Hesap silme

Uyarı. Hesap silinirken, verileriniz tümüyle ve geri döndürülemez bir şekilde silinir! Destek Ekibi silinmiş bilgilerin kurtarılması konusunda size yardımcı olamaz.

Yandex servislerinde saklanan tüm verileriniz Yandex ID’nize bağlıdır. Hesabı silerek, servislerdeki tüm verileri de, Yandex Mail’deki e-postaları, Yandex Disk’teki dosyaları vb. silmiş olursunuz.

Yandex Direct, Kurumlar için Yandex 360 kullandıysanız hesabınızı tamamen silmek mümkün değildir: diğer servislerdeki verileriniz silinecek ve kullanıcı adınız engellenecektir. Böylelikle kullanıcı hesabınız kullanılamaz ve bu hesap için kullandığınız kullanıcı adınız yeniden kaydedilemez hale getirilecektir.

Hesap nasıl silinir

Hesabı silmek için Veriler sekmesinin alt kısmındaki Hesap sil’e tıklayın.

Hesabı silme prosedürü, tam (Yandex’te bir hesap için kullanıcı adı ve bir şifre oluşturan) ve basitleştirilmiş kayıt (telefon numarasıyla, kendi e-posta adresiyle veya harici giriş yöntemleriyle bir sosyal ağ aracılığıyla) olan kullanıcılar için farklıdır.

Tam kayıt
Silinme durumunda, hesap 30 gün süreyle dondurulur. Bu süre içerisinde hesaba bağlı verilerle (Yandex Mail’deki e-postalar hariç) birlikte hesabı geri alabilirsiniz. Kullanıcı hesabı kesin olarak silindikten sonra aynı kullanıcı adı silme işleminden sonra en az 6 ay kayıt için kullanılamaz.
Basitleştirilmiş kayıt
Hesap hemen silinmektedir. Daha önce kullanılan e-posta adresini ve aynı kullanıcı profilini kullanarak harici bir serviste bir kullanıcı hesabı oluşturabilmek için en az 6 ay beklemeniz gerekir.

Tek bir serviste oluşan sorundan dolayı tüm hesabınızı silmekte acele etmeyin. Ayrıca istediğiniz zaman Destek Ekibi’ne de yazabilirsiniz.

Kullanıcı adı ile yeniden kayıt olunması

Kullanıcı hesabı kesin olarak silindikten sonra aynı kullanıcı adıyla yeni hesap açmak için silme işleminden sonra en az 6 ay beklemek gerekir. Dolayısıyla, silinen bir hesabın kullanıcı adını, silme işleminin hemen ardından hiç kimse alamaz. Kullanıcı adlarının yeniden kullanıma açılması prosedürü otomatik olarak gerçekleştiğinden, bunun tam zamanını bilemeyiz ve bu tarihi değiştiremeyiz.

Birileri hesabınızı sildiyse

Hesabınızı kimin ve hangi koşullarda sildiğini belirleyebilecek teknolojik olanaklara sahip değiliz. Eğer tam kayıt yaptıysanız, Hesabı sil butonuna tıkladıktan sonra 30 gün içerisinde hesaba erişimi geri kazanılabilirsiniz.

Hesap sizin bilginiz dışında silindiyse, bu durum birilerinin şifrenizi veya güvenlik sorunuzun yanıtını öğrendiği anlamına gelir. Gelecekte benzer sorunların önüne geçmek için lütfen Kullanıcı hesabınızı koruma bölümündeki önerilerimizi gözden geçirin.