Yandex Zen hakkında

Yandex'in geliştirdiği kişisel öneri servisi olan Yandex Zen, internette yayınlanan ve belirli kullanıcıyı özellikle ilgilendirebilecek haberleri, videoları, blog yazılarını ve diğer web içeriğini belirleyerek kullanıcının dikkatine sunar. Sunulacak içerik yapay zeka teknolojileri kullanılarak global Yandex web arama indeksinden seçilir.

Yandex Zen, kullanıcılara internette ilgilendikleri konulardaki yeni yayınlar bulmalarında yardımcı olur. İnternette yayınlanan yazıların, görsellerin ve videoların içeriğini anlamsal açıdan analiz eden Yandex Zen aynı zamanda belirli kullanıcının ne tür siteleri ziyaret etmeyi tercih ettiğine ve görüntülediği web içeriğini nasıl değerlendirdiğine de bakar. Webdeki mevcut içerik ile kullanıcının çevrimiçi davranış özellikleri arasında karşılaştırma yapan Yandex Zen kullanıcıyı özellikle ilgilendirebilecek içeriği belirler ve bunu oluşturduğu kişisel yayın akışı şeklinde kullanıcının dikkatine sunar. Kullanıcı ise Daha fazla göster ve Daha az göster butonları yardımıyla veya istediği kişilerin kanallarına abone olmak suretiyle kişisel yayın akışını kendi tercih ve ilgi alanlarına daha uygun hale getirebilir.

Yandex Zen internet yayınlarına yeni okur kitlesini sağlar. Yandex Zen'de görüntülenecek yayınlar Yandex Zen'e bunları hazırlayan kişilere ait kaynak sitelerden otomatik toplanır veya hazırlayan kişiler tarafından bizzat yüklenir. Herhangi bir şirket, web yayını veya kişi Yandex Zen'de özel bir kanal oluşturabilir.

Yandex Zen kişisel yayın akışınıza erişmek için;

  • masaüstü veya dizüstü bilgisayarda, iPhone'da, Android tabanlı akıllı telefonda veya tablet bilgisayarda kurulu Yandex Browser'da yeni bir sekme açmanız
  • veya Yandex Launcher mobil uygulamasını açmanız yeterlidir.

Servisin önerilerini görüntülemek için ayrıca Yandex Zen web sitesine de geçebilirsiniz. Yine de Yandex Zen'i tarayıcınıza gömülü olarak kullanmanız halinde kişisel yayın akışınız ziyaret geçmişinize otomatik uyarlanarak daha doğru çalışabilecektir.