Çocuk hesabı

Примечание. Çocuk hesabı, Yandex Browser beta sürümünde 22.11.0 ve üzeri sürümlerde kullanılabilir. Hesabı görmüyorsanız Yandex Browser'ı güncelleyin ve yeniden başlatın.
 1. Ne için kullanılır?
 2. Oluşturma
 3. Yetişkin hesabına çevirme
 4. Başka bir aile grubuna taşı

Ne için kullanılır?

Çocuk hesabıyla, çocuğunuzun Yandex Browser beta sürümünde görüntüleyebileceklerini kontrol edebilir ve onu uygunsuz içeriklerden koruyabilirsiniz.

Çocuk hesabında:

 • Yandex servisleri yaşa göre içerik sunar. Aile hesabınızın hesap özetinden yaş kısıtlamalarını olacağını belirleyin.

 • Arama sonuçlarında «yetişkinler için» olan içerik (sorgu açıkça bu tür kaynakları aramak için girilmiş olsa bile), ayrıca küfür içeren siteler hiçbir şekilde görüntülenmez.

 • Yandex Music sansür edilmemiş şarkı sözlerine sahip parçaları gizler.
 • Çocuğunuzun, çocuk hesabından izniniz olmadan çıkmaması için, bir çıkış girişimi olduğunda sizin telefonunuza gönderilen SMS'teki kodun girilmesi gerekir.

 • Gizli mod etkinleştirilemez.

Oluşturma

 1. Bir aile hesabı oluşturun.

 2. Çocuk hesabı oluştur'a tıklayın.
 3. Çocuğun adını ve doğum tarihini girin. İleri'ye tıklayın.
 4. Çocuk hesabı için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun. İleri'ye tıklayın.
 5. Hesabınıza bağlı telefona gelen SMS'teki kodu girin.
 6. Kullanıcı hesabı bilgilerinizi kontrol edin, yaş sınırını seçin ve gerekirse aile hesabı için ödeme yapacağınız kartı bağlayın. Bunu, kullanıcı hesabını oluşturduktan sonra da yapabilirsiniz.
 7. Bitti'ye tıklayın.

Giriş sırasında çocuk hesabını seçin.

Yetişkin hesabına çevirme

Примечание. Ayrıca isterseniz bir yetişkin hesabını çocuk hesabına çevirebilirsiniz. Çocuk hesabını yetişkin hesabı olarak veya bunun tersi şekilde değiştirme işlemini yalnızca aile grubunun yöneticisi yapabilir.

Çocuk hesabını yetişkin hesabına çevirebilirsiniz Bu işlemin çocuk hesabından onaylanması gerekir.

 1. Aile sekmesine gidin.
 2. Grup üzerinden yapılabilecekler bölümünde Roller'e ve → Çocuk hesabını yetişkin hesabına çevir seçeneğine tıklayın.
 3. Hesabını çevirmek istediğiniz çocuğun adına tıklayın. Panoya bir bağlantı kopyalanır. Bu bağlantıyı çocuğunuza gönderin.
 4. Çocuğun hesabına giriş yapın ve gönderdiğiniz bağlantıya tıklayın.
 5. Çocuk hesabından yetişkin hesabına geçişi onaylayın.
Важно. Genellikle, hesabı oluşturan kullanıcının telefon numarası çocuk hesabına bağlanır ve çocuk hesabını yetişkin hesabına çevirdiğinizde bu numara kullanılmaya devam eder. Güvenlik amacıyla bu numarayı, hesabı kullanmaya başlayan kişinin numarasıyla değiştirin.

Başka bir aile grubuna taşı

Çocuk hesabını başka bir aile grubundan kendi grubunuza taşıyabilirsiniz. Bu eylemin çocuğun hesabından ve SMS kodundan onaylanması gerekir. Kod, çocuk hesabını oluşturan kullanıcının telefon numarasına gönderilir.

 1. Aile sekmesine gidin.
 2. Aile grubu bölümünde Aile üyesi davet et'e tıklayın.
 3. Davet yöntemini seçin:
  • Bağlantıyı paylaş. Çocuğunuza göndermek istediğiniz bağlantı panoya kopyalanır. Çocuk hesabına giriş yapın, bağlantıya tıklayın ve daveti kabul edin.
  • SMS veya e-posta gönderimi. Çocuğun hesabına bağlı olan e-posta adresini girin. Bu e-posta adresine, aile grubuna katılım için bir davet gelecek; daveti kabul edin.
 4. Çocuk hesabını oluşturan kullanıcının telefon numarasına, çocuk hesabının taşınmasını onaylamak üzere içerisinde doğrulama kodu olan bir SMS gönderilir. Başka bir aile grubuna geçiş davetini kabul etmek için SMS ile gelen kodu girin.
Важно. Genellikle hesabı oluşturan kullanıcının telefon numarası çocuk hesabına bağlanır ve çocuk hesabı bir aileden başkasına taşınırken bu telefon numarası kullanılmaya devam eder. Numaranın değiştirilmesi güvenlik gerekçesiyle daha uygun olur.