra eklemek istiyorsanız Telefon numaraları sayfasından yapabilirsiniz. Telefon numarası belirtmek istemiyorsanız Telefonum yok bağlantısına tıklayın ve kontrol sorusunu seçip bu soru için cevap girin. Bu bilgiler şifreyi kurtarmak için gereklidir.
 5. Resimdeki karakterleri girin (otomatik kayıtlara karşı koruma).
  Not. Resimdeki karakterler anlayamadıysanız Görseli yenile bağlantısına tıklayın.
 6. Kullanıcı sözleşmesi şartlarını kabul ettiğinizi ve kişisel bilgilerinizin işlenmesine onay verdiğinizi gösteren kutucuğun işaretli olduğundan emin olun.
 7. Kaydol butonuna tıklayın.

Kayıttan sonra kullanıcı adı, @ simgesi ve yandex.com.tr alan adından (ya da eş alan adlarından) oluşan bir elektronik adrese sahip olacaksınız. Örneğin, just.mad.hatter@yandex.com.tr. Eş alan adı kayıt sırasında otomatik olarak belirlenir.

İstediğiniz zaman kişisel bilgileri değiştirebilir, başka bir güvenlik sorusu seçebilir, sizinle iletişim kurulması için alternatif e-posta adreslerini belirtebilir veya telefon numaraları listesini düzenleyebilirsiniz.

Kullanıcı adını nasıl değiştirebilirim?

Yandex'te kaydolurken oluşturduğunuz kullanıcı adınızı değiştiremezsiniz fakat yeni bir kullanıcı adı alabilirsiniz. Bunun için hesap menüsünde sayfanın sağ üst köşesinde Hesap ekle bağlantısına ve ardından açılan sayfada Kaydol bağlantısına tıklayın.

Uyarı. Yeni bir e-posta hesap oluşturduysanız ve eski e-postalarınıza erişmek istiyorsanız eski hesabınızdan e-posta aktarımını ayarlamanız gerekir. Adreslerin ikisinden de e-postaları göndermek istiyorsanız eski adresinizi ek adres olarak ekleyebilirsiniz.

İyi bir şifre nasıl oluşturulur?

İyi şifre, tahmin edilmesi veya uydurulması zor olan bir şifredir.

Hesabınıza girmeyi sağlayan şifreyi asla kimseye söylemeyin. Şifrenizi ne kadar çok kişi biliyorsa kötü niyetli kişiler tarafından öğrenilme olasılığı da o kadar yüksektir.

Tahmin edilmesi zor bir şifre oluşturmak için:

 • küçük ve büyük Latin harfleri.

 • rakamlar.

 • noktalama işaretleri:

  • (``!@#$%^&*()-_=+[]{};:"|,.<>/?

   .
  • Sadece ~ ve işaretlerine izin verilmez) kullanın.

Zayıf şifreler nasıl olur?

Şifre olarak kullanılmaması gerekenler:

 • Diğer sitelerde veya uygulamalarda kullandığınız şifreler. Örneğin, sosyal ağ şifrenizi öğrenen birisi bu şifreyle sadece Yandex’e değil diğer sosyal ağlara, e-posta servislerine ve internet bankalarına giriş yapmayı deneyecektir.

 • Normal sözcükler (yonetici, parola) ve tahmin edilebilir harf kombinasyonları (qwerty, 123456).

 • İnternette herhangi bir yerde belirtmiş olabileceğiniz kişisel bilgiler: isim, doğum günü, pasaport numarası vb. Hatta kimsenin bilmediği düşünülen annenizin kızlık soyadı bile kullanılmamalıdır.

Özel E-posta Adresi

İnternet mağazalarında, forumlarda veya diğer kaynaklarda kaydolurken gerçek e-posta adresinizi belirtmek istemiyorsanız kullanıcı adınıza + simgesi veya + simgesi ve bu siteyi hatırlayabileceğiniz herhangi bir kelime ekleyin. Yaklaşık olarak şöyle bir adresinizin ortaya çıkması gerekir: alice.the.girl+teaforum@yandex.com.tr. Bu adrese gönderilen e-postalar gerçek e-posta kutunuzun Gelen kutusu klasörüne gelir. Bu adresten gelen e-postaların başka bir klasöre girmesini istiyorsanız e-postaların işlenme kuralını oluşturun.

Yandex'teki özel mail adresi siteye yeniden kaydolmak için de yararlıdır. Örneğin, bu sitedeki Yandex ID şifresini unuttuysanız ve geri alamıyorsanız.

Kullanıcı Adı Yerine Telefon Numarası

Hesaba bağlanan telefon numarasını ek kullanıcı adı olarak da kullanmak mümkündür. Bunun için Telefon numaraları sayfasında Telefon numarasını kullanıcı adı olarak kullan seçeneğini etkinleştirin.

Bir telefon numarası sadece tek bir hesap için ek kullanıcı adı olabilir. Bununla birlikte her hesaba tek bir ek kullanıcı adı bağlanabilir; böyle ek kullanıcı adı olarak sadece ana telefon numarası ayarlanabilir.

Örneğin, +90 529 123-45-67 numarasını ek kullanıcı adı yaptığınızı düşünelim. Artık bunları yapabilirsiniz:

 • Yandex kullanıcı adı talep edilen her yere telefon numarasını girin (sadece rakamlar, örneğin; 905291234567).

  Erişimi yeniden sağlama sayfası istisnadır: Orada kayıt sırasında oluşturduğunuz kullanıcı adını girmek zorunludur.

 • 905291234567@yandex.com.tr adresini eş e-posta olarak kullanın.

Ek kullanıcı adına sahip olan e-postayla çalışma özellikleri

Böyle bir adrese ileti göndermek için numarayı istediğiniz biçimde girebilirsiniz (boşluk bırakmadan) - Mail, hem +905291234567@yandex.com.tr hem de 05291234567@yandex.com.tr tanıyacaktır.

Bu adrese gönderilen iletiler sizin Yandex.Mail kutunuza düşecektir. Ek kullanıcı adını devre dışı bırakırsanız veya numarayı hesaptan ayırırsanız adres çalışmaz.

Telefon numarası başka bir kişiye geçer ve yeni sahibi numarayı ek kullanıcı adı olarak bağlarsa e-posta adresi de bu kişiye geçecektir. Bunu nasıl çözerim:

 • SIM kartınızı kaybettiyseniz operatörünüzden yenisini isteyin.

 • Telefon numaranızı değiştirdiyseniz Telefon numaraları sayfasında eski numaranızı silin ve yeni numarayı hesabınıza bağlayın.