Yandex.Direct API

Yandex.Direct API verilere erişim sağlar ve reklam kampanyası yönetmek için uygulama oluşturmanıza olanak verir. Reklam materyaller ile web arayüzünde yapılabilen tüm işlemler API aracılığıyla da yapılabilir.

Direct API öncellikle reklam ajansları olmak üzere büyük reklam verenler (örneğin karmaşık ve büyük ölçülü reklam kampanyaları yöneten ticari portallar) için de faydalıdır. Kendi uygulamalarını geliştiren bu tip işletmeler reklam yönetimi için ihtiyaçları olan tüm yaklaşımları gerçekleştirebilirler, kendi teklif belirleme algoritmaları uygulayabilirler, istatistik raporları zamanında alabilirler.

API sayesinde Direct diğer business uygulamalarıyla birleşebiliyor. Örneğin ürünün stokta olma durumuna göre reklamları durdurmak ve yeniden başlatmak için ürün veri tabanını kullanmak veya ürün isimlerini içine ekleyerek anahtar sözcük gruplarını otomatik olarak oluşturmak. Gösterim, tıklama, dönüşüm ve harcama istatistiğini finansal hesap sistemlerine veya karar verme destek sistemlerine aktarabilirsiniz.

API kullanım seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

API için erişim

Direct API'ye bağlantı ve API'nin kullanımı ücretsizdir.

API için sorgular, Direct kullanıcılarının (reklam verenler ve reklam ajansları) adına uygulama tarafından yapılmaktadır. Giriş için OAuth 2.0 protokolü kullanılmakta: Uygulamaya belirli kullanıcının verilerinin erişimine izin veren giriş tokeni sorgularda belirtilmelidir.

API aracılığıyla kampanyaları yönetebilmek için Yandex.Direct API sayfasındaki kullanıcı sözleşmesinin koşulları kabul edilmelidir.

Geliştiriciler uygulamayı Yandex.OAuth servisine kaydetmeli ve API erişimi için talep göndermelidir. API erişimi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Sorgu formatı

Direct API için sorgular HTTPS protokolü POST yöntemiyle yapılmaktadır. Giriş tokeni ve diğer özel parametreler HTTP başlıklarla aktarılmaktadır. Giren ve çıkan veri yapıları sorgu ve yanıtın içinde JSON veya SOAP/XML formatında aktarılmaktadır.

Sorgu formatları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.