Konumunuz

Yandex servislerinin çoğunda kullanıcıya sağlanan bilgiler kullanıcının konumuyla belirlenir. Bu sayede, Yandex'in başlangıç sayfasında hava durumu tahmini, güncel trafik durumu ve kültür etkinlikleri gibi kullanıcının bulunduğu şehre ait güncel bilgiler bulunur. Coğrafi konumunuz, size gösterilen arama sonuçlarını da etkiler. Örneğin, spor salonu aradığınızda Yandex'te size en yakın spor salonlarının adreslerini görürsünüz.

Yandex'in coğrafi konumunuzu tespit etmesini engellediyseniz arama sonuçlarınıza Yakınlardaki sonuçlar bağlantısı eklenir. Bağlantıya tıklayarak Yandex'in konumunuza erişmesine izin verebilir ve bu sayede sorgunuza daha net ve uygun yanıtlar alabilirsiniz.

Konumunuza erişim ayarlarını Konum belirleme ayarları yardımıyla değiştirebilirsiniz.

 1. Yandex bulunduğum şehri nasıl belirler?
 2. Şehir yanlış belirleniyor
 3. Bulunduğunuz şehri manuel olarak belirtme
 4. Ayarlar menüsünde şehir ayarları düzenlenemiyor
 5. Şehir ayarlarını sıfırlama
 6. Konum belirleme nasıl engellenir?

Yandex bulunduğum şehri nasıl belirler?

Uyarı. Cihazınızın konum bilgileri isimsizdir ve sadece kullanıcı izniyle Yandex'e aktarılır.

Yandex cihazınızın konumunu birkaç yöntemle belirler:

 • IP adresinizi kullanarak

  Cihazın içinde bulunduğu yerleşim birimi varsayılan olarak IP adresine göre belirlenir.

  Aynı IP adresinin farklı şehirlerde kullanıldığı durumlar olabilir. Böyle durumlarda bir kullanıcı için doğru belirlenen konum diğer kullanıcılar için hatalı olur.

 • LBS teknolojisiyle

  LBS (Konum Tabanlı Servis) teknolojisi, aşağıdaki ek bilgilerle cihazın bulunduğu yerin daha doğru belirlenmesini sağlar:

  • Kablosuz ağa (WiFi) erişim noktaları: Cihazın aktif durumdaki WiFi sistemi, yakındaki ağların gücünü düzenli olarak kontrol eder. Bu kablosuz ağlardan en az birinin konumu Yandex'e iletildiğinde cihazın konumu belirlenmiş olur. Örneğin, yakındaki bir kafenin WiFi ağı bu duruma örnek olabilir.
  • Mobil telefon ağı hücresinin konumu: Cihazın konumu, veri aldığı mobil telefon ağı hücresinin tanımlayıcısına (Cell ID) göre belirlenebilir.

  Bu şekilde elde edilen koordinatlar kablosuz ve mobil bağlantı verilerini içeren veritabanımızla karşılaştırılır.

  Not. Yandex.Haritalar servisi kullanıcılarının yardımıyla oluşturduğumuz ve kablosuz ağların ve mobil telefon ağı hücrelerinin konumları hakkında bilgi içeren veritabanımızla karşılaştırılır. Yandex.Locator gömülü servisimiz aracılığı ve kullanıcıların onayıyla, cihazın GPS koordinatlarını sürekli olarak Yandex ile paylaşan Yandex.Haritalar mobil uygulaması, cihazın o anda bu koordinattaki hangi mobil telefon ağı istasyonu ve/veya WiFi ağı bağlantısında olduğunu takip eder.

Şehir yanlış belirleniyor

Lütfen, karşılaştığınız sorunu ayrıntılı bir şekilde açıklayın:

 • Şehrinizin yanlış belirlendiği sayfaya yönlendiren bağlantıyı bize gönderin.
 • Ayarlar menüsünde Beni bul butonu tıklandığında belirlenen şehrin ve ayrıca gerçekten bulunduğunuz şehrin adını belirtin.

Bulunduğunuz şehri manuel olarak belirtme

Uyarı. Yaptığınız konum ayarları konum bilgilerini değiştirene veya çerez dosyaları silene kadar bu bilgiler etkin kalır.
 1. Konum ayarları sayfasına gidin.
 2. Otomatik belirle seçeneğini devre dışı bırakın.
 3. Veri girişi alanına istediğiniz şehrin adını yazarak Kaydet butonuna tıklayın.

Ayarlar menüsünde şehir ayarları düzenlenemiyor

Şehir ayarlarını kaydetme girişimleriniz başarısız olduysa lütfen tarayıcınızda çerez alımının etkin olduğundan emin olun.

Öneriler işe yaramadıysa lütfen karşılaştığınız hatanın nasıl ortaya çıktığını ayrıntılı olarak açıklayın. Ayrıca, ilgili ipucunun görüntülenip görüntülenmediğini ve Kaydet butonunun etkin olup olmadığını bildirin.

Şehir ayarlarını sıfırlama

Manuel olarak yaptığınız şehir ayarlarını sıfırlamak için:

 1. Konum ayarları sayfasına gidin.
 2. Otomatik algıla seçeneğini etkinleştirin ve Kaydet butonuna tıklayın.