Banner Reklamı, Reklam materyalleri için koşullar

1. Desteklenen formatlar: GIF, JPEG, PNG, SWF, FLV (http://advertising.yandex.com.tr/requirement/flash.xml), HTML5 (https://yandex.com.tr/adv/requirements/html5). Ancak, SWF, FLV ve HTML5 formatları bütün bannerlar için desteklenmemektedir.

2. Banner dosyasının boyutu (piksel boyutuna göre):

Piksel olarak bannerın boyutu

Banner dosyasının boyutu

300х250

150 KB'a kadar

200x300 [2]

35 KB'a kadar

160x600

150 KB'a kadar

320x50

150 KB'a kadar

2.1. Piksel yüksekliği ve genişliğine göre Banner ( Arama Banner’ı) dosyasının boyutu:

Piksel olarak bannerın boyutu

Banner dosyasının boyutu

240х400

120 Kb’a kadar

3. Banner için alternatif metnin uzunluğu 100 karakteri geçmemelidir.

4. Reklam bannerı belirgin sınırlara sahip olmalıdır (bannerın arka planının rengiyle aynı renk olmayan çerçeve ile işaretlenmelidir), bannerın arkaplanı şeffaf olmamalıdır.

5. Büyük, yanıp sönen grafik veya metin öğeleri ve/veya hızlı yer değiştiren ve kullanıcının dikkatini dağıtan (sayfa içeriğini incelemeyi veya sorgu girmeyi engelleyen) öğelere sahip arkaplanlar kabul edilmemektedir [1].

6. İstatistik takibi için üçüncü parti araçlar kullanan bannerlar (Adfox ve UTM etiketlerine ait sayaçlar hariç) kabul edilmemektedir. Adfox sayaçları https protokolünü desteklemelidir.

7. Bannerdaki bağlantının uzunluğu (URL) 500 karakteri geçmemelidir.

8. Site için (bannerın üzerine tıklandığında açılan sayfa) bağlantılar (URL) sadece UTF-8 kodlamada kabul edilir.

9. Yönlendirme içeren, kullanıcıyı otomatik/mecburi olarak internet ağında başka bir adrese gönderen bağlantılara sahip bannerlar aşağıdaki durumlar haricinde kabul edilmemektedir:

9.1. Ana bağlantının yönlendirdiği kaynak (bağlantı) çerçevesinde yönlendirme, (örneğin; msk.site.ru'dan spb.site.ru'ya yönlendirme kabul edilebilir, ancak x.narod.ru'dan y.narod.ru'ya kabul edilemez),

9.2. Site aynalarına yönlendirme,

9.3. Protokol değiştirerek yönlendirme (örneğin http://'den https://'ye).

9.1 – 9.3 alt maddelerinde belirtilen durumlarda en fazla beş kez yönlendirme yapılabilir.

10. Yandex Ana Sayfasındaki banner için ek gereklilikler bulunmaktadır. Banner metni ve gif bannerdaki kare dizisinin en fazla 18 saniye sergilenmesi (oynatılması) gerekmektedir [3]. Animasyon, en erken 1 dakika sonra tekrarlanabilir. HTML5 bannerın ayrıca üzerine tıklandığında, metnin tekrar oynatılacağı bir “Tekrar bir defa oynat” kontrol tuşu eklenebilir. HTML5 bannerın kendisi interaktif olabilir ve yapılan eylem uyarınca banner üzerindeki resimlerin hareket ettirilmesi ile fare imlecine ve/veya banner üzerine tıklanmasına duyarlı olabilir.

 

_____________________________

[1] Öğenin %40'tan fazla (hue-saturation-brightness skalasının herhangi bir parametresine göre) 2 saniyede bir sıklıkla devamlı olarak renk değiştirmesi 'yanıp sönme' olarak adlandırılabilir. Öğenin, saniyede öğe boyutunun %100'ünden (ya da banner boyutunun %50'sinden) daha hızlı şekilde bannerdaki konumunun defalarca değiştirilmesi 'hızlı yer değiştirme' olarak adlandırılabilir.

Belirtilen ifadeler, bannerın Yandex koşullarına uygunluk kriterinden ziyade değerlendirme sistemimizin bir açıklamasıdır. Yukarıda belirtilen sorunlara sahip banner, Yandex koşullarına uymadığı için reddedilir. Bazı durumlarda; sayı olarak daha az değişkenliği olan banner dikkat dağıtıcı kabul edilip, daha çok değişkene sahip banner reddedilmeyebilir. Şüpheli olan her durum, birbirinden bağımsız olarak değerlendirilir ve son karar reklam politikasına göre Ana Editör Kurulu tarafından verilir.

[2] Belirtilen format ve boyuttaki bannerlar sadece Görüntülü Arama Reklamlarında (SERP Display ve Display reklamları) kullanılabilir . (https://yandex.com.tr/adv/products/context/contextdisplay)

[3] İlgili yasalar uyarınca zorunlu tutulan bilgileri içeren banner metinleri ve gif bannerın kare dizileri için maksimum süre, ilgili yasanın gerektirdiği ölçüde uzatılabilir.

 

Yayınlama tarihi 29.12.2018

Yürürlük Tarihi 01.01.2019

Belgenin önceki sürümü: https://yandex.com.tr/legal/banner_adv_rules/18042018.

Belgenin önceki sürümü: https://yandex.com.tr/legal/banner_adv_rules/16012018.

Belgenin önceki sürümü: https://yandex.com.tr/legal/banner_adv_rules/05122017.

Belgenin önceki sürümü: https://yandex.com.tr/legal/banner_adv_rules/04042017.

Belgenin önceki sürümü: https://yandex.com.tr/legal/banner_adv_rules/06032017.

Belgenin önceki sürümü: https://yandex.com.tr/legal/banner_adv_rules/09022015.

Belgenin önceki sürümü: https://yandex.com.tr/legal/banner_adv_rules/27112014.