Protect: Ücretli abonelik uyarıları

Bugünlerde mobil telefon üzerinden ücretli bir servise abone olmak için ilgili sitedeki tek bir butona tıklamanız yeterli. Protect koruma sistemi sayesinde Yandex Browser, sizi gereksiz aboneliklere karşı korumak için size otomatik uyarılar gösterir.

  1. Ücretli Abonelikler Nedir?
  2. Ücretli abonelik uyarıları
  3. Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Ücretli Abonelikler Nedir?

Ücretli abonelikler, internet hizmetlerinin ücretlerini ödemek için bir yoldur. Ücretli abonelik ile, mobil telefon numaranız için telesekreter servisi çalıştırabilir veya hava durumu tahmini bilgilerinin size her gün SMS ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Aboneliğinizi başlatmak için genellikle mobil şebeke operatörünüzün web sitesine geçiş yaparak onayınızı bir butona tıklayarak doğrulamanız yeterli olur. Fakat bazı web siteleri mobil servislere abone olmanın kolaylığını kötüye kullanarak müşterileri gereksiz ücretli servislere bağlayabilirler.

Ücretli abonelik sayfaları mobil şebeke operatörlerinin web sitelerine yerleşik olmasına karşın bunların içeriği üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bazı içerik sağlayıcılar, servis ücret ile ilgili bilgilerin zor fark edilmesi için ellerinden geleni yaparlar. Örneğin, servisin ücretli olduğunu gizlemek için abonelik butonuna Oynat veya Giriş yap gibi aldatıcı yazılar yerleştirebilirler, servisin ücretli olduğunu açıklayan bilgileri küçük karakterlerle yazabilir ya da bunları ekranın görünmeyen kısmına yerleştirebilirler. Böyle durumlarda servis kullanım koşullarını okumadan abonelik doğrulama butonuna tıklamanız sonucunda mobil hesabınıza otomatik olarak her gün bir ücret yansıtılabilir.

Kullanıcı ücretli aboneliği içeren sayfaya masaüstü bilgisayarlarından geçtiğinde bu tür servisin paralı olduğunu anlaması genellikle daha da güç olabilir: Küçük karakterlerle yazılan açıklamaları monitörde fark etmek zordur.

Yandex verilerine göre kullanıcıların yaklaşık %20'si ücretli abonelik içeren sayfalara masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan geçer. Çoğu zaman WiFi yönlendiricileriyle birlikte kullanılan 3G modemlerinin yaygınlığı bu durumun bir nedeni sayılır. Ayrıca, ücretli abonelik sunan sayfalar kötü amaçlı eklentileri açabilir.

Ücretli abonelik uyarıları

Mobil operatörün, ücretli abonelik gerektiren bir sayfasına geçtiğinizde Yandex Browser beta sürümü sizi bu konuda uyarır; tarayıcı penceresinde bir mesaj ve Akıllı Satır’da simgesi görüntülenir. Abonelik ücreti ödemek istemediğiniz sürece Ödeme işlemine geç butonuna kesinlikle tıklamamanızı öneririz.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. Ücretli abonelik uyarısını devre dışı bırakmak için Yandex Browser'ın kötü amaçlı site ve programlara karşı koruma sistemini tamamen devre dışı bırakmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Ücretli abonelik uyarılarını devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin:  → Ayarlar.
  2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
  3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

Ücretli abonelik uyarılarını yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.