Yandex Zen'in masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanımı

Yandex Zen'i kullanmaya başlamak için

Kişisel yayın akışınıza ilk girişinizde Yandex Zen en fazla ilginizi çeken kanalları seçmenizi önerir. Seçtiğiniz kanalların yayınları yayın akışınızda daha sık görüntülenir.

Yandex Zen'i daha önce kullandıysanız lütfen Yandex'e kullanıcı girişi yapın. Yandex Zen'i ilk defa kullanıyorsanız:

 1. Yandex Browser veya Mozilla Firefox kullanıyorsanız butonuna tıklayın.
 2. Kanal seçimi ekranında yayınlarını görmek istediğiniz kanalları seçin. Bu kanal listesi Yandex Zen'deki en popüler kanallardan otomatik olarak oluşturulur. Kolayca seçim yapabilmeniz için bu listedeki kanallar haber, teknoloji, eğlence gibi konulara göre gruplanır.
 3. Yayınlara git butonuna tıklayın.

Kişisel yayın akışı

Yayın akışının varsayılan olarak görüntülendiği durumlar:

Yayın akışı, yeni sekme açtığınızda Tablo'nun altında görüntülenir.

Size önerilen yayınlar yayın akışınızda küçük pencereler şeklinde görüntülenir. Yayınların tümünü görmek için yayın akışınızı aşağıya doğru sonuna kadar kaydırın. Belirli bir yayının içeriğini görmek için akışınızdaki ilgili yayın penceresine tıklayın: Yayınınız bu şekilde yeni bir sekmede açılarak bir önceki sekmede açık kalan yayın akışınıza istediğiniz zaman kolayca geri dönmenizi sağlar.

Yayın akışının güncellenmesi

Yayın akışınızı güncellemek için F5 tuşuna basın veya önerilen yayın listenizi önce aşağı ardından yukarı kaydırdığınızda görülen Daha fazla göster butonuna tıklayın.

Yandex Zen'in farklı cihazlarda kullanılması

Yandex Zen'i farklı cihazlarda kullanıyorsanız yayın akışlarınızı eşitleyebilirsiniz. Böylece, kullandığınız tüm cihazlarda ziyaret ettiğiniz siteler ve görüntülediğiniz yayınlarla ilgili yaptığınız değerlendirmeler doğrultusunda daha kapsamlı bilgi edinen Yandex Zen ilgi alanlarınıza uygun olabilecek yayınları size daha doğru bir şekilde önerir.

Bu özellikten yararlanmak için, kullandığınız tüm cihazlarda Yandex'e aynı kullanıcı adı ile giriş yapın:

 1. Yandex sitesini açın.
 2. Sayfanın sağ üst köşesindeki Giriş yap'a tıklayın.
 3. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Yandex'e henüz kayıtlı değilseniz Kayıt'a tıklayarak yeni kullanıcı hesabı oluşturun.

Bu kayıt işlemi Yandex Launcher'daki önerileri etkilemez, bunları uygulamaya giriş yaptıktan sonra özel olarak eşitlemeniz gerekir. Bunun için:

 1. En soldaki ekrana gidin.
 2. Sol üst köşede   → Zen'e giriş yap bağlantısına tıklayın.
 3. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Yandex'e henüz kayıtlı değilseniz Kayıt'a tıklayarak yeni kullanıcı hesabı oluşturun.

Yayınların değerlendirilmesi

Yandex Zen, size daha uygun bir yayın akışı sunabilmek için internette ne tür yayınları okuduğunuzu analiz eder. Bu, zamana yayılan bir işlemdir. İşlemi hızlandırmak için, takip ettiğiniz yayınları Yandex Zen'de değerlendirin:

 • Beğendiğiniz yayının altındaki simgesine tıklayın. Böylelikle, benzer yayınlar yayın akışınızda daha sık görüntülenir. Bu site, ilgilendiğiniz sitelerin listesine otomatik olarak dahil edilir.
 • Yayını beğenmediğinizde ise altındaki simgesine tıklayın. Böylelikle, benzer yayınlar yayın akışınızda daha az görüntülenir.
 • Söz konusu sitenin yayınlarını yayın akışınızda hiç görmek istemiyorsanız yayının altındaki simgesine, ardından da Engelle bağlantısına tıklayın. İlgili site engellenmiş kaynaklar listenize otomatik olarak dahil edilir.

Yandex Zen'de ne kadar çok yayın değerlendirirseniz size sunulan öneriler de tercihlerinize o kadar uygun olur.

Yandex Zen'in devre dışı bırakılması

 1.    → Ayarlar menüsüne girin.
 2. Görünüm ayarları'nı seçin.
 3. Yeni sekmeyi kişisel yayın akışı Yandex Zen'le aç seçeneğini devre dışı bırakın.

Yandex Zen yayın akışı görüntülenmiyorsa

Yandex'e kullanıcı girişi yapın. Yandex Zen yayın akışı kullanıcı girişi yapıldıktan sonra da görüntülenmiyorsa;

 • yayın akışının Yandex Zen sitesinde doğru görüntülendiğinden,
 • Yandex Browser ayarlarında veya Mozilla Firefox'ta kurulu olan Görsel Favoriler'in ayarlarında Yeni sekmeyi kişisel yayın akışı Yandex Zen'le aç seçeneğinin işaretlendiğinden
 • ve tarayıcının en yeni sürümünü kullandığınızdan emin olun. Kullandığınız tarayıcı sürümü eskiyse lütfen tarayıcınızı güncelleyin. Kullandığınız tarayıcı sürümünü öğrenmek için:

     → Diğer → Tarayıcınız hakkında bağlantısına tıklayın.