Telefon numaralarının bağlanması

Hesabınıza ek koruma getirmek ve Yandex servislerinden bildirimler almak için Yandex ID'nize cep telefon numarasını bağlayın. Yandex ID ayarlarında kullanıcı hesabınıza tek bir telefon numarası bağlanabilir. Bu telefon numarası korumalı ana telefon numaranız olur: Tüm güvenlik bildirimleri bu numaraya gelir, ayrıca şifrenizi unuttuğunuzda ya da bir başkası hesabınızı ele geçirdiğinde hesaba erişiminizi bu numara ile kurtarabilirsiniz.

Bu ana telefon numarası ayrıca Yandex'e kullanıcı girişi yaparken girişinizi doğrulamak için kullanılır.

 1. Telefon numarasının bağlanması
 2. Telefon Numarasının Değiştirilmesi
 3. Telefon Numarası Silinsin

Başka bir Yandex servisinde bu ana telefon numarasından farklı bir telefon numarası belirttiğinizde Telefon numaraları sayfasında birden fazla numara görüntülenebilir. Örneğin, Yandex Market'ten indirimli teklifler almak için belirttiğiniz telefon numarası bu tür ek bir telefon numarası olarak görüntülenebilir.

Telefon numarasının bağlanması

Bir kullanıcı hesabına yalnızca tek bir ana numara bağlanabilir. Gerekirse onu daha sonra değiştirebilirsiniz.

Numarayı eklemek için:

 1. Telefon numaraları sayfasına gidin.

 2. Telefon numarasını uluslararası alan koduyla girin ve Devam butonuna tıklayın. Yandex size onay kodunu içeren bir ileti gönderir.

  Önemli. Bir telefon numarası aynı anda en fazla 10 hesaba bağlanabilir. Girilen numara daha önce 10 farklı hesaba bağlanmışsa, Yandex bu hesaplardan en eski olanından (sizin ilk kayıt olduğunuzdan) numaranın bağlantısını otomatik olarak keser. Bağlantısı kesilen hesabın e-posta kutusuna konuyla ilgili bir e-posta gönderilir.

  Önerilen telefon numarasının biçimi:

 3. Açılan pencereye aldığınız kodu girin. Böylece, ilgili numaranın size ait olduğunu doğrulamış olursunuz. Bu hesabın sizin olduğunu kanıtlamak için onay kodunun altına hesap şifrenizi girin.

 4. Devam butonuna tıklayın.

  Alınan kodu ve şifreyi doğru girdiğinizde telefon numarası Yandex ID'nize hemen bağlanır.

Telefon Numarasının Değiştirilmesi

Not. SIM kartınızı kaybettiğinizde veya kartınız bozulduğunda mobil şebeke operatörünüze başvurarak numaranızı kurtarabilirsiniz.

Telefon numarasını değiştirmek için:

 1. Telefon numaraları sayfasına gidin.

 2. Ana telefon numarası kutusuna tıklayın ve Yenisiyle değiştir'i seçin.

 3. Eski telefon numarasına erişemiyorsanız Numaraya erişimim yok seçeneğini kullanın. Bu durumda yeni numara 14 gün sonra etkin hale gelir.

 4. Yeni numaranızı alana girin ve Devam butonuna tıklayın.

  Yandex girdiğiniz yeni numaraya bir onay kodu gönderir. Ayrıca, eski numarayı hâlâ kullanabildiğinizi belirttiyseniz bildirimi ve onay kodunu eski numaraya da alırsınız. Ayrıca hesabınıza bağlı olan tüm e-posta adreslerinize bildirim e-postası alırsınız.

  Önemli. Bir telefon numarası aynı anda en fazla 10 hesaba bağlanabilir. Girilen numara daha önce 10 farklı hesaba bağlanmışsa, Yandex bu hesaplardan en eski olanından (sizin ilk kayıt olduğunuzdan) numaranın bağlantısını otomatik olarak keser. Bağlantısı kesilen hesabın e-posta kutusuna konuyla ilgili bir e-posta gönderilir.
 5. Eski numaraya erişebiliyorsanız özellikle bu numaraya gönderilen onay kodunu öncelikli olarak girmelisiniz. Eski numaraya erişemiyorsanız yeni numaraya gönderilen onay kodunu girin. Ardından şifreyi girip Onayla butonuna tıklayın.

  • Kodların ikisinin de doğru girilmesi halinde telefon numaranız butonun tıklanmasıyla değişir.

  • Eski numaraya erişiminiz yoksa bağladığınız numara 14 gün sonra değişir. Numara değiştirme işlemini istediğiniz an iptal edebilirsiniz. Bunun için şu sayfada İptal butonuna tıklayın: Telefon numaraları .

Telefon Numarası Silinsin

Önemli. Telefon numaranızı silerken Yandex ID'nizde gerçek adınızı ve soyadınızı belirttiğinizden emin olun. Hesaba erişiminizi yenilemeniz gerektiğinde bu olası gereksiz sorunlardan kaçınmanızı sağlar.

Telefon numarası size hâlâ aitse onu hesaptan silmemeniz önerilir.

 1. Telefon numaraları sayfasına gidin.

 2. Ana telefon numarası kutusuna ve ardından Sil butonuna tıklayın. Hesabınızı korumak için bir güvenlik sorusu eklenmediyse önce hesaba onu ekleyin.

  Yandex, silinecek ana numaraya iki mesaj gönderecektir: silme bildirimi ve dijital kod. Ayrıca hesabınıza bağlı olan tüm e-posta adreslerinize bildirim e-postası alırsınız.

 3. Telefon numarasına erişemiyorsanız Numaraya erişimim yok seçeneğini kullanın. Bu durumda yeni numara 14 gün sonra silinir.

 4. Alınan kodu (silinen numaraya erişebiliyorsanız) ve ardından hesap şifrenizi girin. Ardından Devam butonuna tıklayın.

  • Alınan kodu doğru girdiyseniz butona tıklandığında telefon numarası silinir.

  • Silinen numaraya gönderilen kodu alamıyorsanız bu numara 14 gün sonra silinir. Bu gecikme sayesinde kullanıcı hesabınıza izinsiz giriş yaparak telefon numaranızı silmeye çalışan internet dolandırıcılarının saldırılarına karşı korunabilirsiniz.

   Numara silme işlemini istediğiniz anda iptal edebilirsiniz. Bunun için şu sayfada İptal butonuna tıklayın: Telefon numaraları .

Devam butonuna tıklamadıysanız numarayı silme işlemi 14 gün sonra otomatik olarak iptal edilir.