Veri yönetimi

English version

Yandex'teki verileriniz sayfasında Yandex'in sakladığı verilerinizi yönetebilirsiniz.

Verileri indir

Saklanan kişisel verilerinizi arşiv olarak indirebilirsiniz. Servislerin tam listesini görmek ve arşivin hazırlanmasını başlatmak için Yandex'teki verileriniz sayfasına gidin.

Kullanıcı hesabınızın veri arşivini almak için:

 1. Yandex'teki verileriniz sayfasını açın ve servise girmek için doğru Yandex ID'yi kullandığınızdan emin olun.

 2. Verileri indir butonuna tıklayın.
 3. Arşivi hazırla butonuna tıklayın. Yandex, veri indirmenin başladığını bildiren e-postayı ana e-posta adresinize gönderir.
 4. İşlem tamamlandıktan sonra Yandex'ten arşivin indirilebileceğine dair bir e-posta alırsınız.
 5. Arşive git butonuna tıklayın ve arşivi indirin.

Arşivi açmak için özel şifre gerekir. Şifreyi görmek için Yandex'teki verileriniz sayfasında Şifreyi göster butonuna tıklayın.

Arşivi Windows veya Linux tabanlı bilgisayarda açmak için varsayılan arşivleyici uygulamayı kullanın. Arşivi macOS tabanlı bilgisayarda açmak için örneğin The Unarchiver gibi 7-zip formatını destekleyen bir arşivleyici indirip kurun.

Servislerin her biriyle ilgili veriler arşiv dosyasının içinde ilgili klasörlerde bulunur. Kullanılan veri formatı servise bağlı olup, sadece XML, JSON ve CSV formatları kullanılmaktadır.

Verileri sil

Verilerinizi silmek için:

 1. Yandex'teki verileriniz sayfasını açın ve servise girmek için doğru Yandex ID'yi kullandığınızdan emin olun.
 2. Verilerin silinmesi bölümünde, ilgili servisin adına tıklayın. Yandex'in ilgili servis için sakladığı tüm veri türlerini içeren bir liste açılır.
  Not. Aradığınız servis listede yoksa, listenin alt kısmındaki Diğer servisler butonuna tıklayın.
 3. İstediğiniz veri türünün olduğu satırı seçin.
 4. Açılan pencerede Sil veya İptal seçeneklerinden birine tıklayın.

Sorular ve yanıtlar

Arşiv henüz indirilemiyor

Arşivin oluşturulması genellikle belirli bir süre gerektirir. Arşiv indirme sorgunuzu takiben 2 gün içinde hala indirilemiyorsa Bize ulaşın butonuna tıklayıp Destek Ekibi'ne başvurun.

Arşivdeki bazı dosyalar açılmıyor

Verileri yeniden indirmek için Yandex'teki verileriniz sayfasında Yeni arşiv hazırla butonuna tıklayın.

Arşivde bazı veriler eksik

Bazı servisler kişisel bilgilerinizi saklamayabilir veya bilgilerin saklanması için bir sınırlama uygulanmış olabilir. Bu nedenle aradığınız bazı veriler arşivde bulunmayabilir.

Bu sayfayı kullanarak verilerimi silersem verilerim hemen kaybolur mu?

Seçtiğiniz tüm veriler tüm servislerden kalıcı olarak silinecektir. O andan itibaren, hiç kimse bu verilere erişemez; Yandex ise bu verileri kullanmayı durdurur. Verilerin çoğu tüm sunuculardan derhâl silinecektir.

Bazı veri türleri (ör. yorumlar), yasa gereği Yandex tarafından birkaç yıl boyunca saklanmak zorundadır. Yasal süre dolduktan sonra bunlar tamamen silinir. Farklı veri türleri için saklama süreleri hakkında daha fazla bilgi için bkz. Verilerin silinmesi.

Sorunuzun cevabını bulamadıysanız, bize yazın.