Programa giriş, programdan çıkış ve program kurulumu

Programı Kur

Yandex.Disk'i bilgisayarda kullanmak için önce ilgili programı indirip kurmanız gerekir:

 1. Uygulamayı Yandex.Disk sayfasından indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir.

  Not. Önceden Yandex.Disk'in ilk sürümünü veya Yandex.Disk 2.0 sürümünü kullanıyorsanız, uygulama 3.0 sürümüne otomatik güncellenir.
 2. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra masaüstünde ve Başlat menüsünde görüntülenecek kısayolları seçin.

  Not. Kısayolların görünümünü isteğinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için programı açın ve sol üst köşede Dosya → Ayarlar → Gelişmiş'e tıklayın. Masaüstü ve Başlat menüsü kısayolları menüsünde istediğiniz seçenekleri işaretleyin.
 3. Bitti'ye tıklayın. Uygulamanın simgesi Windows bildirim panelinde görüntülenir.

Program indirilemiyor veya kurulamıyor
 1. İşletim sisteminizin sürümünü kontrol edin. Yandex.Disk programı 32-bit Windows XP Service Pack 3, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 (klasik arayüz), Windows 10 sürümlerine kurulabilir.
 2. Internet bağlantınızı kontrol edin.
 3. Proxy-sunucuları veya güvenlik duvarı kullanıyorsanız programın kurulumu sırasında onları devre dışı bırakın.

Yandex.Disk'e giriş

Kurulum yapıldıktan sonra Yandex.Disk programı Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Henüz Yandex'te kayıtlı değilseniz Kaydol bağlantısından geçiş yapın.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Siz kullanıcı girişi yapana kadar Windows bildirim panelinde simgesi görüntülenir.

Yandex.Disk'i açmak için bildirim panelinde program simgesine tıklayın. Programa giriş için ayrıca masaüstü veya Başlat menüsündeki Yandex.Disk kısayollarını da kullanabilirsiniz. Kurulum işleminin hemen sonrasında giriş yapmadıysanız ilk girişinizde program, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister.

Yandex.Disk'e giremiyorum

Karşılaştığınız sorunu seçin:

Program açılmıyor

Kısayollara veya bildirim panelindeki program simgesine tıklamanız Yandex.Disk'i açmıyorsa programı yeniden kurmayı deneyin:

 1. Kullanıcı hesabınıza giriş yapın. Bilgisayarınızda, Yandex.Disk'te yer alan eski dosyalar varsa, bunlar sunucuyla otomatik olarak eşitlenir.
Kullanıcı adımı, e-posta adresimi, şifremi veya kontrol sorusunun cevabını hatırlamıyorum
Kullanıcı adımı ve şifremi hatırlıyorum fakat yine de giriş yapamıyorum

Programın en son sürümünü kurun. Yandex hesabınızın parolasını doğru girdiğinizden emin olun.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Aşağıdaki hata mesajı görüntüleniyorsa:

Hata oluştu. Internet bağlantısını kontrol edin.

Program, sunucu ile bağlantı kuramadı. İnternet bağlantınızı kontrol edin, antivirus ve güvenlik duvarı programlarınızı devre dışı bırakmayı deneyin. Proxy-sunucusu kullanıyorsanız kapatmayı deneyin.

Bağlantı hatası. Antivirus ve diğer programların ayarlarını kontrol edin.
 1. İnternet bağlantınızı kontrol edin.

 2. Bilgisayarınızdaki saat ve tarih, gerçek saat ve tarihe uygun olmalıdır.

 3. Programın kullanmakta olduğu portlar açık olmalıdır. 443, 5222 bağlantı noktalarının hizmet sağlayıcınız, antivirus veya güvenlik duvarı programlarınız tarafından bloke edilmediğinden emin olun.
 4. Antivirus ayarlarında sertifika kontrolünü devre dışı bırakmayı deneyin.

  “Kaspersky Lab” ürünleri için güvenli bağlantının denetimini devre dışı bırakın: AyarlarGelişmiş. Güvenli bağlantıları her zaman denetle seçeneğini devre dışı bırakın.

  ESET ürünleri için HTTPS protokol kontrolünü devre dışı bırakın: PC Tarama sekmesinden ayarlar menüsünü açın. Tarama ayarlarıİnternet ve E-postaİnternet erişimi ve kimlik avı korumasıTarama modülü ayarlarıHTTP, HTTPS. HTTPS protokolünü denetleme seçeneğini etkinleştirin.

Yandex.Disk'ten çıkış yap ve kullanıcı hesabını değiştir

Program, belirli bir hesaba ait tek bir Disk alanını yönetebilir. Başka bir kullanıcı adı ile giriş yapıyorsanız eşitleme için yeni bir Yandex.Disk klasörü oluşturulur.

Kullanıcı hesabını değiştirmek için programı açıp sol üst köşede Dosya → Ayarlar yolunu takip edin ve Temel ayarlar sekmesinde Hesaptan çık bağlantısına tıklayın. Hesaptan çıkış tamamlandıktan sonra program tekrar kullanıcı girişi ve şifre girmenizi ister.

Yandex.Disk'in geri yüklenmesi

İşletim sistemini yeniden kurduktan, sabit diski değiştirdikten veya programı tamamen sildikten sonra Yandex.Disk'i geri yüklemek için:

 1. Kullanıcı hesabınıza giriş yapın. Bilgisayarınızda, Yandex.Disk'te yer alan eski dosyalar varsa, bunlar sunucuyla otomatik olarak eşitlenir.