Protect: Ücretli abonelik uyarıları

Bugünlerde mobil telefon üzerinden ücretli bir servise abone olmak için ilgili sitedeki tek bir butona tıklamanız yeterli. Protect koruma sistemi sayesinde Yandex Browser, sizi gereksiz aboneliklere karşı korumak için size otomatik uyarılar gösterir.

  1. Ücretli Abonelikler Nedir?
  2. Ücretli Abonelik Uyarıları
  3. Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Ücretli Abonelikler Nedir?

Ücretli abonelikler, internet hizmetlerinin ücretlerini ödemek için bir yoldur. Ücretli abonelik aracılığıyla mobil telefon numaranız için telesekreter servisi çalıştırabilir veya hava durumu tahmini bilgilerinin size her gün SMS mesajıyla gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Aboneliğinizi başlatmak için genellikle mobil şebeke operatörünüzün web sitesine geçiş yaparak onayınızı bir butona tıklayarak doğrulamanız yeterli olur. Fakat bazı web siteleri mobil servislere abone olmanın kolaylığını kötüye kullanarak müşterileri gereksiz ücretli servislere sessizce bağlayabilirler.

Ücretli abonelik sayfaları mobil şebeke operatörlerinin web sitelerine yerleşik olmasına karşın bunların içeriği üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bazı şirketler, servisin ücretli olmasını gizlemek için aboneliği doğrulama butonuna Oynat veya Giriş yap gibi aldatıcı yazılar yerleştirmek veya servisin ücretli olduğunu açıklayan bilgileri küçük karakterlerle yazmak veya ekran kapsamının dışına yerleştirmek gibi her türlü yollara başvururlar. Böyle durumlarda servis kullanım koşullarını okumadan abonelik doğrulama butonuna tıklamanız sonucunda mobil hesabınızda otomatik olarak her gün bir ücret yansıtılabilir.

Kullanıcı ücretli aboneliği içeren sayfaya masaüstü bilgisayarlarından geçtiğinde bu tür servisin paralı olduğunu anlaması genellikle daha da güç olabilir: Küçük karakterlerle yazılan açıklamaları büyük monitörden farketmek ne kadar zor olduğunu hepimiz biliriz.

Yandex verilerine göre kullanıcıların %20'si kadar ücretli abonelikleri içeren sayfalara masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan geçerler. Çoğu zaman WiFi yönlendiricileriyle birlikte kullanılan 3G modemlerinin yaygınlığı bu durumun bir nedeni sayılır. Ayrıca, ücretli abonelik sunan sayfalar kötü amaçlı uzantıları açabilir.

Ücretli Abonelik Uyarıları

Mobil şebeke operatörünün ücretli abonelik bağlantılarını içeren bir sayfası açıldığında Yandex Browser özel mesajı ve ayrıca Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki simgesini görüntüleyerek sizi durum hakkında uyarır. Abonelik ücreti ödemek istemediğiniz sürece Ödeme işlemine geç butonuna kesinlikle tıklamamanızı öneririz.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. Ücretli abonelik kontrolünü devre dışı bırakmak için tarayıcınızın kötü amaçlı site ve programlara karşı koruma sistemini tamamen devre dışı bırakmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Ücretli abonelik uyarılarını devre dışı bırakmak için:

  1.    → Ayarlar yolunu takip edin.
  2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
  3. Kötü amaçlı sitelere ve dosyalara karşı koruma bölümünde Ziyaret edilen sayfaları ve indirilen dosyaları güvenlik açısından denetle seçeneğini devre dışı bırakın.

Ücretli abonelik uyarılarını yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.