Telefon numaralarının bağlanması

Hesabınıza ek bir koruma getirmek ve Yandex servislerinden bildirim almak için Yandex ID'nize cep telefonunuzu bağlayabilirsiniz. Yandex ID ayarlarında birkaç telefon numarası bağlayabilirsiniz fakat bunlardan sadece bir tanesi ana numara olabilir. Şifrenizi unuttuğunuzda ya da bir başkası hesabınıza girmeye çalıştığında erişimi bu numara ile sağlayabilirsiniz.

Ana telefon numarası ayrıca, Yandex'e giriş yaparken kullanıcı adı yerine ve girişinizi doğrulamak için kullanılabilir.

 1. Telefon numarasının bağlanması
 2. Telefon Numarasının Değiştirilmesi
 3. Telefon Numarası Silinsin

Yandex'te belirttiğiniz tüm telefonlar Telefon numaraları sayfasında sıralanmıştır.Telefon numarasının bağlanması

Her hesap için tek bir ana numara (daha sonra değiştirilebilir) ve istediğiniz kadar ek numara bağlanabilir.

Numarayı eklemek için:

 1. Telefon numaraları sayfasına gidin.

 2. Telefon numarasını uluslararası alan koduyla girin ve Ekle butonuna tıklayın. Yandex size onay kodunu içeren bir ileti gönderir.

  Önemli. Bir telefon numarası aynı anda en fazla 10 hesaba bağlanabilir. Girilen numara daha önce 10 farklı hesaba bağlanmışsa, Yandex bu hesaplardan en eski olanından (sizin ilk kayıt olduğunuzdan) numaranın bağlantısını otomatik olarak keser. Bağlantısı kesilen hesabın e-posta kutusuna konuyla ilgili bir e-posta gönderilir.

  Önerilen telefon numarasının biçimi:

 3. Onay kodu alanına aldığınız kodu girin. Böylece ilgili numaranın size ait olduğunu ispatlamış olursunuz. Hesabın size ait olduğunu ispatlamak için hesap şifrenizi (ödeme şifresini değil) Şifre alanına girin.

 4. Doğrula butonuna tıklayın.

  Alınan kodu ve şifreyi doğru girdiyseniz telefon numarası hemen Yandex ID'nize bağlanır.

Telefon Numarasının Değiştirilmesi

Ek telefon numarası kolayca değiştirilir; eskisini silip yeni ek telefon numarasını bağlayın.

Not. SIM kartınızı kaybettiğinizde veya kartınız bozulduğunda mobil şebeke operatörünüze başvurarak numaranızı kurtarabilirsiniz.

Telefon numarasını değiştirmek için:

 1. Telefon numaraları sayfasına gidin.

 2. Ana telefon numarasının yanında bulunan Değiştir bağlantısına tıklayın

 3. Eski numaraya erişemiyorsanız Numaraya erişim öğesini kapalı konuma getirin (bu durumda numaranız 1 ay sonra değiştirilir).

 4. Yeni numaranızı alana girin ve Değiştir butonuna tıklayın.

  Yandex yeni numaraya onay kodunu, eski numaraya ise bildirim ve onay kodunu (bu numaraya erişebildiğinizi belirttiyseniz) gönderecek. Ayrıca hesabınıza bağlı olan tüm e-posta adreslerinize bildirim e-postası alacaksınız.

  Önemli. Bir telefon numarası aynı anda en fazla 10 hesaba bağlanabilir. Girilen numara daha önce 10 farklı hesaba bağlanmışsa, Yandex bu hesaplardan en eski olanından (sizin ilk kayıt olduğunuzdan) numaranın bağlantısını otomatik olarak keser. Bağlantısı kesilen hesabın e-posta kutusuna konuyla ilgili bir e-posta gönderilir.
 5. Eski numaraya erişebiliyorsanız bu numaraya gönderilen onay kodu öncelikli olarak girilmelidir. Eski numaraya erişemiyorsanız yeni numaraya gönderilen onay kodunu girin. Ardından şifreyi girip Onayla butonuna tıklayın.

  • İki numarayı de doğru girdiyseniz butona tıkladığınızda telefon numaranız değişir.

  • Eski numaraya erişiminiz yoksa bağladığınız numara 1 ay sonra değişir. Numara değiştirme işlemini istediğiniz an iptal edebilirsiniz. Bunun için şu sayfada İptal butonuna tıklayın: Telefon numaraları .

Telefon Numarası Silinsin

Telefon numarası artık size ait değilse veya Yandex bildirimlerinini bu numaraya almak istemiyorsanız numara silinebilir.

 1. Telefon numaraları sayfasına gidin.

 2. Telefon numarasının yanında bulunan Sil butonuna tıklayın. Ek numaralar anında silinirken, ana numaranın silinmesi SMS koduyla onaylanmalıdır.

  Yandex, silinecek ana numaraya iki mesaj gönderecektir: silme bildirimi ve dijital kod. Ayrıca hesabınıza bağlı olan tüm e-posta adreslerinize bildirim e-postası alacaksınız.

 3. Numaraya erişiminiz yoksa Numara erişimi butonunu kapatın (bu durumda numara 1 ay sonra silinecektir).

 4. Alınan kodu (silinen numaraya erişebiliyorsanız) ve şifreyi girin. Ardından Onayla butonuna tıklayın.

  • Alınan kodu doğru girdiyseniz butona tıklandığında telefon numarası silinir.

  • Silinmek üzere olan numaraya gönderilen kodu alamıyorsanız bu numara bir ay sonra silinir. Bu gecikme sayesinde kullanıcı hesabınıza izinsiz giriş yaparak telefon numaranızı silmeye çalışan internet dolandırıcılarının saldırılarına karşı korunabilirsiniz.

   Numara silme işlemini istediğiniz anda iptal edebilirsiniz. Bunun için şu sayfada İptal butonuna tıklayın: Telefon numaraları .

Doğrula butonuna tıklamadıysanız numaranın silinmesi 1 ay sonra otomatik olarak iptal edilir.