İstatistikler ve gelir elde etme

Kanalımın Yandex Zen yayın akışındaki pozisyonunu nasıl yükseltebilirim?

Yayın akışındaki öneriler otomatik sıralanarak, kullanıcıların ilgisini çeken ve servis kurallarını ihlal etmeyen yayınlar daha üst sıralarda yer alır.

An itibarıyla okur kitlesini genişletmek için ticari yöntemlerin uygulanmasına izin verilmemektedir.

Kanalımın kullanıcının kanal seçme ekranına girmesini nasıl sağlayabilirim?

Yandex Zen'deki en popüler kanallar bu ekrana otomatik girer.

Yazılarımın Yandex Zen'deki sırası nasıl belirlenir?

Yandex Zen yayın akışındaki öneriler yayınların kullanıcılar arasındaki popülerliğine göre sıralanır.

Yandex Zen Düzenleyicisi'nde kronolojik olarak sıralanan yayınlarınızı aşağıdaki özelliklere göre de sıralayabilirsiniz:

 • Yayının içerdiği görsel
 • Yayın başlığı
 • Yayının okunup okunmadığı
 • Yayının paylaşılıp paylaşılmadığı
 • Beğendim değerlendirmelerinin sayısı
 • Beğenmedim değerlendirmelerinin sayısı

Yandex Zen gelirim azaldı. Ne yapmalıyım?

Bazı yayınlarınız servis kurallarına aykırı olabilir. Bu tür yayınların akışlardaki pozisyonu otomatik olarak düşürülür. Pozisyon düşürmenin iptali için kurallara aykırı içerikleri yayından kaldırın ve durumu Yandex Zen destek ekibine bildirin:

Veri trafiği göstergeleri sürekli değişiyor. Neden?

Servisin sıralama mekanizmaları kanalınızın hem abone olan hem de olmayan okurlarını hesaplar. Kanalınızın daimi okurlarının sayısı ne kadar fazlaysa veri trafiği göstergeleriniz de o kadar istikrarlı olur.

Kanala geçiş ve yayın görüntüleme istatistiklerine nasıl erişebilirim?

 • Yandex Zen Düzenleyicisi'ni kullanarak kanalın çalışmasıyla (Beğendim/Beğenmedim değerlendirmeleri, abonelikler, engellemeler) ve belirli yayınlarla (Beğendim/Beğenmedim değerlendirmeleri, tıklamalar ve görüntülemeler) ilgili, seçilen zaman aralığına ait bilgilere erişebilirsiniz.
 • Yandex.Metrica veya buna benzer bir web analiz sistemi üzerinden.

Yandex Zen aracılığıyla nasıl gelir elde ederim?

Yayınlarınıza haftalık kullanıcı giriş sayısı 30.000'i geçince serviste gelir elde etme butonu Yandex Zen Düzenleyicisi menüsünde otomatik olarak aktif hale geçer. Yandex Zen'de gelir elde etmeye başlamak için sunulan yollardan birini seçin:

Basit Kazanç
 • Yayınlarınıza verdiğimiz reklamlar yardımıyla gelir elde etmenizi sağlayan yöntemdir.
 • Elde ettiğiniz geliri Yandex.Money veya PayPal elektronik cüzdanınıza aktarabilirsiniz.
Doğrudan satış ve reklam ağı kullanma
 • ADFOX doğrudan satış reklamlarının veya kendi Yandex Reklam Ağı (YRA) kodlarınızın yayınlara yüklenmesiyle gelir elde etmenizi sağlayan yöntemdir.
 • Diğer reklam yayınlama sistemlerinin ve reklam ağlarının yüklenmesi için gerekli ayarlar ADFOX arayüzü üzerinden yapılır.

Gelir elde etme yollarından hangisini seçmeliyim?

 • Bağımsız bir internet yazarıysanız Basit Kazanç yöntemi sizin için daha uygundur. Bu durumda kazancınız, yazıp yayınladığınız yayınlara verilen reklamlardan gelir. Kazandığınız geliri istediğiniz zaman Yandex.Money veya PayPal elektronik cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Rusya Federasyonu vatandaşıysanız bu işlemle ilgili tüm vergi ve ücretler tarafımızdan ödenir. Dolayısıyla, ilk para transferinden önce kimlik bilgilerinizle birlikte vergi numaranızı ve Emek Sigortası Hesap Numaranızı (SNILS) özel bir forma girmeniz gerekir.
 • İnternette reklam yayınlayarak profesyonel olarak para kazanıyorsanız kullandığınız reklam sistemlerini yayınlarınıza dahil edebilirsiniz. YRA reklamlarını veya ADFOX doğrudan satış reklamlarını yayınlarınıza dahil etmek için Yandex Zen Düzenleyicisi'nin Reklam Ayarları bölümüne geçin. Reklam ağlarının ve üçüncü parti reklam sistemlerinin kullanımıyla ilgili ayarlar ADFOX arayüzü üzerinden yapılır.

Hesap bakiyemi nasıl görebilirim?

Yandex Zen Düzenleyicisi'ne giriş yapıp Hesap Bakiyesi bölümüne geçin. Bu bölümde mevcut hesap bakiyenizi ve işlem geçmişinizi görebilirsiniz.

Yandex Zen hesabımdan paramı nasıl ve ne zaman çekebilirim?

1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Yandex Zen hesabınızdaki parayı istediğiniz miktarda, istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Şu adımları takip edin:

 1. Anket bilgilerinizin güncelliğini ve doğruluğunu kontrol ettikten sonra bunları incelemeye gönderin.
 2. Para çekme butonuna tıklayarak, çekilecek tutarı ve Yandex.Money veya PayPal cüzdanınızın numarasını belirtin.
 3. Böylelikle, para çekme talebiniz işleme alınmış olur. İşlemin tamamlanması vakit alabilir.

İşlem sonucuna ve ayrıca işlem sırasında meydana gelebilecek hatalar ile ilgili açıklamalara da işlem geçmişinizden erişebilirsiniz.