Terimler ve tanımlar

Kanal (Kaynak)

Belirli bir yazara, yayıncıya veya şirkete ait tüm yayınlar.

Yandex Zen Düzenleyicisi

Yayınları hazırlayıp görüntülemeyi, ilgili istatistiklere erişmeyi ve para kazanmayı sağlayan özel bir arayüz.

Kanal ayarları

Kanalın; adı, açıklaması, logosu ve kanalla ilgili bildirimlerin gönderileceği e-posta adresi gibi, düzenleyebildiğiniz parametreleri.

Anket
Para kazanma fonksiyonu etkinleştirildiğinde doldurulacak anket.
Yayın akışı

Kullanıcılar için özel olarak oluşturulan kişisel öneri listesi.

Yayınlar

İnternette yayınlanan ve metin, görsel ve video içeren yazılar. Yayınlar Yandex Zen'e kaynak sitelerden (RSS akışlarından) yüklenir veya Yandex Zen'de özel olarak hazırlanır.

Kanal seçme ekranı

Yandex Zen'deki en popüler kanallara yönlendiren bağlantılar içeren ve servisi kullanmaya yeni başlayan kullanıcılara ilk ayarlarını yapmaları için gösterilen başlangıç ekranı.

Pozisyon düşürme

Servis kurallarını ihlal eden kanala pozisyon düşürme (İng., pessimization) işlemi uygulanarak bu kanalın yayınları kullanıcılara daha az gösterilir.

Yanıltıcı yazı başlığı (tıklama tuzağı)

Okuyucuyu belirli bir sayfaya yönlendirip yayının görüntülemesini sağlamak amacıyla kullanılan yanıltıcı başlıklardır. Tıklama tuzağı türleri:

  • Yazının anlamının doğru algılanmasını önlemek amacıyla yazıda açıklanan bilgilerin önemli kısmını gizleyen başlıklar. Örnek: “Kırmızı Halıda Düştü, Olanlar Oldu”
  • Olayın önemini abartan veya gerçekleri çarpıtan başlıklar. Örnek: Yazı başlığı “Orhan Gencebay Ölüm Döşeğinde” iken yazıda Orhan Gencebay'ın oynayacağı yeni filmde ölmek üzere olan bir babayı canlandıracağından söz ediliyor.